Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2014, str. 6

Kard. Stanisław Ryłko na Jasnej Górze

W 200. rocznicę urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego

Msza św. dziękczynna za dar osoby bł. Edmunda Bojanowskiego z okazji 200. rocznicy urodzin i 15. rocznicy beatyfikacji, z prośbą o dar kanonizacji, zgromadziła 15 czerwca br. ok. 3 tys. osób. Przybyły siostry z Federacji Służebniczek w Polsce z wszystkich czterech zgromadzeń: służebniczki dębickie, starowiejskie, śląskie i wielkopolskie, z przełożonymi generalnymi, prowincjalnymi i zarządami, by z wielką wdzięcznością uczcić bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. – W modlitwie uczestniczyli także przedstawiciele Rodziny Edmundowej oraz uczniowie i nauczyciele ze szkół im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Obecna była pani Maria Preisner z rodziną, cudownie uzdrowiona za przyczyną Edmunda Bojanowskiego. Był to cud decydujący w procesie beatyfikacyjnym. Eucharystii na Szczycie przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Mszę św. koncelebrowali m.in.: abp Wojciech Polak – prymas Polski, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, bp Kazimierz Gurda z Siedlec, biskup senior Jan Wieczorek z Gliwic. Słowa powitania wypowiedział o. Łukasz Buzun, przeor Jasnej Góry.

Reklama

– Bł. Edmund uczynił Boga niewzruszonym fundamentem swojego życia. Mawiał często: „Ja nic nie znaczę, Bóg kieruje wszystkim” – przypomniał w homilii kard. Ryłko. – Dał się Bogu prowadzić, gdy jako człowiek świecki w czasach niezwykle trudnych dla Polski i dla Kościoła (a pamiętamy, że był to czas rozbiorów) zakładał nową rodzinę zakonną – Służebniczki Najświętszej Maryi Panny. Fenomen niezwykły, człowiek świecki założycielem i pierwszym przełożonym żeńskiego zgromadzenia zakonnego. Gdy z pomocą Kościoła rozpoznał, że taka jest wola Boża, oddał się tej misji bez reszty – dodał kard. Ryłko.

W intencji trzeźwości rodzin

Dzisiaj łatwiej kupić alkohol niż mleko

W dniach 14-15 czerwca br. odbyła się 33. Ogólnopolska Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Rodzin. W niedzielę Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Brak trzeźwości to niemal symbol współczesnego świata Zachodu. Dzisiaj umiarkowanie, trzeźwość, powściągliwość brzmią jak słowa z innej epoki. Dzisiaj promuje się zachłanność, chciwość, nieopanowanie – mówił bp Bronakowski. – Człowiek na każdym kroku zachęcany jest, by sięgać po coraz więcej, by czerpać z życia jak najwięcej zabawy, rozrywki, zmysłowych doznań. W takim świecie bardzo trudno nie tylko walczyć o trzeźwość, ale nawet mówić o trzeźwości. Statystyki mówią, że pijemy jako społeczeństwo więcej niż w PRL-u. Przez 25 lat polskiej transformacji niemal wszystkie produkty podrożały w relacji do zarobków, ale alkoholu możemy dzisiaj kupić za jedną pensję więcej niż dwie dekady temu. Dzisiaj łatwiej jest kupić alkohol niż mleko. Efekty widzimy każdego dnia, prawie milion uzależnionych i kilka milionów pijących ryzykownie i szkodliwie, miliony zniszczonych rodzin, tysiące bezdomnych, którzy przez alkohol spadają na dno, tysiące umierających, tysiące pijanych kierowców... Te liczby budzą przerażenie, te liczby są znakiem plagi, która dotyka nasz naród, a jednocześnie te liczby nie robią najmniejszego wrażenia na mediach, producentach i sprzedawcach, na politykach, na rządzących – stwierdził bp Bronakowski.

Pielgrzymka Poczty Polskiej

Z udziałem kilku tysięcy osób odbyła się 14 czerwca br. 15. Pielgrzymka Poczty Polskiej. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Eucharystię koncelebrował m.in.: ks. prał. Jarosław Sroka, krajowy kapelan pocztowców. Obecni byli: Małgorzata Olszewska – podsekretarz stanu z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, odpowiadająca za sprawy telekomunikacji i poczty, Ireneusz Piecuch – wiceprezes Poczty Polskiej, Agnieszka Kłoda-Dębska – dyrektor Biura Promocji i Marketingu Korporacyjnego Poczty Polskiej, Klaudiusz Hercig – dyrektor Regionu Sieci w Katowicach wraz z kadrą kierowniczą Poczty Polskiej oraz Józef Błaszczeć – dyrektor Rejonowego Urzędu Poczty Polskiej w Częstochowie i organizator pielgrzymki. Słowa powitania wypowiedział o. Łukasz Buzun, przeor sanktuarium. W homilii bp Długosz mówił: – Pamiętajcie, że praca zawodowa jest terenem składania naszego świadectwa.

Krótko

13 czerwca zgromadziła się 23. Pielgrzymka Chorych na Cukrzycę – ok. 1,5 osób. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

13 czerwca odbyła się 22. Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy – w sumie ok. 1 tys. osób. Mszę św. odprawił bp Antoni Długosz, a koncelebrował m.in. krajowy duszpasterz OHP ks. prał. Jarosław Sroka, organizator pielgrzymki.

14 czerwca modliła się 24. Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców.

16 czerwca jubileusz 40-lecia kapłaństwa świętowali księża pallotyni. Jednym z jubilatów był abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski.

Zapowiedzi

2 lipca – 77. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

5 lipca – 49. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych

6 lipca – 20. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

6 lipca – 12. Pielgrzymka Bezrobotnych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję