Reklama

Niedziela Sandomierska

Marsze dla Życia

Marsz dla Życia i Rodziny jest manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Marsz jest przede wszystkim świętem rodzin, stanowiącym okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości i zarażać innych swoim szczęściem. Silne rodziny tworzą naturalną tkankę, na której może wyrastać lokalna wspólnota. Tego typu działania powinny zmobilizować rodziny do wzięcia odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie. Bez ich zaangażowania nie uda się zmienić Polski.

Sandomierz

Organizatorem Marszu, który odbył się 8 czerwca, było Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie. Już trzeci raz sandomierzanie wyszli na ulice miasta, by zamanifestować przywiązanie do tradycyjnego modelu rodziny oraz ochrony życia. Pod hasłem: „Rodzina obywatelska. Rodzina-Wspólnota-Samorząd”, uczestnicy przeszli spod kościoła św. Józefa, gdzie odbyła się Msza św., do kompleksu rekreacyjnego, gdzie odbył się piknik rodzinny. Patronką Marszu była św. Joanna Beretta Molla. Ona też towarzyszyła w duchowym przygotowaniu do tego wydarzenia, co podkreśla koordynatorka Marszu, Alicja Szatan z sandomierskiego KCPR.

Ks. Adam Stachowicz

Stalowa Wola

Reklama

„Bóg dał nam życie, więc szanujmy życie” – taki okrzyk można było usłyszeć 8 czerwca podczas IV Marszu dla Życia i Rodziny. Rozpoczął się on Mszą św. w parafii Opatrzności Bożej, skąd przeszedł do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Ks. Łukasz Szewczyk podczas homilii mówił, że tak jak Apostołowie w Dniu Pięćdziesiątnicy wyjdziemy za chwilę na ulice i będziemy głosić Chrystusa. Winniśmy o Nim świadczyć nie tylko dziś na Marszu, ale także w swoich rodzinach, miejscach pracy, wśród znajomych, tam, gdzie jest wyśmiewany i nieszanowany. Po Eucharystii kilkaset ludzi, w tym bardzo dużo rodziców z małymi dziećmi oraz młodzieży wyruszyło w barwnym korowodzie. Rozpoczynały go „Mażoretki” z Niska oraz Orkiestra Dęta z Miejskiego Domu Kultury. Marsz prowadził ks. Jacek Zieliński oraz Adrian Pieniążek. W sanktuarium podczas adoracji Najświętszego Sakramentu modlono się za rodziny. Na zakończenie miał miejsce występ Zespołu Pieśni i Tańca „Sanowiślaczki” z Chwałowic oraz poczęstunek. Można było też podpisać petycję przeciwko deprawacji dzieci w polskich szkołach.

Jadwiga Zynwala

Koniemłoty

Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczęła Msza św. Po niej nastąpił przemarsz ulicami miejscowości. Pieśni i modlitwy ofiarowano w intencji poszanowania życia i rodziny.

Ks. Paweł Cygan

Tarnobrzeg

8 czerwca tarnobrzeżanie świętowali w podwójny sposób. Był to dzień rodziny i życia. Ulicami miasta przeszedł III Tarnobrzeski Marsz dla Życia i Rodziny. Inauguracją była Eucharystia na pl. Głowackiego. Mszę św. sprawowali proboszczowie miejscowych parafii, a homilię wygłosił bp Edward Frankowski. W kazaniu nawoływał do wdzięczności, za życie które otrzymujemy od Boga w darze. Dziękował także matkom, które – Heroizmem dnia codziennego, dają świadectwo poświęcenia się swoim rodzinom, ponoszą trudy i ofiary, by przekazać dzieciom wszystko, co mają najlepszego. Gratulacje dla matek! Zwrócił się także do samorządowców: – Chcemy przez marsz zachęcić samorządowców, aby aktywniej podejmowali działania na rzecz polityki prorodzinnej. To zadanie najważniejsze, priorytetowe. Państwo musi pomagać rodzinom. To właśnie rodzina powinna być wspierana, chroniona i doceniana przez wszystkie instytucje.

Reklama

Organizatorzy Marszu to KCPR, Zespół Szkół Katolickich oraz wspólnoty działające w mieście na rzecz rodziny. O oprawę Mszy św. zadbali koordynatorzy KCPR oraz Rycerze Kolumba i Bractwo św. Józefa; muzycznie – Orkiestra Dęta z Chmielowa oraz młodzież ze szkoły katolickiej. Ołtarz ozdobili podopieczni z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Kultury. Po Mszy św. Marsz przeszedł głównymi ulicami miasta. Dalsze świętowanie odbywało się w parku parafii Chrystusa Króla podczas pikniku rodzinnego.

Iwona Bańka

Staszów

KCPR, ruchy i stowarzyszenia katolickie, miasto i gmina, Dom Kultury i obie parafie zorganizowały Marsz dla Życia i Rodziny. Przeszedł on od kościoła św. Barbary w kierunku kościoła św. Bartłomieja. Na rynku miasta uczestnicy dzielili się swoimi przemyśleniami na temat wartości rodziny i życia. Marsz miał charakter dziękczynienia za kanonizację św. Jana Pawła II. Zakończenie miało miejsce w Parku nad Czarną, gdzie ks. Edward Zieliński przypomniał idee Marszów oraz czym jest godność i świętość życia ludzkiego. Marsz zakończył piknik rodzinny.

Ks. Adam Stachowicz

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: kilka tysięcy osób w marszu w obronie rodziny

[ TEMATY ]

rodzina

marsz

BOŻENA SZTAJNER

W niedzielę, 5 maja, ulicami Gdańska przeszło kilka tysięcy ludzi protestujących przeciwko ekspansji homoseksualizmu, ośmieszaniu małżeństwa i rodziny oraz próbom wprowadzenia do programów szkolnych fałszywej wizji ludzkiej seksualności.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję