Reklama

Świat

Berlin: tylko pozornie jest to miasto bez Boga

"Byłem chętnie waszym biskupem", takim zdaniem żegnał się dziś ze swoją archidiecezją w Berlinie kard. Rainer Maria Woelki. W berlińskiej katedrze św. Jadwigi wraz wieloma innymi biskupami odprawił uroczystą Eucharystię. Po trzech latach pasterzowania w Berlinie po decyzji papieża Franciszka niemiecki purpurat przejmuje archidiecezję kolońską, z której pochodzi. Ingres odbędzie się w gotyckiej katedrze w Kolonii 20 września.

[ TEMATY ]

Niemcy

foter.com

Od kilku tygodni już kard. Woelki żegnał się z Berlinem, powtarzając w licznych wywiadach dla tutejszych mediów, że wiele nauczył się w stolicy Niemiec, szczególnie słuchania i poszanowania innych kultur. Ważnym doświadczeniem było też dla niego życie w katolickiej diasporze na wschodzie Niemiec.

W dzisiejszej, pożegnalnej homilii kard. Woelki dziękował wszystkim współpracownikom i diecezjanom za trzy lata dobrej współpracy. Z perspektywy kogoś, kto odchodzi z Berlina stwierdził, że miasto to jest tylko pozornie bezbożne. "Nie możemy nikogo oceniać według tego, co robi, ale według tego, kim jest: ukochaną przez Boga osobą" - powiedział purpurat i dodał, że o takiej osobowej relacji "powinniśmy świadczyć przez nasze życie, słowem i czynem."

Kardynał Woelki nawiązał też do zbliżającej się 25 rocznicy upadku muru berlińskiego: "Zburzenie tego muru nie wystarczy. Dziś musimy zburzyć mury obojętności w Kościele i społeczeństwie" a także mury dzielące na państwa bogate i biedne. "Należy dziś zburzyć mur obojętności wobec Boga i człowieka. Bo gdzie Bóg nic już nie znaczy, tam i człowiek za chwilę nic nie będzie znaczył." Kardynał Woelki dodał, że "właśnie dlatego dzisiaj przede wszystkim należy oddawać Bogu cześć i chwałę, w Berlinie, w Kolonii i gdzie indziej, aby u nas, w Europie i na całym świecie ludzie mogli żyć w wolności i pokoju".

Od 20 września kard. Woelki będzie ordynariuszem Kolonii, największej niemieckiej archidiecezji.

2014-09-07 17:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy/ Rau: sądzę, że ws. upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej nastąpi przełom (krótka)

[ TEMATY ]

Niemcy

II wojna światowa

minister Spraw Zagranicznych

PAP

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i szef MSZ Niemiec Heiko Maas

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i szef MSZ Niemiec Heiko Maas

Sądzę, że w kwestii upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej nastąpi niedługo przełom - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Berlinie przed spotkaniem z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem.

Rau podkreślał, że czwartek rozpoczął się od "reaktywacji" Trójkąta Weimarskiego w Paryżu. "Udało nam się wypracować bardzo zbliżone stanowiska w sprawie Białorusi, Rosji, w kwestiach, do których możemy dzisiaj jeszcze w formule bilateralnej wracać" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję