Reklama

SACROEXPO 2014

Blisko 300 wystawców z 13 krajów świata, prestiżowy medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum” dla artystów: Mario Botty i Adama Bujaka, konferencje dla architektów, muzealników, warsztaty dla dziennikarzy gazet parafialnych i, równolegle, spotkania na stoiskach rozłożonych na powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych, gdzie sztuka sakralna i oferta użytkowa dla współczesnych kościołów nęciły kolorami i biciem dzwonów – tak wyglądały kieleckie targi SACROEXPO, zorganizowane w halach Targów Kielce od 9 do 11 czerwca br. Tygodnik Katolicki „Niedziela” także miał tam swoje stoisko.

Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów otworzyli: abp Henryk Hoser – biskup warszawsko-praski, bp Kazimierz Ryczan – ordynariusz kielecki i Andrzej Mochoń – prezes Zarządu Targi Kielce. – Jest to wyjątkowe wydarzenie o znaczeniu międzynarodowym, na którym spotykają się ludzie twórczy. Twórca staje się ikoną Bożego natchnienia – mówił abp Henryk Hoser. Przypomniał także o misji twórcy i przekraczaniu przezeń sfery materialnej. Zauważył – za Dostojewskim – że „piękno zbawi świat”.

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan stwierdził: – Człowiek wyraża siebie w różny sposób, jedni niszczą, a drudzy budują. SACROEXPO to wyraz ducha, który potrafi wszystko wznosić ku Temu, który jest Panem świata i świętości. A piękno jest imieniem Boga.

Równolegle na barwnych stoiskach wystawcy prezentowali swoje zasoby. Jak co roku, tysiące gości przybyłych na kielecką imprezę targową poznawało m.in. nowości w zakresie projektów kościołów i ich wyposażenia, rozwiązania z zakresu oświetlenia, nagłośnienia, ogrzewania. Sztuka sakralna, wydawnictwa katolickie, oferta wspólnot i stowarzyszeń katolickich, misji i zakonów, szeroki wybór dewocjonaliów, promocja różnych modeli szat i sprzętów liturgicznych dopełniały obrazu stoisk. Choć to już 15. edycja, niektórzy zjawili się po raz pierwszy, np. Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, prowadzone przez krakowską prowincję sercanów (z ciekawą propozycją dla parafii), czy cystersi z opactwa w Wąchocku (z oryginalnymi wyrobami użytkowymi z gliny, inspirowanymi zasobami cysterskimi w Polsce).

Reklama

Unikatowy eksponat zaprezentował artysta rzeźbiarz Mariusz Drapikowski, specjalizujący się w bursztynie – bursztynową, zdobioną brylancikami Suknię Zawierzenia do cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Równolegle ze zwiedzaniem stoisk targowych odbywały się konferencje o architekturze i sztuce sakralnej. Polskie Towarzystwo Teologiczne zorganizowało konferencję naukową.

Absolutnie wyjątkowym wydarzeniem było przyznanie medalu „Per Artem ad Deum”, ustanowionego przez św. Jana Pawła II i od 10 lat wręczanego podczas kieleckiej wystawy. Zgodnie z decyzją Kapituły, tegoroczny medal powędrował do polskiego fotografika Adama Bujaka oraz do architekta rodem ze Szwajcarii – Mario Botty. Werdykt Kapituły uzasadnił bp Marian Florczyk – jej przewodniczący. Obaj artyści w ramach SACROEXPO zaprezentowali także wystawy autorskie. Zauroczyli swą sztuką i… skromnością.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję