Reklama

Sanktuaria

Matka Boża Daleszycka z kwiatem w dłoni

Nie ma chyba domu w Daleszycach, gdzie nie byłoby obrazu Matki Bożej Daleszyckiej. Od XVII wieku Maryja ze słynącego łaskami wizerunku w kościele św. Michała Archanioła otacza swoją opieką ze wzgórza kościelnego miasteczko i całą okolicę. Mieszkańcy pragną, by kiedyś na skroniach Maryi i Jezusa zostały umieszczone korony

I to nie jest nowy pomysł. Można przyjąć, że ludność taką wolę i marzenie miała już przed wielu laty. Wielkie nabożeństwo do Matki Bożej Daleszyckiej zaznaczył w specjalnym piśmie ks. Antoni Kozicki. O cudach i wysłuchanych w tym miejscu prośbach, otrzymywanych łaskach musiało być głośno, skoro biskup krakowski wydał dekret 5 lipca 1782 roku, w którym uznał, że obraz Matki Bożej Daleszyckiej jest wizerunkiem słynącym łaskami. „Nie możemy powstrzymać pióra od wyznania najpowinniejszego Przenajdostoniejszej Maryi Matce Zbawiciela i świata w tym kościele łaskami słynącej, uszanowania. Przeto rozpatrzywszy się w przeszło stu wotach, także w zawieszonych za łaski odebrane znakach, nadto słysząc w okolicy głosu ludu uwielbiające najlitościwszą daleszycką Maryę, obraz ten mocą sobie pozwoloną pro Gratiosa imagine deklaramus”. Dziś nie ma w kościele aż tyle wotów. Te, które pozostały, skrzętnie przechowywane są w skarbcu i czekają na wyeksponowanie w specjalnych gablotach w stosownym czasie. Dochodzą nowe wota, na przykład złote obrączki, które pozostawiła w podziękowaniu pewna osoba za otrzymane tutaj łaski – opowiada ks. proboszcz Franciszek Berak, który pracuje w parafii od wielu lat.

Powołania zawdzięczają Matce Bożej

Proboszcz przytacza często historię pewnej zakonnicy pochodzącej z parafii. Po urodzeniu dziecku nie dawano szans na przeżycie. Lekarze poinformowali matkę, aby była gotowa na najgorsze. Zrozpaczona zabrała dziecko do kościoła i położyła je na ołtarzu. W błagalnej modlitwie wołała do Maryi „jeśli chcesz zabierz ją, ale wiem, że możesz ją uratować”. Kobieta zawierzyła całkowicie Maryi swoje dziecko, godząc się, by zrobiła z nim, co zechce Bóg. Niemowlę przeżyło. Dziewczyna dorosła, wstąpiła do zakonu. Przeżywała już jubileuszu 50 lat w zakonie. – Nasza parafia może poszczycić się wieloma powołaniami do życia kapłańskiego i zakonnego. Pochodzi stąd dwunastu kapłanów i aż trzydzieści dziewięć sióstr zakonnych. Co jakiś czas w parafii świętujemy święcenia kapłańskie. Wierzę, że Maryja Daleszycka ma swój udział w tym hojnym darze – mówi ks. Berak. Ludzie często przychodzą i opowiadają o otrzymanych łaskach za pośrednictwem Matki Bożej Dalszyckiej. Kronika zaginęła podczas zawieruchy wojennej. Po zakończeniu wojny kronikę parafialną zaczęto pisać od nowa. Tutaj także przytaczane są historie szczególnych łask.

Oryginalny wizerunek

Reklama

Obraz, namalowany temperą na desce, zachwyca swoją urodą i tchnie tajemnicą. Niewiadomą wciąż pozostaje, skąd wziął się w kościele, kto i kiedy go namalował. W 1949 r. obraz poddano renowacji w pracowni w Krakowie pod dyrekcją prof. Rudolfa Kozłowskiego. Wizerunek datowany jest na XVI wiek. Maryja obejmuje Dzieciątko prawą ręką, w lewej dłoni trzyma kwiat, być może różę. To bardzo oryginalne wyobrażenie ikonograficzne Madonny. Obraz, umieszczony w ołtarzu głównym, odbiera cześć od wiernych. Przed laty przykrywała go srebrna suknia z XVII wieku. Często pokazywana była na różnych wystawach jako przykład sztuki złotniczej. Teraz znajduje się w osobnej gablocie w prezbiterium. – Kiedy wizerunek Madonny wracał po renowacji do kościoła, parafianie zorganizowali specjalny ingres. Obraz witano już w Borkowie. Domy uroczyście udekorowano – opowiada ks. Berak. Przed Mszą św. i nabożeństwami wizerunek jest odsłaniany przy dźwiękach fanfar. Na zasuwie bowiem znajduje się zabytkowy obraz św. Michała Archanioła – patrona parafii. Okoliczna ludność pozdrawia Maryję w specjalnie skomponowanej pieśni, którą chętnie intonuje przy różnych okazjach. W ogóle w Dalszycach lubią i potrafią śpiewać. Jest schola dziecięca, młodzieżowa, chór i zespół ludowy, które zdobywają roże wyróżnienia i nagrody w śpiewaczych konkursach i przeglądach.

Dwadzieścia pięć kół różańcowych

Kult Matki Bożej Daleszyckiej, przez wieki czczonej w tym kościele, wpłynął na zakorzenienie się wielkiej pobożności maryjnej wśród pokoleń parafian. W 1792 roku w parafii erygowano Bractwo Szkaplerzne. Do dziś są w parafii liczne koła różańcowe (jest ich dwadzieścia pięć, w tym dwa młodzieżowe i podwórkowe dziecięce koło różańcowe). Jest również Odnowa w Duchu Świętym, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Margaretki i grupa pokutna. – Oni wszyscy tworzą armię ludzi, która codziennie modli się za parafię – podkreśla ks. Berak. Mieszkańcy pielęgnują również tradycję majówek przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych, które są zawsze udekorowane i odświeżone. W parafii jest około pięćdziesięciu kapliczek i krzyży, rozsianych po polach i wioskach. – Niedawno szedłem przez rynek i zobaczyłem przed figurą Matki Bożej śpiewające panie, dołączyłem do nich z radością i tak żeśmy wspólnie odprawili nabożeństwo majowe – opowiada Proboszcz. Wielką czcią do Maryi należy także tłumaczyć niegasnącą popularność rorat sprawowanych w kościele zawsze o godz. 6 rano. Ks. kan. Beraka nie przekonują rozwiązania w niektórych parafiach, w których Msza roratnia przeniesiona została na popołudnie. Ksiądz Proboszcz tłumaczy, że na tym polega sens rorat, że mają one być sprawowane wcześnie rano. – To poranne wstawanie jest właśnie pewną ofiarą adwentową złożoną Maryi – mówi. Wielu zadziwia, że tyle dzieci tuż przed szkołą idzie z lampionami do kościoła. Młodsi prowadzeni są przez rodziców, dziadków. Roratni fenomen daleszycki pokazały aż lokalne media. Z pewnością na kształtowanie takiej postawy ma wpływ dobra oferta duszpasterska dla dzieci. Dwa razy do roku (zimą i latem) dla dzieci są organizowane przez księży wikariuszy wakacje z Bogiem, – forma wypoczynku i formacji nad morzem i w górach. Korzysta z nich regularnie do 150 dzieci. Wakacje z Bogiem zapoczątkował w parafii ks. Tomasz Biskup, kontynuuje obecny wikariusz – ks. Szymon Usarz. Praca formacyjna przynosi efekty. Dzieci zaangażowane są w różne formy duszpasterskie; koło różańcowe i scholę.

Z kart historii

Parafię w Daleszycach erygował biskup Iwo Odrowąż 1221 r. Pierwszy kościół romański, jednonawowy, pokryty był gonten. O murowanej świątyni na wzgórzu pw. św. Michała Archanioła w XV wieku – informuje kronikarz Jan Długosz. Świątynia na przestrzeni wieków była wielokrotnie przebudowywana. Ostatnią przebudowę wykonano w latach 1907-1912, nadając kościołowi styl neogotycki. Wystrój wnętrza nawiązuje do baroku. Kościół jest duży. Nawa główna liczy czterdzieści metrów długości i dwadzieścia szerokości. Po jednej i drugiej jej stronie znajdują się boczne kaplice, trzecia kaplica – Matki Bożej Częstochowskiej, została zamieniona na salkę parafialną, a ołtarz ten przesunięto przed kaplicę, na ścianę wewnętrzną bocznej nawy. W świątyni znajdują się również ołtarze św. Franciszka, św. Józefa, Serca Jezusowego. Ostatnie dziesięciolecia także zmieniły charakter świątyni, ponieważ przerobiono odpowiednio prezbiterium, dostosowując go do posoborowych wymogów.

Inwestycje przy sanktuarium

Niezwykle uroczyście obchodzony jest odpust parafialny 16 lipca, choć to drugi odpust obok wspomnienia św. Michała Archanioła. Kiedyś do sanktuarium musiały przybywać liczne pielgrzymki z dalszych i bliższych okolic. Wspominają o tym różne źródła. Dziś świętowanie ma wymiar lokalny, ale dla ludzi związanych z Daleszycami uroczysta Suma to punkt obowiązkowy odpustowych uroczystości. W tym roku radość jest tym większa, że można już podziwiać efekty ostatnich prac rewitalizacyjnych i remontowych na zewnątrz kościoła i wokół niego. Bardzo pozytywne wrażenie robią nowe zagospodarowane skarpy wokół kościoła. Posadzono tu aż trzy i pół tysiąca krzewów, które będą wspaniałą ozdobą terenu. Remontu doczekał się również dach świątyni, który pokryto blachą tytanowo-cynkową. Wymieniono jedną trzecią starej więźby dachowej. Wcześniej rewitalizacji poddano zabytkowe obejście wokół kościoła. Położono płyty z piaskowca, stary bruk wkomponowano w nowy chodnik między mury kościoła. Koszt prac to 800 tys. zł. – Inwestycja posłuży kolejnym pokoleniom – przekonuje ks. Berak. Zadowolony jest z dobrej współpracy z samorządem, dzięki której parafia mogła pozyskać fundusze unijne. Przy kościele powstał nowy parking zaplanowany na sto samochodów. Wyremontowano drogi prowadzące do kościoła. Prace zamknęły się kwotą 670 tys. złotych. Czterdzieści procent całej sumy dwóch inwestycji wokół kościoła i na świątyni pokrywa parafia. Nowy wizerunek kościoła i obejścia świadczy o wielkiej trosce kustosza i parafii, ale także podnosi rangę sanktuarium, które jest przygotowane na godne przyjmowanie pielgrzymów. W Daleszycach już na nich czekają.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasze gromniczne

2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka tryumfu światła nad ciemnością, czego wyrazem jest światło zapalonej gromnicy. To symbol Zmartwychwstałego Chrystusa, który towarzyszy chrześcijaninowi od urodzenia aż do śmierci, we wszystkich najważniejszych momentach jego życia. Światło gromnicy – świecy wykonanej z wosku pszczelego, białego lub żółtego chroni dom od nieszczęść, jest symbolem czuwania i uczynków, które Gromniczna – Matka Miłosierdzia, przedstawia Bogu

Dlatego tak ważna była Gromniczna i Jej święto w tradycji i kulturze ludowej, dlatego nadal stawiamy się w naszych kościołach z przystrojonymi gromnicami w ręku, choć już raczej nie zapala się ich podczas burzy, ani nie podaje do ręki umierającemu. Gromnica – bo chroni od gromu, gradobicia i jeszcze do niedawna – od dzikich zwierząt, bo wskazuje drogę zabłąkanym. W mroźne i długie zimy plaga wygłodniałych o tej porze roku wilków stanowiła poważne zagrożenie dla ludności na wsiach.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję