Reklama

Niedziela Podlaska

Modlitwa w intencji Estonii

Niedziela podlaska 25/2014, str. 5

[ TEMATY ]

biskup

Ks. Artur Płachno

W Drohiczynie gościł bp Philippe Jourdan z Tallina w Estonii wraz z grupą duchownych z Opus Dei. Spotkali się oni z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem oraz alumnami Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

Reklama

Bp Jourdan w swym rozważaniu ukazał potrzebę rozumienia wspólnoty Kościoła, który pomimo różnorodności łączy jedność z Ojcem Świętym i sakramenty. Podkreślił też, że Kościół jest wezwany do niesienia światła Ewangelii tym, którzy go nie mieli lub utracili. Poprosił zebranych w kaplicy seminaryjnej alumnów o szczególną modlitwę w intencji przygotowań do 800. rocznicy poświęcenia Matce Bożej ziem, należących obecnie do Estonii i Łotwy. Dokonał go papież Innocenty III, a wydarzenie to jest tak ważne dla Estończyków, że do dzisiaj największym odznaczeniem państwowym jest Krzyż Najświętszej Maryi Panny i nawet ateiści, pisząc o Estonii, używają sformułowania: „Ziemia Matki Bożej”. Podobnie jest też na Łotwie, gdyż niegdyś była to jedna kraina, a na uroczystości, organizowane wraz z biskupem Rygi oraz władzami tych krajów, został zaproszony papież Franciszek. Jak podkreślił Ksiądz Biskup, kraje te przez wieki odczuwały szczególną opiekę Maryi, chociaż ich historia była bardzo trudna. Powiedział, że jest on pierwszym biskupem wyświęconym w Estonii po 65 latach, a jego bezpośredni poprzednik zginął w sowieckim łagrze. Mówił też, że jego działalność w latach 30. ubiegłego wieku, w kraju opanowanym przez protestantyzm i prawosławie, wymagała indywidualnego nauczania prawd wiary po domach.

– Jest to dla nas wyzwanie – podkreślił – że nie można pomijać żadnej możliwości głoszenia Ewangelii i szukać każdego człowieka, o co apeluje papież Franciszek. – Obecnie Estonia nadal potrzebuje skutecznej ewangelizacji – kontynuował. – Po długiej przynależności do imperium ateistycznego, katolicy stanowią w niej bardzo niewielki procent mieszkańców. Jest ona wraz z innymi krajami w tym regionie, swoistymi północnymi peryferiami Kościoła katolickiego, gdzie jednak widać jego ożywienie – mówił. Bp Tadeusz Pikus, dziękując za spotkanie z klerykami, uwypuklił aspekt konieczności duszpasterskiego docierania do poszczególnych ludzi. – Idziemy do każdego człowieka, a jeżeli nawet będą tysiące ludzi, to żebyśmy nie patrzyli na nich, jak na masę, lecz widzieli każdego z osobna. Tak to robił św. Jan Paweł II. Ludzie odbierali go tak, że gdy szedł, to każdy myślał, widział i czuł, że Papież patrzy na niego, a on czuł się wobec Papieża najważniejszy – mówił Ksiądz Biskup.

Spotkanie zakończyła modlitwa w intencji gości oraz Ziemi Maryi – Estonii.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej modli się na Jasnej Górze

Nowy biskup pomocniczy diec. ełckiej Adrian Galbas 11 dni po święceniach biskupich przybył na modlitwę na Jasną Górę w środę 22 stycznia. W Kaplicy Matki Bożej ks. biskup odprawił prymicyjną Mszę św.

12 grudnia 2019 papież Franciszek mianował ks. Adriana Galbasa biskupem pomocniczym diec. ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 11 stycznia 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku. Głównym konsekratorem był Jerzy Mazur, biskup diecezjalny ełcki, a współkonsekratorami arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i Józef Górzyński, arcybiskup metropolita warmiński.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję