Reklama

Niedziela Przemyska

Konferencja w Drohiczynie

W Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie 7 czerwca odbyła się pierwsza konferencja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury, zatytułowana: „Mój Kościół – Mój Papież – Moja Ojczyzna”

Przybyli na nią członkowie stowarzyszenia, do którego należą dyrektorzy placówek kulturalnych, twórcy kultury z regionu oraz sympatycy i goście. Obecny był też inspirator i duchowy opiekun tej inicjatywy bp Antoni Dydycz, któremu podziękowano za pomoc w organizacji i zatwierdzeniu stowarzyszenia, a także były minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki.

Cel stowarzyszenia

Prezes stowarzyszenia Alicja Simanowicz oraz Maria Koc, prezentując stowarzyszenie, powiedziały, że jego celem jest działanie na rzecz kształtowania i wzmacniania tożsamości historyczno-kulturowej Podlasia, w jej zróżnicowanym, wielokulturowym kształcie oraz integracja środowisk kultury w diecezji drohiczyńskiej i w regionie historycznego Podlasia. Funkcjonuje ono w oparciu o naukę i doktrynę społeczną Kościoła katolickiego i ma kreować oraz wspierać inicjatywy kulturalne i artystyczne, nawiązując do tradycji. Ma też działać na rzecz zakorzenienia kulturowo-społecznego mieszkańców Podlasia, promować dorobek różnych kultur na historycznym Podlasiu w duchu szacunku odmiennych światopoglądów, pochodzenia i religii oraz integrować środowiska twórcze zarówno diecezji, jak i regionu oraz dokumentować ich dorobek kulturalny i aktywności społecznej.

Prelegenci o dziedzictwie kultury

Zebrani wysłuchali najpierw wystąpienia prof. Waldemara Smaszcza, w którym ukazał związki ojczyzny i Kościoła, przenikające się w twórczości św. Jana Pawła II. Przypomniał on też wielką rolę najpierw Soboru Trydenckiego, a następnie Soboru Watykańskiego II w kształtowaniu kultury chrześcijańskiej.

Ks. Stanisław Ulaczyk podzielił się refleksjami z pobytu na Ukrainie, gdzie udał się na grób ziomka ks. Jana Chomickiego, wielkiego duszpasterza z okresu komunizmu. Mówiąc o spostrzeżeniach tamtejszej rzeczywistości, podkreślił widoczną wyniosłość cerkiewnych budowli, kontrastującą z szarością domów zwykłych ludzi, wśród których ma swoje miejsce i wiele do zrobienia Kościół katolicki, wpisujący się w budowę tożsamości, podzielonej kulturowo Ukrainy.

Reklama

Prof. Włodzimierz Blajerski przybliżył natomiast skalę prześladowań Kościoła katolickiego i formy represji, jakie miały miejsce w Polsce po II wojnie światowej. Podkreślił, że represje zawsze dotykają Kościół, gdy podejmuje on walkę o niezależność, będącą gwarantem wypełnienia jego misji.

Swoją najnowszą publikację zaprezentował również dziennikarz i literat Sebastian Karczewski. Jest nią wywiad z abp. Stanisławem Wielgusem, zatytułowany: „Przestańcie się lękać”. Jak powiedział autor jest to spisana refleksja odnosząca się do wiary i życia, którą podzielił się Ksiądz Arcybiskup po trudnym okresie, jaki przeżył. Podchodzi on zaś tak do niego, jak też do obecnej rzeczywistości w świetle wiary, z optymizmem, umiłowaniem Kościoła i troską o niego.

Minister Stanisław Iwanicki poruszył zaś problem świadomości dochodzenia swoich praw przed sądami, czyniąc to w świetle żądań Komisji Majątkowej Cerkwi Prawosławnej, która wystąpiła z roszczeniami finansowymi za ziemie, także w Drohiczynie, mającymi swoje umocowanie w nadaniach carskich po powstaniu styczniowym.

Spotkanie podsumował bp Antoni Dydycz, wyrażając radość z zainteresowania się problematyką dziedzictwa kultury i historii, która wiele wnosi we własny rozwój osobowy i możliwość ubogacenia innych.

Podziękowania

Organizatorzy podziękowali Księdzu Biskupowi za jego nieugiętą postawę w obronie prawdy i ludzi takich jak o. Hejmo czy abp Wielgus. Prezes stowarzyszenia zaprosiła na Podlaski Dzień Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się 22 czerwca w Drohiczynie, na kolejną konferencję po wakacjach oraz do zapisywania się w struktury stowarzyszenia.

Spotkanie ubogaciła wystawa prac: „Dzieci i Młodzież Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” oraz występ kapeli ludowej.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z odwagą przeszedł drogę swego życia

Kazanie na pogrzebie śp. Jana Olszewskiego, wygłoszone w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie 16 lutego 2019 r.
„Sprawiedliwy (...) znajdzie odpoczynek. Starość jest czcigodna nie przez długowieczność i liczbą lat się jej nie mierzy; sędziwością u ludzi jest mądrość” (Mdr 4, 7-9)

Szanowna Pani Marto, Małżonko śp. Jana Olszewskiego, którego dzisiaj żegnamy,
Droga Rodzino, Siostro, Krewni, Chrześniacy z Biskupem na czele,
Przyjaciele i Bliscy,
Wielce Szanowny Panie Prezydencie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej,
Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Nuncjuszu Apostolski w Polsce,
Ekscelencje, Czcigodni Księża Biskupi,
Wielebni Kapłani różnych stopni i godności,
Osoby życia konsekrowanego,
Wielce Szanowni Marszałkowie Sejmu i Senatu,
Czcigodny Panie Premierze z Przedstawicielami Rządu,
Dostojni Posłowie i Posłanki, Senatorowie, Działacze Solidarności,
Przedstawiciele Służby Zdrowia, Kultury, Oświaty, Sztuki,
Ludzie Pracy wsi i miast,
Żołnierze i Oficerowie Wojska Polskiego wszystkich stopni, Weterani,
Przedstawiciele Służb Mundurowych:
Policji, Straży Pożarnej,
Straży Granicznej, Straży Miejskiej i Służb Celnych,
Adwokaci – koledzy Pana Jana, Prawnicy, Prokuratorzy i Sędziowie,
Harcerki i Harcerze, Młodzieży Szkolna i Akademicka z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży,
Członkowie Bractw Kurkowych,
Wolontariusze, Działacze charytatywni wraz z Caritas Polska,
Renciści i Emeryci, Chorzy oraz Więźniowie,
Rodacy z kraju i zagranicy, Goście!

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję