Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Festiwal Miedwiański po raz piąty

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2014, str. 7

[ TEMATY ]

festiwal

piosenka

Archiwum parafii Chrystusa Króla w Stargardzie Szczecińskim

Tegoroczny Miedwiański Festiwal Piosenki Religijnej zgromadził rzesze widzów. Pogoda dopisała, wykonawcy również. Było głośno, tanecznie i bardzo radośnie, a nad całością imprezy patronował nie kto inny, jak sam św. Jan Paweł II. Jego słowa: „Jesteście wezwani do świadczenia o wierze i nadziei” stały się mottem tegorocznego festiwalu.

Organizatorami festiwalu byli już tradycyjnie: wójt gminy Kobylanka Andrzej Kaszubski, dyrektor MDK Elżbieta Szumska oraz prowadzona przez księży chrystusowców parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie reprezentowana przez ks. proboszcza Tadeusza Kłapkowskiego TChr.

Reklama

Rozpoczęło się punktualnie o godz. 16. Gościnnie aktu otwarcia dokonał proboszcz parafii w Grzędzicach ks. Mirosław Oliwiak. A potem się zaczęło. Najpierw od słów Ojca Świętego Jana Pawła II, które zawsze są aktualne.

– Chodziło o to, by w roku kanonizacji słyszeć głos świętego wszędzie – powiedział ks. Włodzimierz Maruszewski TChr, organizator i prowadzący festiwal. – No i chyba się udało!

Jak pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta im. br. E. Sobisia TChr pod dyrygenturą Marka Jastrzębskiego. Było niezwykle efektownie. I głośno. Mikrofony nie były potrzebne.

Reklama

Różnorodność muzyki i wykonawców była olbrzymia. Nie zabrakło zespołów dziecięcych: „Joshua Tree” z Reptowa, „Błękitne Anioły” z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod opieką ks. Krzysztofa Wąchały TChr – twórcy i wieloletniego organizatora festiwalu, który tym razem wystąpił w odmiennej roli – oraz „Boże Światełka” – zespół dziecięcy z parafii Chrystusa Króla w Stargardzie, którym opiekuje się ks. Włodzimierz Maruszewski TChr – chyba najliczniejsze zespół dziecięcy na Pomorzu.

Na scenie zaprezentowali się także gimnazjaliści: zespół „Z Maryją przez świat” z Pęzina, w którym śpiewa także festiwalowa solistka Ola Widerowska; z tej samej miejscowości pochodzi kolejna wykonawczyni – Agata Smoliga. Kapelusze od tego dnia będą się wszystkim kojarzyć z zespołem ze stargardzkiego kościoła św. Jana „Angeli Vox”, który istnieje od roku, prowadzony przez ks. Łukasza Klimka TChr. Na koniec, choć występował prawie na początku – zespół „Ianua Coeli” – pochodzący z parafii Chrystusa Króla, występujący na miedwiańskiej scenie już po raz piąty.

Pełną profesjonalność usłyszeli widzowie podczas występu Scholi Archikatedralnej, która na co dzień uczestniczy w oprawie liturgii Mszy św. sprawowanych przez Księdza Arcybiskupa. I na koniec ci, którzy przykuli uwagę wszystkich: wolontariat „Szansa” ze swoimi podopiecznymi – ludzie, którzy pomagając innym, otwierają im drogę do normalnego życia.

Gwiazdą wieczoru była wokalistka Alicja Pala-Owczarek, która zachwyciła wykonaniem utwór z repertuaru TGD, Anny Marii Jopek i Piotra Rubika.

– Oczywiście, na koniec musiała się pojawić ukochana piosenka Ojca Świętego – „Barka” – podsumowuje ks. Tadeusz Kłapkowski TChr. I popłynęła pieśń wykonana przez Igę i Amelkę z „Bożych Światełek”, Adę z „Ianua Coeli”, Alicję Palę-Owczarek i ks. Krzysztofa Wąchałę TChr: „Dziś wypłyniemy już razem… by łowić serca na morzach dusz ludzkich”. I tak złowione przez Miedwiański Festiwal Piosenki Religijnej czekają na następny. Już za rok.

A że jeszcze przy okazji był Dzień Dziecka, to nie zapomniano o najmłodszych. Każdy, kto czuł się dzieckiem, mógł się poczęstować cukierkami przygotowanymi przez księdza proboszcza.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej „Cantate Deo”

[ TEMATY ]

festiwal

piosenka

Już 5 lipca inauguracja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej Cantate Deo. Festiwal ten to czas wypełniony śpiewem, muzyką, modlitwą oraz spotkaniem z Bogiem i człowiekiem. Po raz kolejny występy konkursowe wykonawców oceniać będą wspaniali muzycy. Jury tegorocznego festiwalu to uznane autorytety nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Pracom jury przewodniczył będzie Piotr Baron.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję