Reklama

Patrzy w głąb piramidy życia

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 47

ANNA WYSZYŃSKA

Światowej sławy polski uczony – prof. Tadeusz Maliński otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uroczystość nadania tej najwyższej godności akademickiej odbyła się 3 czerwca 2014 r. w Auli Lubrańskiego UAM.

Prof. Tadeusz Maliński jest absolwentem Wydziału Chemii UAM. Od ponad 30 lat pracuje w Stanach Zjednoczonych, był profesorem uniwersytetów w Houston i Oakland. Od kilkunastu lat pracuje na Uniwersytecie Ohio w Athens, gdzie otrzymał zaszczytną, imienną profesurę „Marvin and Ann Dilley White Distinguished Professorship of Biomedical Sciences”. Jego ogromny wkład w rozwój chemii, biochemii i medycyny oraz przełomowe prace w dziedzinie nanomedycyny sprawiły, że zyskał światowy rozgłos i zdobył liczne nagrody. Jest autorem ok. 400 prac naukowych, książek i patentów, wykładał na 80 uniwersytetach w 37 krajach świata, dwukrotnie był nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i chemii. Otrzymał prestiżową GEMI Award za najbardziej innowacyjne odkrycie w medycynie. Jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

– Uważa się, że odkrycia prof. Tadeusza Malińskiego w nanomedycynie i diagnostyce medycznej są pionierskie na miarę XXI wieku – podkreślił w laudacji prof. dr hab. Henryk Koroniak – dziekan Wydziału Chemii UAM.

Do fundamentalnych prac Profesora zalicza się przede wszystkim skonstruowanie elektrody-nanobiosensora – urządzenia, które pozwala obserwować procesy życiowe zachodzące na nanopoziomie ludzkiego organizmu w mikrosekundowych odcinkach czasu. Elektrody posłużyły do kolejnego przełomowego odkrycia – pomiaru stężenia tlenku azotu w czasie pojedynczego uderzenia serca. Odkrycia Profesora zapoczątkowały lawinę badań nad tlenkiem azotu i jego rolą w organizmie, m.in. jako regulatora pracy serca, układu krążenia i mózgu. Doniosłe znaczenie mają także odkrycia prof. Malińskiego dotyczące podstawowych molekularnych mechanizmów współczesnych chorób cywilizacyjnych, jak m.in. nadciśnienie, udar mózgu, zawał serca, epilepsja, choroby Parkinsona i Alzheimera.

Reklama

– Najwyższa godność akademicka naszego uniwersytetu jest też wyrazem uznania dla wielkiego Polaka, który w swojej wielostronnej i owocnej działalności nigdy nie zapomniał o rodzinnym Śremie i swojej Ojczyźnie, której imię rozsławia za granicą nie tylko poprzez swoje wiekopomne osiągnięcia naukowe, lecz także poprzez inicjatywy kulturalne i obywatelskie, jak Muzeum Armii Krajowej w Orchard Lake k. Detroit czy Muzeum Jana Pawła II w Waszyngtonie – powiedział podczas uroczystości prof. dr hab. Bronisław Marciniak, rektor UAM.

Prof. Tadeusz Maliński po zakończeniu ceremonii wręczenia dyplomu doktora honoris causa wygłosił wykład zatytułowany „Chemia i nanomedycyna – spojrzenie w głąb piramidy życia”.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję