Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileusz 890. rocznicy chrztu pyrzyczan

Dnia 7 czerwca 2014 r. w parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach odbyły się uroczystości jubileuszowe związane z 890. rocznicą chrztu pyrzyczan. Tego ewangelizacyjnego dzieła dokonał w 1124 r. Apostoł Pomorza, święty biskup Otton z Bambergu. Chcąc duchowo przygotować swoją wspólnotę parafialną na ten doniosły jubileusz, jej proboszcz, ks. Zbigniew Rakiej TChr, zaprosił Siostry Jezusa Miłosiernego z Myśliborza. Przez okres tygodnia po wieczornej Mszy św. siostry głosiły konferencje poświęcone tematyce Miłosierdzia Bożego.

W sobotę świętowanie zaczęło się od sesji naukowej w kościele, poświęconej chrystianizacji Pomorza, misji św. Ottona oraz budowli świątyni parafialnej. Jako pierwszy mówca wystąpił wybitny znawca historii Pomorza Zachodniego, prof. dr hab. Zygmunt Szultka z Akademii Humanistycznej w Słupsku. Prelegent nakreślił tło wydarzeń poprzedzających misje Ottonowe w przedziale czasowym między rokiem 1000 a 1124. W tych ramach sporo uwagi poświęcił tzw. Zjazdowi Gnieźnieńskiemu, uważając, że był on bardziej synodem kościelnym. W jego wyniku powstało pierwsze biskupstwo na Pomorzu Zachodnim, które fundował w 1000. roku władca Polski książę Bolesław Chrobry. Prof. Z. Szultka mówił także o postaci pierwszego rządcy tej diecezji biskupie Reinbernie. Zastanawiał się też nad długością funkcjonowania tej pomorskiej diecezji.

Reklama

Po nim wysłuchano wykładu ks. prof. Grzegorza Wejmana z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Zarysował on sylwetkę św. Misjonarza, mówił o misji św. Ottona na Pomorzu i jego dwukrotnym pobycie w Pyrzycach, łącznie ponad 20-dniowym. Wskazał na dobre przygotowanie jego misji oraz jej metodę, w której prymat miał „oręż słowa”, a nie stosowany często gdzie indziej „oręż siły miecza”. W wyniku misji 1/5 ludności na terenie władztwa księcia pomorskiego Warcisława została ochrzczona, a w 12 miejscowościach wzniesiono 14 świątyń. „Z pewnością sukces św. Ottona w Pyrzycach był bardzo wielki” – mówił ks. Wejman. „W Pyrzycach wszyscy przyjęli chrzest. Pyrzyce są na trasie misji wyjątkowe dlatego, że tu wszystko się zaczęło, tu powstał pierwszy kościół na Pomorzu, jakby jerozolimski. Tu też działalność misyjna św. Ottona zakończyła się w grudniu 1128 r., gdy opuszczając Pomorze, udawał się do Gniezna”.

Trzeci temat przygotował dr Marcin Peterlejtner związany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu (jego tekst odczytała asystentka). Zajął się on historią kościoła parafialnego w Pyrzycach, pierwotnie pw. św. Maurycego, obecnie pw. Wniebowzięcia NMP, od jego początków do czasów obecnych, z podkreśleniem walorów architektury tej średniowiecznej miejskiej fary.

O godz. 17 zgromadzono się przy Świętej Studni na ul. Warszawskiej na modlitwie. Poprzedziło ją odczytanie najbardziej szczegółowego opisu obrzędów dokonywanych podczas pobytu misji ewangelizacyjnej w Pyrzycach, jaki sporządził jeden z trzech biografów św. Ottona, Herbord. Po jego wysłuchaniu odmówiono Litanię do św. Ottona oraz Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie uformowała się procesja, w której za krzyżem niesione były relikwie św. Ottona (parafia szczyci się ich posiadaniem od 14 czerwca 2009 r., kiedy podarował je arcybiskup Bambergu Ludwig Schick). Procesja ze śpiewem przeszła obok grodziska i Wzgórza Chramowego, z dzisiaj stojącym tam kościołem poklasztornym, do świątyni parafialnej, w której o godz. 18 rozpoczęła się uroczysta Suma odpustowa. Głównym celebransem był przybyły na uroczystości przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Ryszard Głowacki TChr, który wygłosił także homilię. Razem z nim liturgię sprawowali inni kapłani, wśród nich ks. dr Piotr Skiba z Wydziału Duszpasterskiego, reprezentujący abp. Andrzeja Dzięgę, oraz ks. proboszcz Zbigniew Rakiej TChr.

Reklama

Po Mszy św. jej uczestnicy skorzystali z zaproszenia Księdza Proboszcza, udając się na festyn. Obok świątyni ludzie biesiadowali i rozmawiali ze sobą, a także słuchali tego, co działo się na scenie. Zaprezentował się na niej zespół „Boże Światełka” przybyły z parafii pw. Chrystusa Króla w Stargardzie Szczecińskim oraz z parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach Zespół duszpasterstwa dzieci „Studzienka” i zespół duszpasterstwa młodzieży. Wystąpił także chór „Cantore Gospel” ze Stargardu Szczecińskiego.

Odkąd w 2006 r. św. Otton został patronem miasta Pyrzyce, dba się bardziej o miejsca z nim związane, podejmuje działania popularyzujące Apostoła Pomorza i jego epokę. Zasługa to w równym stopniu władz miasta, jak i duchowieństwa. Wydaje się jednak, że jakby na uboczu pozostaje grodzisko słowiańskie z VIII wieku, które mijaliśmy podczas procesji. Stanowiło ono centrum plemienia Pyrzyczan, wymienione zostało przez Geografa Bawarskiego. Wydaje się, że do czasu wielkiego jubileuszu 900-lecia chrystianizacji Pomorza powinno być przebadane archeologicznie. A także bardziej udostępnione do zwiedzania, jak tego dobry przykład znajdujemy w grodzisku Lubin na wyspie Wolin.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szmaragdowy Ksiądz

Niedziela sosnowiecka 34/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

kapłan

jubileusz

Gabriela Kałwa

Podczas uroczystości jubileuszowej ks. kan. Edwarda Sztamy w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu

Podczas uroczystości jubileuszowej ks. kan. Edwarda Sztamy w parafii Matki Bożej
Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu

Ks. kan. Edward Sztama, emerytowany proboszcz parafii w Brudzowicach, obchodził niedawno w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu jubileusz 55-lecia kapłaństwa. Wciąż aktywnie uczestniczy on w życiu duszpasterskim pośród jaroszowieckich wiernych

Kapłan i poeta Jan Twardowski w rocznicę swoich święceń kapłańskich wzruszająco i głęboko napisał: „Kapłaństwa mojego się boję, kapłaństwa mojego się lękam i przed kapłaństwem w proch padam i przed kapłaństwem klękam. W czerwcowy poranek mych święceń, dla innych szary zapewne, jakaś moc przeogromna z nagła poczęła się we mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję