Reklama

Niedziela Legnicka

Stacja kongresowa w Lubinie

Poniedziałek 9 czerwca był w naszej diecezji dniem Kongresu Eucharystycznego, poświęconego Środowisku Ludzi Pracy. Obchodzony był pod hasłem: „Dzień święty święcić”. Miastem, które gościło uczestników kongresu był Lubin

Niedziela legnicka 25/2014, str. 1, 5

[ TEMATY ]

praca

Solidarność

Ks. Piotr Nowosielski

Spotkanie rozpoczęło się sympozjum: „W trosce o godność pracy i świętowania”, które odbyło się w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Zgromadzonych powitał Bogdan Orłowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Zagłębie Miedziowe oraz moderator spotkania ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego legnickiej kurii. Za stołem prezydialnym zasiedli: administrator apostolski diecezji legnickiej bp Stefan Cichy, starosta powiatu lubińskiego Adam Myrda oraz prelegenci: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który zaprezentował dokument KEP pt. „W trosce o człowieka i dobro wspólne”; Stanisława Repa, była marszałek województwa legnickiego w latach 1994-98, która przedstawiła kilka refleksji nt. obecności i roli katolickiej nauki społecznej w życiu samorządu, oraz Alfred Bujara z Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, który zaprezentował działania i inicjatywy społeczne na rzecz świętowania niedzieli podejmowane przez NSZZ „Solidarność” wobec prawa do wolnej niedzieli.

Podczas sympozjum odbyła się też projekcja filmu, przygotowanego przez Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli pt.: „Niedziela jest święta”.

Reklama

Druga część uroczystości miała miejsce w lubińskim kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego.

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, a homilię wygłosił bp Stefan Cichy, poświęcając ją rozważaniu Matki Bożej czczonej jako Matka Kościoła. Wśród uczestników wspólnej modlitwy znaleźli się przedstawiciele świata pracy. Dominowali górnicy wraz z rodzinami zarówno z Zagłębia Miedziowego, jak i Zagłębia Turoszowskiego, którzy przybyli do Lubina z duszpasterzami z Bogatyni i okolic. Nie zabrakło także przedstawicieli kolejarzy, strażaków, leśników, hutników, służb ratowniczych, przedstawicieli NSZZ „Solidarność” i wielu innych zawodów. Ale modlono się nie tylko o Boże błogosławieństwo dla ludzi świata pracy, ale także dla tych, którzy pozostali bez pracy, o co prosił na początku Mszy św. gospodarz parafii ks. prał. Wiesław Migdał, witając przybyłych. W imieniu Świata Pracy Księży Biskupów powitali przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

Podczas Mszy św. miała także miejsce uroczystość wręczenia papieskiego odznaczenia Benemerenti, czyli „Dobrze zasłużonym” (jest to odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego). Tak wyróżniona została Stanisława Repa, od lat zaangażowana nie tylko w krzewienie katolickiej nauki społecznej w działalności samorządowej, ale także w działalność Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Reklama

Liturgia zakończyła się procesją eucharystyczną ulicami miasta na Wzgórze Zamkowe, gdzie Świat Pracy został zawierzony Jezusowi Chrystusowi Zbawicielowi Świata.

Więcej na ten temat na stronach: www.diecezja.legnica.pl i www.legnica.fm.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na te zawody prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie

[ TEMATY ]

praca

zawody

Adobe.Stock.pl

28 zawodów znalazło się na nowej liście zawodów, dla których jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Wśród nich są cztery nowe: dekarz, technik dekarstwa, technik robotyk i monter nawierzchni kolejowej – podało w czwartek MEiN.

"Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy" – to dokument, do którego wydania jest zobligowany co roku minister edukacji i nauki. Publikowany jest on w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim. Pierwszy raz ogłoszono go w 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję