Reklama

Niedziela Podlaska

W hołdzie ks. Stanisławowi Brzósce

W piątkowe popołudnie 23 maja do Sokołowa Podlaskiego dobiegła II Sztafeta Niepodległości. Odbyła się ona w dniu, w którym przed 149 laty ks. Brzóska został stracony przez Rosjan na sokołowskim rynku. Uczestnicy biegu pokonali trasę 65 km od Łukowa przez Siedlce. Inicjatorami sztafety byli: Zespół Szkół w Krynce, Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej, 15. Drużyna Harcerska „Powstańcze Orły” (ZHP), Drużyna „Młody Las” (ZHR). Patronat nad imprezą objęli: burmistrz Sokołowa Podlaskiego, burmistrz Łukowa, wójt Gminy Łuków, Nadleśnictwo Sokołów Podlaski i Nadleśnictwo Łuków.

Przy pomniku ks. Brzóski komandor II Sztafety Niepodległości Wojciech Sobolewski złożył meldunek o jej ukończeniu. Podziękował uczestnikom, w tym motocyklistom z Rajdu Katyńskiego: ks. Piotrowi Wasiliewowi, Jakubowi Chruścielowi i Waldemarowi Krupie oraz organizatorom i wszystkim wspierającym. Zebranych powitał i złożył gratulacje burmistrz Bogusław Karakula, przypominając wydarzenia sprzed 149 lat, a także pośmiertne nadanie ks. Brzósce Orderu Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 r. Opiekun duchowy sztafety ks. Wasiliew przypomniał, że prawdziwy patriota to ten, który nie ze wszystkiego w swojej ojczyźnie jest zadowolony. To człowiek, który stara się o to, by było w niej lepiej. Zachęcał uczestników sztafety do realizacji w swoim życiu podjęcia takiego trudu. Nie zabrakło modlitwy w intencji poległych, odśpiewano też hymn państwowy.

Uroczystość przy pomniku zakończyła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przez delegacje. Kwiaty złożono też pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej i tablicą upamiętniającą ofiary Urzędu Bezpieczeństwa. Uczestnicy sztafety oraz świętująca dzień patrona społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 modlili się w Mszy św. w konkatedrze w intencji bohaterów powstania styczniowego. Następnie, po odwiedzeniu alei Dębów Katyńskich udali się do szkoły, gdzie wysłuchali kilku pieśni z czasów powstania styczniowego i obejrzeli pantomimę, której bohaterami byli ks. Brzóska, powstańcy i lud podlaski. Pantomimę zaprezentowali uczniowie szkoły przygotowani przez Hannę Grochowską.

Na zakończenie patriotycznego przedsięwzięcia organizatorzy sztafety wręczyli swoim przyjaciołom jako podziękowanie pamiątkowe medale i upominki.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowe Święto Niepodległości: akcja "Niepodległa do hymnu" i wirtualny Festiwal Niepodległa

Akcja "Niepodległa do hymnu" i wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze z wydarzeń zaplanowanych na 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na pandemię koronawirusa, Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach.

Biuro Programu "Niepodległa" oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. Dlatego - co sugerują organizatorzy obchodów - zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, w tym dniu wszyscy Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję