Reklama

Niedziela Kielecka

Jagodna i Zielna

Polski rok obrzędowy, od Matki Boskiej Roztwornej do Matki Boskiej Zielnej” – to tytuł najnowszej wystawy w Dworku Laszczyków, której eksponaty obrazują prace, obrzędy oraz zwyczaje wiosenno-letnie obchodzone zgodnie z rytmem świąt maryjnych. Wystawa jest dostępna od czerwca do połowy września.

– Nasza najnowsza ekspozycja odwołuje się do zjawisk kulturowych o głębokim i wielowarstwowym podłożu, gdzie kanwą są obrzędy chrześcijańskie, lecz także towarzyszące im wierzenia z czasów przedchrześcijańskich. Zostały one pokazane w ludowym malarstwie, rzeźbie, symbolach religijnych, rekwizytach związanych z danym świętem – wyjaśnia Beata Ryń, kierownik Działu Promocji i Marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

Reklama

Wystawa przybliża dawno zapomniane, lecz niezwykle ważne dla tradycyjnej kultury ludowej, święta: Dzień Matki Boskiej Roztwornej obchodzony niegdyś 25 marca, otwierający cykl świąt wiosennych, kiedy to według wierzeń ludowych ziemia otwierała się na przyjęcie nowych zasiewów. Z kolei 2 lipca, w porze obfitości jagód, przypada Dzień Matki Boskiej Jagodnej. Cykl maryjny zamyka święto Matki Boskiej Zielnej, z bogatą, ludową ikonografią. Pokazano także m.in. obrzęd zwany „Przepiórką”, wieńczący dawne żniwa. Bardzo ciekawymi eksponatami prezentowanymi na wystawie są np. obrazy Marianny Wiśnios, ukazujące bociany jako symbole wiosny oraz barwne, monolityczne rzeźby maryjne tworzone w II poł. XX wieku w ośrodku kozienickim.

Matka Boża na wystawie została pokazana jako ta, która odgrywała i odgrywa ważną rolę w ludowej religijności. Jest najpewniejszą opiekunką ludzi na ziemi i najbliższą pośredniczką w modlitwach kierowanych do Boga. Jest ludziom bliska, gdyż wie, co to ból i cierpienie – uczucia, które często towarzyszą człowiekowi. Największą cześć Matce Bożej lud oddawał w maju – w pełni wiosny, w okresie najbujniejszego rozkwitu roślin, zwłaszcza kwiatów. Nieodłącznym atrybutem kultu Matki Boskiej są więc kwiaty, którymi dekoruje się Jej wizerunki w kościołach, w wiejskich kapliczkach i przydrożnych krzyżach.

Bogata ikonografia obejmuje wyobrażenia ilustrujące ważne wydarzenia w życiu Maryi, których pamięć czczona jest w czasie najważniejszych świąt kościelnych. Uroczystości te wyznaczają równocześnie kluczowe daty kalendarza rolniczego (to np. Matki Boskiej Gromnicznej, Roztwornej, Zielnej,). Eksponaty oraz prace twórców ludowych zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej oraz zbiorów własnych Muzeum Wsi Kieleckiej.

Dawny dworek kieleckiej rodziny Laszczyków – obecnie siedziba Muzeum Wsi Kieleckiej, bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Muzeum za złotówkę”, wskutek czego młodzież do 16 roku życia płaci za wstęp tylko 1 zł. Ustawowe rozwiązania umożliwiają bezpłatne wejście do muzeum dzieciom do 7 roku życia.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”

[ TEMATY ]

Warszawa

wystawa

Informacja prasowa

Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało wyjątkową wystawę w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Miłośnicy historii będą mogli od 30 sierpnia do 6 października poznać losy jednej z najbardziej elitarnych jednostek piechoty przedwojennego garnizonu warszawskiego.

Przez cały wrzesień w Galerii Brama Bielańska w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oglądać można, otwartą 30 sierpnia, wystawę „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”. Wystawie towarzyszy katalog, który prezentuje zbiory udostępnione publiczności oraz opisuje historię Baonu Stołecznego.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Owocem Miłości jest Pokój, który otrzymujemy od Boga

2021-09-20 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W dniu wczorajszym w Kościołach Jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne. W Bazylice Archikatedralnej oprawę muzyczną zapewnia Wspólnota Chemin Neuf, a słowo wygłosił ojciec Peter – duchowny z Czech. Niedzielny Eucharystia była także okazją do dziękczynienia za wspólną służbę i zaangażowanie w Arenę Młodych. Młodzi zebrali się by podziękować Bogu i sobie nawzajem za czas przygotowań i spotkanie na żużlu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję