Reklama

Wędrowanie za świętością

Redakcja „Niedzieli” otrzymała nowy zbiór wierszy ks. Wacława Buryły. We Wstępie czytamy: „Ten tomik to moje skromne podziękowanie za to «światło», które niósł w sobie, którego nie zabrał, które pozostawił dla wszystkich” Ojciec Święty. Poetycki tomik zawiera utwory poświęcone Janowi Pawłowi II, który – jak pisze poeta – „zadziwiał za życia, ale zadziwia także po śmierci” swoją wiarą, nadzieją i miłością. W jednym z wierszy ks. Buryła przywołuje dobrze znany nam obraz: „Z wielkim spokojem opierasz się na papieskim pastorale/jakbyś próbował podpowiedzieć że możemy się oprzeć/na Bogu który jest Miłością”. Takich obrazów, które są pełne głębokiego przesłania, znajdziemy więcej: „Nie uciekałeś od krzyża/trzymałeś go kurczowo dwiema rękami (...)/jakbyś w zgiełku świata słyszał bicie Tamtego Serca/przebitego włócznią rzymskiego żołnierza”.

Reklama

Te obrazy, znane nam z fotografii i filmowych relacji, owocują refleksją, że świętość to nie sprawa tego, co się mówi, jak się mówi, lecz tego, jak się żyje. Życie Papieża poddane było wielu próbom, a pokolenie żyjące w tym samym czasie mogło obserwować te zmagania. Wśród wielu medialnych publikacji poświęconych osobie Jana Pawła II wiersze ks. Buryły wyróżnia to, że w sposób zwięzły i syntetyczny przypominają, iż wszystko, co Papież czynił, czynił z miłości i z miłością do każdego człowieka.

Tomik ks. Buryły, zatytułowany „On – Jest. Pamięci Jana Pawła II”, zawiera ponad 140 wierszy, ale – jak pisze autor – wiersze inspirowane życiem i nauczaniem Papieża powstają nadal. „To znak, że ten Człowiek ciągle żyje we mnie: w myślach, sercu, we wspomnieniach i modlitwie” – zauważa autor we Wstępie. Zapraszamy do lektury wierszy z tomu „On – Jest” z nadzieją, że „światło”, które niósł w sobie Jan Paweł II, zaświeci także w sercach czytelników tych utworów. Dopełnieniem twórczości ks. Buryły są piękne grafiki, które ilustrują tomik.

Ks. Wacław Buryła, „On – Jest. Pamięci Jana Pawła II”, GS Media, ul. Wałbrzyska 9E, 52-314 Wrocław, tel. (71) 788-27-99, fax (71) 788-27-71, e-mail: biuro@gsmedia.com.pl, www.gsmedia.com.pl.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję