Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kapłan z Cieszyna biskupem w Afryce

Ojciec Tadeusz Kusy OFM to już drugi kapłan pochodzący z naszej diecezji, który w ostatnim czasie został mianowany biskupem w krajach misyjnych. W ub.r., 16 lutego 2013 r. taką nominację otrzymał pochodzący z Jaworzynki misjonarz o. Wiesław Krótki ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów. Wtedy jeszcze papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji Churchill-Baie d’Hudson w Kanadzie. A 31 maja br. nominację od papieża Franciszka otrzymał urodzony 2 grudnia 1951 r. w Cieszynie o. Tadeusz Kusy OFM.

Reklama

Franciszkanin został biskupem koadiutorem (czyli pomagającym w posłudze ordynariuszowi salezjaninowi Albertowi Vanbuelowi) diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej. – Posługa biskupia zawiera szczególnie bycie apostołem, ale jednocześnie jest też wyrazem ojcostwa. To bycie misjonarzem w innym charakterze, przekazywanie pracy miejscowym ludziom. Wydaje mi się, że będę tam ostatnim biskupem nie Afrykańczykiem. Diecezja Kaga-Bandoro, do której jadę, znajduje się niejako na linii frontu albo rozdziału między siłami rebeliantów muzułmańskich z grupy Seleka i innymi miejscowymi grupami zbrojnymi tak zwanych „Antybalaka”. Wiem zatem, że to nie będzie łatwe. Trzeba nam świadomości, że świadkiem Jezusa należy być także w cierpieniu. Tam się sprawdza, czy rzeczywiście jesteśmy chrześcijanami. – powiedział Biskup nominat na falach Radia Watykańskiego.

Kapłan pochodzi z wierzącej rodziny, w której rodzice dbali o rozwój religijny swoich dzieci. Wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Katowicach w 1969 r., a w 1974 r. złożył śluby wieczyste. Wyświęcono go na kapłana 15 kwietnia 1976 r. Najpierw był kapłanem w Polsce. Od 1979 r. posługiwał na misjach w Zairze, a od w 1989 r. – w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie był także członkiem rady konsultorów tamtejszej archidiecezji i kierował komisją ds. życia konsekrowanego. Ukończył również studia uzupełniające w Paryżu z kościelnym licencjatem z teologii. Natomiast jego siostra Zofia Kusy od 35 lat posługuje jako świecka misjonarka w Brazylii.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sport pod parafialnym szyldem

Niedziela bielsko-żywiecka 50/2012, str. 4

[ TEMATY ]

sport

biskup

Archiwum PSKS

Bp Piotr Greger pokazał, że gra w ping-ponga nie jest mu obca

Bp Piotr Greger pokazał, że gra w ping-ponga nie jest mu obca

Gdzie bp. Piotra Gregera można zobaczyć, jak radzi sobie przy stole do ping-ponga? Tylko podczas VIII Andrzejkowego Turnieju Tenisa Stołowego w Bielsku-Białej

W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Hałcnowie, 24 listopada spotkało się 99 pasjonatów gry w ping-ponga, aby walczyć o Puchary Biskupa. Zawodnicy, którzy zgłosili się do turnieju zostali przypisani do sześciu kategorii wiekowych. O prymat w poszczególnych grupach walczyli zarówno pingpongiści indywidualni z Czechowic-Dziedzic, Kóz, Mazańcowic, jak i zrzeszeni w Parafialnych Klubach Sportowych w Hałnowie, Gilowicach, Leszczynach i Lipniku.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję