Reklama

Niedziela Łódzka

Pamięć o apostole „Niedzieli”

10 czerwca 2014 r. minęła druga rocznica śmierci śp. ks. prał. Mariana Wiewiórowskiego, który od 1997 r. aż do śmierci był proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Gomulinie (archidiecezja łódzka), gdzie duszpasterstwo oparł na „Niedzieli”

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 46

[ TEMATY ]

wspomnienia

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Ks. Marian był człowiekiem niezwykłym. Zapisał się w pamięci wszystkich, którzy go znali i którym posługiwał, jako niepowtarzalny duszpasterz. Cechowały go wzorcowa wierność Chrystusowemu powołaniu i apostolska gorliwość w spełnianiu kapłańskiej posługi. Sam żył bardzo skromnie, praktycznie wszystko darowując bardziej potrzebującym.

W lokalnym środowisku zasłynął jako wielki erudyta, patriota i społecznik, który swoją pasję umiłowania Ojczyzny i polskości zaszczepił przede wszystkim tutejszym dzieciom i młodzieży. Nie bez powodu Szkoła Podstawowa w Gomulinie od 25 października zeszłego roku nosi właśnie jego imię. Abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, a obecnie także wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, poświęcił wówczas sztandar szkoły, na którym widnieje wizerunek ks. Wiewiórowskiego i dewiza: „Bóg – Honor – Ojczyzna”, oraz tablicę upamiętniającą osobę Patrona. Tamta uroczystość odbyła się w nowoczesnej hali sportowej szkoły. Organizatorzy połączyli ją z obchodami jubileuszu 150-lecia oświaty w Gomulinie.

Reklama

Ksiądz Prałat był dla tamtejszej społeczności bezapelacyjnym autorytetem. Wyznawane przez siebie wartości, wypływające z umiłowania Pisma Świętego i Kościoła katolickiego, wszczepiał m.in. właśnie w życie szkolnej wspólnoty.

Warto naszym Czytelnikom przypomnieć, że śp. ks. prał. Marian Wiewiórowski był wyjątkowym admiratorem Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. W Gomulinie, ok. dwutysięcznej parafii, co tydzień kolportowano 384 egzemplarze naszego pisma. Nie tylko w swojej ostatniej parafii, ale również na poprzednich placówkach, gdzie posługiwał, duszpasterstwo oparł właśnie o „Niedzielę”. Sam chętnie mawiał, że chodząc np. po kolędzie, ma o czym rozmawiać z parafianami, ponieważ czytają oni prasę katolicką, a nade wszystko nasz tygodnik.

O tym m.in. przypomniał w kazaniu 8 czerwca br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, ks. inf. Ireneusz Skubiś – redaktor naczelny „Niedzieli”, który w kościele w Gomulinie koncelebrował Mszę św. z racji 2. rocznicy śmierci Księdza Prałata. Ksiądz Infułat wskazał też na charyzmat apostolstwa przez „Niedzielę”, jakim Pan Bóg obdarował ks. prał. Wiewiórowskiego. Odwołując się do prawdy wiary o świętych obcowaniu, przywoływał obecność tego zacnego duszpasterza. Dziękował ks. Janowi Cholewie, obecnemu proboszczowi gomulińskiej wspólnoty, i parafianom za to, że kontynuują dzieło ewangelizacji za pomocą „Niedzieli”, każdego tygodnia rozprowadzając 180 jej egzemplarzy.

Reklama

Mszy św. przewodniczył piszący te słowa. Koncelebransami byli: wymieniony ks. Jan oraz ks. dr Piotr Jura, tutejszy rodak, na co dzień posługujący we Włoszech. Po Eucharystii wręczono nagrody im. ks. Mariana Wiewiórowskiego m.in. wyróżniającym się uczniom ze szkoły podstawowej w tej miejscowości, a także wójtowi gminy Wola Krzysztoporska Romanowi Drozdkowi.

Śp. ks. prał. Marian Wiewiórowski był laureatem bardzo wielu wyróżnień kościelnych i państwowych. Wyrazem uznania dla jego apostolskiej i patriotycznej posługi są m.in. odznaczenia: medal „Mater Verbi” i statuetka „Sursum Corda”, które otrzymał od Redaktora Naczelnego „Niedzieli”, a także „Szabla gen. Głuchowskiego” oraz medal „Serce Dziecku”.

Ks. prał. Marian Wiewiórowski urodził się 23 sierpnia 1937 r. w Grocholicach. Kapłańską posługę pełnił m.in. w Restarzewie, Kociszewie oraz w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi. Był też ojcem duchownym alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W samym Gomulinie był proboszczem przez 15 lat i zasłynął jako święty i gorliwy duszpasterz. Nie zapominał o roli mediów katolickich we współczesnym apostolacie Słowa Bożego. Troszcząc się o wychowanie dzieci i młodzieży, przekazywał im wartości wypływające z umiłowania Pana Boga i Ojczyzny. Miał niezwykle dobry kontakt z podopiecznymi. Jest wzorem jak najbardziej godnym naśladowania.

Przypominamy naszym Czytelnikom tę osobowość, polecając śp. ks. Mariana modlitwie. Jako redakcyjna społeczność jesteśmy dumni, że mogliśmy znać i cieszyć się przyjaźnią tak zacnego człowieka. Cześć jego pamięci!

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O apostolstwie świeckich w Toruniu

[ TEMATY ]

wspomnienia

dziedzictwo

św. Jan Paweł II

Archiwum redakcji

Pośród pobytów biskupa Karola Wojtyły w Toruniu warto przywołać ten, który miał miejsce 28 kwietnia 1968 roku. Przyszły papież był już wtedy kardynałem. Przyjechał na zaproszenie znanego toruńskiego duszpasterza akademickiego, o. Władysława Wołoszyna SJ.

Ojciec Władysław przybył do Torunia w 1963 roku i zaczął bardzo aktywną działalność w środowisku akademickim. Podjął szeroko zakrojoną działalność formacyjną, która przejawiała się między innymi w tym, że zapraszał do kościoła i sal duszpasterskich ówczesnych wybitnych przedstawicieli ludzi Kościoła, nauki i kultury.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję