Reklama

By przyjąć trud oczyszczenia

Zło popełnione przez niektórych powraca do nas nieufnością i podejrzliwością ludzi. Oczyszczenie nie jest proste ani bezbolesne. Nie wolno nam jednak porównywać bólu oczyszczenia z bólem krzywdy, jakiej ze strony niektórych kapłanów i zakonników doznało wielu młodych. Nie wolno nam się pocieszać tym, że procent księży winnych wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży nie jest wyższy od tego w innych podobnych kategoriach zawodowych. Ale nie wolno też przedstawiać tej dewiacji, jakby to była nikczemność typowa dla katolicyzmu. Przyjąć trud i ból oczyszczenia i czynić wszystko, co możliwe, by takie przypadki się nie powtórzyły – to jest ewangeliczna odpowiedź Kościoła przypomniana nam przez Benedykta XVI – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w czasie Mszy św. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, rozpoczynającej w Krakowie międzynarodową konferencję „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”.

Punkt wyjścia

Było to pierwsze w Polsce tak kompleksowe spotkanie, w czasie którego organizatorzy (Centrum Ochrony Dziecka, działające przy Akademii Ignatianum w Krakowie) starali się ukazać specyfikę poruszanego problemu. – Konferencja jest pewnym etapem, pewnym punktem wyjścia, momentem, w którym zrodzą się nowe inicjatywy – wyjaśniał dziennikarzom o. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży, mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski. Podkreślał, że wykorzystywanie seksualne jest poważnym problemem i dlatego Kościół chce na niego reagować i chce go rozwiązywać.

Reklama

Budzące wielkie zainteresowanie mediów wydarzenie odbyło się 20 i 21 czerwca br. i zgodnie z zapowiedzią miało dwa wymiary: naukowy oraz modlitewny, które wzajemnie się uzupełniały i przenikały. Całodniowe spotkania uczestnicy rozpoczynali od wspólnej Eucharystii. Ponadto na zakończenie pierwszego dnia zostało odprawione nabożeństwo pokutne.

Zaznajomienie z tematem

Zaplanowane i przeprowadzone wykłady, dyskusje, panele odbywały się w auli Akademii Ignatianum i były niedostępne dla mediów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. psychiatra dziecięcy prof. Jörg M. Fegert z Ulm, dr Monica Applewhite, specjalistka z USA, konsultantka Kościoła i zakonów w zakresie prewencji, oraz ks. Robert Oliver, promotor sprawiedliwości w Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Z publikowanych na bieżąco (na stronie www.facebook.com/codkrakow) relacji zainteresowani mogli uzyskiwać informacje, czym zajmowali się uczestnicy – grupa ok. 200 osób. Jak podawali organizatorzy, w konferencji wzięli udział m.in. delegaci biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, psychologów, pedagogów, sędziów kościelnych, osób odpowiedzialnych za ruchy katolickie, pracujący z dziećmi i młodzieżą oraz ci, którzy w swej pracy mogą spotkać się z ofiarami i sprawcami wykorzystania seksualnego.

Reklama

Osoby, z którymi rozmawiałam, podkreślały, że konferencja została przygotowana w sposób staranny i przemyślany. Spełniła oczekiwania zainteresowanych. Wśród uczestników znalazł się ks. Jan Krupka, rzecznik kurii diecezji łomżyńskiej, który powiedział „Niedzieli”: – Przyjechałem na konferencję, aby poznać omawiane zagadnienie, poznać spojrzenie na ten problem z punktu widzenia osób doświadczonych i znających go zarówno ze strony prawno-kanonicznej, jak i psychologicznej. Myślę, że i organizatorom, i uczestnikom zależy, abyśmy zostali zaznajomieni z tematem, który w tej chwili ma swe odzwierciedlenie w otaczającym nas świecie.

Akt nadziei

Wiele osób podkreślało, że istotnym elementem tego wydarzenia było nabożeństwo pokutne, którego treść wzorowano na liturgii sprawowanej podczas watykańskiego sympozjum poświęconego podobnej tematyce. Liturgia pokutna za grzechy wykorzystania seksualnego stała się publiczną formą uznania odpowiedzialności Kościoła przed Bogiem i ludźmi oraz przeprosin za popełnione zło i postanowieniem poprawy. Wspólna modlitwa jest także aktem nadziei na przebaczenie i pojednanie.

Wśród osób modlących się wieczorem w bazylice NSPJ znaleźli się m. in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, prymas polski bp Wojciech Polak, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

Modlitwę pokutną poprowadził bp Piotr Libera, który wygłosił również homilię. – To oczywiste, że dla wielu osób i środowisk jest wygodne, aby na ławie oskarżonych postawić samych tylko księży. I najlepiej – wszystkich księży – mówił do zebranych biskup płocki. – Wiemy też, że liczne grupy społeczne w naszym kraju niemal nie podjęły refleksji na ten temat, a jeśli podjęły, to często na marnym poziomie. Wiemy wreszcie, że zachodzi ścisły związek między pedofilią a antykulturą degradacji środowiska rodzinnego, której Kościół zdecydowanie się przeciwstawia. Hierarcha podkreślił, że to wszystko nie zwalnia jednak Kościoła od rozpoznania stwierdzonego w nim problemu pedofilii, uznania go i zobowiązania do udzielenia skrzywdzonym wszechstronnej pomocy.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję