Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Boża pieczęć na świątyni zbudowanej z żywych kamieni

Budowaliśmy ten dom i przyozdabialiśmy, ale nie dla siebie, ale po to, by w nim i pośród nas zamieszkał sam Bóg. Budowaliśmy go z lękiem, i podobnie jak dawniej, zadawaliśmy sobie pytanie: czy jednak zechce zamieszkać Święty w domu wzniesionym rękami grzesznych ludzi? Dzisiaj dziękujemy wszechmogącemu Bogu za to, że dzieło budowy dobiega końca. Konsekracja, to Boża pieczęć położona na naszym kościele, która już na zawsze będzie potwierdzeniem, że to szczególne miejsce spotkania i przebaczenia wybrane przez samego Boga. To miejsce, gdzie niebo styka się z ziemią, ludzkie sprawy dzieją się w Bożej obecności, a patronuje mu Najświętsze Serce Pana Jezusa. Dzisiaj mamy się z czego cieszyć, mamy świątynię Boga zbudowaną z żywych kamieni – powiedziała przedstawicielka parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krasnej, którą to świątynię w niedzielę 8 czerwca o godz. 11 konsekrował biskup ordynariusz Roman Pindel. To była pierwsza konsekracja świątyni dokonana przez nowego biskupa.

Konsekrację poprzedziło odnowienie misji parafialnych prowadzone od 5 do 7 czerwca br. przez franciszkanina o. Janusza Dziedzica OFM. Proboszcz parafii, ks. Stanisław Filapek, przypomniał, że konsekracja wpisuje się w jubileusz 25-lecia istnienia tej parafii, która liczy ok. 800 wiernych. Samego pobłogosławienia parafii dokonał biskup Tadeusz Rakoczy 8 czerwca 2010 r.

Reklama

Witając biskupa Romana Pindla, reprezentanci parafii przypomnieli historię świątyni: – 2 czerwca 1989 r. ówczesny arcybiskup katowicki Damian Zimoń erygował w Cieszynie-Krasnej parafię tymczasową. Pierwszym jej proboszczem został ks. Jan Suchanek. Wcześniejsze życie naszej wspólnoty ogniskowało się wokół kaplicy zbudowanej w 1901 r. na cmentarzu. Kościółek ten był filią parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Od 1957 r. – parafii w Cieszynie-Bobrku, od 1980 r. – parafii w Cieszynie-Mnisztwie. W końcu powołano parafię stałą w 1989 r. Wtedy stał się kościołem parafialnym. Z uwagi na wzrastającą liczbę mieszkańców tutejszej dzielnicy w 2006 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. kan. Adama Ciesiółki, przystąpiono do budowy nowej świątyni. W 2009 r. kościół był postawiony w stanie surowym i zaczęto sprawować w nim nabożeństwa. W latach następnych dzieło budowy i upiększania kontynuował obecny proboszcz ks. kan. Stanisław Filapek – mówił przedstawiciel parafii, podkreślając, że wykonanie tego dzieła w tak krótkim czasie nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu parafian, a także osób i parafii wspierających finansowo budowę kościoła w Krasnej.

W uroczystości wzięli udział kapłani dekanatu cieszyńskiego z ks. dziekanem Stefanem Sputkiem na czele, kapłani z innych parafii diecezji, proboszcz pomocniczy parafii ewangelickiej w Cieszynie ks. Tomasz Chudecki, siostry i bracia zakonni, ministranci, dzieci pierwszokomunijne, poczet sztandarowy OSP, przedstawiciele władz powiatu i miasta: wicestarosta Jerzy Pilch, burmistrz Mieczysław Szczurek i przewodniczący Rady Miejskiej Bolesław Zemła, osoby zasłużone przy pracach budowlanych kościoła, parafianie i goście.

Na uroczystą liturgię konsekracji świątyni w Krasnej złożyło się pokropienie wiernych, ścian kościoła i ołtarza wodą święconą; modlitwa poświęcenia; namaszczenie ołtarza i ścian kościoła olejem Krzyżma św.; okadzenie ołtarza i wszystkich wiernych; nakrycie ołtarza; oświetlenie ołtarza i kościoła oraz Eucharystia. Liturgię ubogacał śpiewem chór parafialny „Ave”.

Reklama

Jako że konsekracja przypadła w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, biskup Roman Pindel nawiązywał w homilii do działania Ducha Świętego i trzech symboli: wiatru, ognia i wody. – Podobieństwo Ducha Świętego do wiatru najbardziej widać w naszej modlitwie. Zacznijmy od tego, że to nie my Go posiadamy, ani też nad nim nie panujemy. Duch Święty przychodzi do nas jak wiatr – mówił Hierarcha w odniesieniu do pierwszego symbolu, podkreślając że wierni właśnie w tej świątyni mogą efektywnie otwierać się na Ducha Świętego Parakleta, czyli Pocieszyciela, Orędownika, Rzecznika. W odniesieniu do ognia, biskup Roman Pindel zauważył, że ogień jest tak nieuchwytny jak wiatr, ogrzewa, rozświetla, ale i oczyszcza. – Spodziewamy się, że w tej świątyni Duch Święty jak ogień będzie nas oczyszczał, będzie oczyszczał nasze wargi, aby wypowiadały piękno i w sposób piękny i skuteczny słowo Boże, ale będzie też oczyszczał nasze serca z nienawiści, ze złości. Będzie nas prowadził do skruchy, do dobrze przeżytego rachunku sumienia, do wyznania szczerze grzechów, do pokuty, do żalu. Duch Święty prawdziwie będzie nas oczyszczał jak złotnik ogniem – podkreślał Biskup. Zaznaczył, że ostatni symbol – woda, jest symbolem życia. Tam, gdzie jest Duch Święty, jest życie. Daje On życie i umacnia tych, którzy przyjmują sakramenty Pana. – Strumienie wody żywej, to działanie Ducha Świętego, ilekroć sprawujemy sakramenty w tej świątyni – dodał Ksiądz Biskup.

Jako pamiątkę konsekracji w procesji z darami wierni nieśli oprócz chleba i wina kalendarz na nowy rok ukazujący historię Śląska Cieszyńskiego i parafii. Na zakończenie wicestarosta Jerzy Pilch wręczył list gratulacyjny Proboszczowi, a młodzież podziękowała Biskupowi. Odśpiewano „Te Deum” i „Ojcowski Dom”. O godz. 15 odbył się jeszcze koncert chóru gospel Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej pod dyrekcją Zuzanny Pradeli.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poświęcenie kościoła św. Wojciecha w Wałbrzychu

[ TEMATY ]

świątynia

poświęcenie

Ryszard Wyszyński

„Oto jest dzień, który dał nam Pan,weselmy się i radujmy się w nim!”- to słowa religijnej pieśni którą rozpoczęła się 7 maja uroczystość poświęcenia kościoła pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika przy ulicy Topolowej na Piaskowej Górze.

Sprawowanej z tej okazji uroczystej Eucharystii przewodniczył i poświęcenia świątyni dokonał ordynariusz Diecezji Świdnickiej ks. biskup Ignacy Dec. W koncelebrze uczestniczyli: ks. infułat Józef Strugarek, ks. Stanisław Wójcik – proboszcz parafii, ks. prał. Marek Babuśka– pierwszy proboszcz, który był u zarania parafii i budował jej podstawy, dziś proboszcz parafii i kustosz bazyliki strzegomskiej pw. św. App. Piotra i Pawła oraz kilkunastu kapłanów przybyłych aż z trzech dolnośląskich diecezji i górnośląskiej; księża z parafii na Piaskowej Górze i dzielnic sąsiednich oraz dziekani ze wszystkich wałbrzyskich dekanatów.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję