Reklama

Ze świata

Hiszpania

Proklamacja króla Filipa VI

Książę Filip 19 czerwca br. został mianowany królem Hiszpanii. W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski abp Renzo Fratini oraz przewodniczący Episkopatu Hiszpanii abp Ricardo Blázquez Pérez. Od czasów królów katolickich, Izabeli i Ferdynanda, w Hiszpanii nie ma koronacji, lecz odbywa się proklamacja nowego władcy przez odpowiednie władze oraz lud. W Hiszpanii istnieje tzw. monarchia parlamentarna.

W obecności dwóch izb parlamentu król Filip VI ślubował zachowanie konstytucji oraz poszanowanie prawa. Tym razem nie było żadnego elementu religijnego – krzyża ani Biblii. Nowy król zwrócił uwagę, że potrzeba więcej etyki i przykładu ze strony polityków oraz instytucji politycznych, w tym także ze strony króla. – Korona będzie bardziej integralna, uczciwa i transparentna – obiecał Filip VI. Wystąpienie nowego króla zostało przyjęte gromkimi i długimi brawami.

Reklama

Z parlamentu król Filip VI z żoną Letizią przejechali ulicami Madrytu, otwartym wozem, do pałacu królewskiego. Pozdrowili z balkonu zgromadzone tłumy. Na balkonie pojawiły się dwie córki pary królewskiej oraz rodzice nowego króla: Juan Carlos i Zofia.

Nagroda Ratzingera 2014

Ks. prof. Waldemar Chrostowski laureatem

W Watykanie ogłoszono, że ks. prof. Waldemar Chrostowski – wybitny polski biblista, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski i polsko-żydowski, został laureatem czwartej edycji Nagrody Ratzingera. Nagrodę przyznano też prof. Anne-Marie Pelletier. Jest ona francuską biblistką, religioznawcą, wykłada hermeneutykę oraz teologię małżeństwa. Laureatów Nagrody Ratzingera przedstawił na konferencji w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej kard. Camillo Ruini – emerytowany papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, przewodniczący komitetu naukowego Fundacji Josepha Ratzingera – Papieża Benedykta XVI. Podkreślił on, że ks. prof. Chrostowski jest pierwszym Polakiem wyróżnionym Nagrodą Ratzingera, i przypomniał jego ogromny dorobek naukowy.

Ks. prof. Chrostowski urodził się w 1951 r., studiował na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, a także na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W 2005 r. został profesorem zwyczajnym nauk teologicznych. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kieruje Instytutem Nauk Biblijnych. Wykładał także na innych uniwersytetach w kraju i za granicą, m.in. w Kijowie.

Argentyna

Miejsce narodzin papieża Franciszka na liście dziedzictwa kultury

Reklama

Parlament miejski Buenos Aires postanowił, że dom, w którym urodził się papież Franciszek, zostanie wpisany na listę dziedzictwa kultury stolicy Argentyny. Położony w dzielnicy Flores dom, w którym papież Franciszek spędził dzieciństwo i młodość, ma ogromną wartość historyczną oraz kulturalną dla Buenos Aires i dla całej Argentyny – powiedziała argentyńska posłanka Carmen Polledo. Od chwili wyboru kard. Bergoglio na papieża, 13 marca 2013 r., decyzją parlamentu Buenos Aires dom przy ulicy Membrillar 531, w którym się on urodził, stanowi atrakcję turystyczną.

Ludzie

Bp Mitchell Rozanski

Biskup Mitchell Thomas Rozanski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji Baltimore, został 19 czerwca br. nowym rządcą diecezji Springfield w Massachusetts. Zastąpi na tym stanowisku bp. Timothy’ego A. McDonnella, który w tym samym dniu ustąpił z urzędu. Bp Mitchell Thomas Rozanski (czyli Michał Tomasz Różański) urodził się 6 sierpnia 1958 r. w Baltimore (stan Maryland) w rodzinie polskich emigrantów, ale urodzonych już w Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu szkół katolickich studiował filozofię i teologię na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r.

Pracował duszpastersko w różnych parafiach swego rodzinnego miasta, był członkiem Rady Kapłańskiej i kilku innych instytucji archidiecezji baltimorskiej. W 2004 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym tej jednostki kościelnej. W Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych przewodniczy m.in. Komitetowi ds. Ekumenicznych i Międzyreligijnych, od 3 lat współprzewodniczy Komisji ds. Dialogu z Polskim Narodowym Kościołem Katolickim w USA.

Myśli wciąż aktualne

Pokój jest możliwy. A jeśli pokój jest możliwy, pokój jest również obowiązkiem.

Jan Paweł II, z orędzia na Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 2004 r.

Krótko

Rosja wysłała nad granicę z Ukrainą nowe wojska. Kilkanaście tysięcy żołnierzy przeprowadza ćwiczenia. W samej Ukrainie trwa akcja antyterrorystyczna, a władze tego kraju rozważają wprowadzenie stanu wojennego w obwodach, gdzie szczególnie intensywnie działają prorosyjscy separatyści. Prezydenci Ukrainy i Rosji dwukrotnie rozmawiali o planie przywrócenia pokoju na Ukrainie.

Sprzeciw rządu Ukrainy wobec planu przyjazdu do Kijowa patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I wyraził Wołodymyr Juszkewycz – dyrektor Departamentu ds. Religii i Narodowości Ministerstwa Kultury tego kraju. Przeciw ewentualnej wizycie wystąpił także burmistrz Chersonia na południu kraju – Wołodymyr Nikolaenko.

Dunja Mijatović – przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów wyraziła zaniepokojenie wydarzeniami w redakcji „Wprost”. Oceniła, że chodzi o „niemożliwe do zaakceptowania metody śledztwa”, i wezwała władze Polski do przestrzegania zasad wolności mediów.

Irakowi grozi interwencja militarna – przestrzega nuncjusz apostolski w tym kraju. – Byłaby to kolejna katastrofa – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Giorgio Lingua. Zdaniem papieskiego dyplomaty, jedynym rozwiązaniem jest zaprzestanie walk i podjęcie negocjacji. Potrzebny jest cud, aby było możliwe rozwiązanie polityczne.

Asia Bibi – pakistańska chrześcijanka już pięć lat przebywa w areszcie. Została skazana na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, a w rzeczywistości opowiadała tylko swoim koleżankom muzułmankom o swej wierze w Chrystusa.

Luksemburg zalegalizował tzw. małżeństwa osób tej samej płci, zezwalając im jednocześnie na adopcję dzieci. W 2004 r. kraj ten zaakceptował związki partnerskie par tej samej, jak i przeciwnej płci. Dotąd pary homoseksualne nie mogły adoptować dzieci.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-06-24 16:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję