Reklama

Niedziela Kielecka

Wszyscy klękną przed prawdą Krzyża

31 maja w kieleckiej bazylice katedralnej 12 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego przez posługę bp. Kazimierza Ryczana otrzymało sakrament święceń prezbiteratu. Nowo wyświęceni prezbiterzy ślubowali, że swym życiem i posługą chcą służyć budowaniu Królestwa Bożego. Uroczystość święceń odbyła się o godz. 10 w kieleckiej katedrze. Mszy św. w bazylice katedralnej przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. W Eucharystii wzięli też udział: bp Marian Florczyk, rektor i profesorowie WSD w Kielcach oraz kapłani z całej diecezji kieleckiej, rodziny i przyjaciele nowo wyświęconych oraz licznie zgromadzeni wierni.

Kandydatów do prezbiteratu przedstawiono publicznie po wysłuchaniu słów Ewangelii. W imieniu wiernych Kościoła kieleckiego rektor WSD ks. Paweł Tambor zwrócił się z prośbą do Biskupa diecezji o to, „aby tych naszych braci wyświęcił na prezbiterów”.

Reklama

W homilii, która poprzedza moment święceń, Biskup Ryczan mówił do diakonów o potrzebie ciągłego zgłębiania Biblii, która „nie jest historycznym reliktem”. – Ta Księga żyje, zawarta w niej prawda jest żywa, ona żyje życiem Zmartwychwstałego Jezusa, ta prawda żyje w Jezusowym Kościele, ona dzieli losy Kościoła: miłość, zachwyt, pogardę i nienawiść. Uczestniczy w jego tryumfie i prześladowaniach. Żyje w ludziach wierzących, w dzieciach, młodzieży i dorosłych, zdrowych i chorych. Jest to prawda o krzyżu, o niezmierzonym miłosierdziu, o synu marnotrawnym i Sądzie Ostatecznym – gdzie padają słowa: „Idźcie w ogień wieczny”. – Wszyscy muszą klęknąć przed prawdą Krzyża – mówił Biskup, przypominając niedawne wydarzenia, kiedy to gen. Jaruzelski walczący z Kościołem, zdeklarowany komunista, kilkanaście dni przed śmiercią świadomie poprosił o spowiedź, a po jego śmierci rodzina poprosiła o katolicki pogrzeb. – Przed Bożym miłosierdziem musi zamilknąć polityka i ludzka logika sprawiedliwości – mówił. Bp Kazimierz zawracając się do diakonów, apelował, aby pamiętali o tym, że „pasterz, który zagmatwał się w złu, stanie się nieskuteczny, rodzi zgorszenie, prowadzi swoje owce na manowce, zło pozbawia go sensu wyrzeczenia, poświęcenia i bezinteresowności. Zło prowadzi do zatraty zmysłów wiary, do oswojenia ze sprawami świętymi, do spowszednienia samego Jezusa, do powolnej śmierci powołania”. Przypomniał także kandydatom do święceń o potrzebie ustawicznej modlitwy, która buduje więź z Bogiem oraz gościnności dla wszystkich potrzebujących. Kończąc homilię, powiedział: – Otrzymasz dzisiaj dar prezbiteratu, jest to dar służby Panu Jezusowi, Kościołowi i każdemu człowiekowi, tak mówi św. Piotr – czy to nie za dużo? Zapytaj się Jezusa, gdy będziesz leżał krzyżem.

Po homilii rozpoczęły się obrzędy święceń. Nowi kapłani zostali wyświęceni dla diecezji kieleckiej. Po Eucharystii przed bazyliką rodziny i przyjaciele nowo wyświęconych prezbiterów składali im życzenia. Jedną z najliczniejszych grup, które przyjechały na to szczególne wydarzenie, była blisko stuosobowa grupa gości przybyła wraz z proboszczem parafii ks. Marianem Fatygą z odległego Skalbmierza. Przyjechali, by uczestniczyć w tym uroczystym wydarzeniu i modlić się wraz z nowym prezbiterem pochodzącym z ich parafii ks. Marcinem Bączkiem. Jak podkreślał Proboszcz, to wielka radość dla całej wspólnoty – ostatnie powołanie z parafii było dwanaście lat temu.

Neoprezbiterzy 2014

Ks. Adam Bałchanowski – parafia Samsonów,

Reklama

ks. Marcin Bączek – parafia Skalbmierz,

ks. Łukasz Bucki – parafia Staszów,

ks. Adam Koćwin – parafia Czarnca,

ks. Mateusz Kościołek – parafia Krasocin,

ks. Piotr Kotwica – parafia Piekoszów,

ks. Piotr Kucharz – parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie,

ks. Dariusz Nyga – parafia Łopuszno,

ks. Artur Łaziński – parafia Mstyczów,

ks. Paweł Rej – parafia Sokolina,

ks. Łukasz Snoch – parafia bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach,

ks. Damian Wojdyła – parafia Szczekociny.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Zieliński przyjął święcenia biskupie

[ TEMATY ]

święcenia

Archiwum nominata

Kilka tysięcy wiernych 24 października uczestniczyło w konsekracji bp. Zbigniewa Zielińskiego, która odbyła się w katedrze oliwskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp senior Tadeusz Gocłowski. W uroczystości wzięło udział wielu biskupów diecezjalnych i pomocniczych oraz kapłani archidiecezji gdańskiej. Konsekracja biskupia zgromadziła także przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, parlamentarzystów, służb mundurowych, władz wyższych uczelni, grup duszpasterskich oraz parafian bp. Zielińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję