Reklama

Kochane życie

Mała Ojczyzna Kardynała

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 29

kl. Bartosz Kasprzak

W maju obchodzimy Dzień Matki, a tydzień po nim – 1 czerwca – Dzień Dziecka. Pewnie nieprzypadkowo te dni następują po sobie. 23 czerwca natomiast jest Dzień Ojca. Z kolejności tych dat można sobie wysnuwać różne wnioski, ale jedno jest pewne: te trzy osoby, wymieniane w dniach im poświęconych, stanowią jedność. Taką ziemską trójcę. Rodzinę. Najmniejszą komórkę społeczną. A rodzina to wiadomo – chrzty, śluby, pogrzeby i różne inne uroczystości.

No właśnie. 22 maja byłam na pogrzebie, na ziemi, gdzie urodził się Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i w której spoczywają prochy jego przodków. Gdy wyjeżdża się z wielkiego miasta, wszystkie inne miejsca są jakby mniejsze. Ale to tylko pozory. Bo to w takich miejscach jak to, gdzie właśnie byłam, bije najprawdziwsze serce Polski.

Reklama

Ksiądz przytoczył w kazaniu historię chłopca, który w czasie okupacji niemieckiej uratował grupę ludzi, uwalniając ich z zamknięcia, gdzie oczekiwali na wywózkę do obozu, na roboty do Niemiec albo może nawet na rozstrzelanie. Uratował przed tym losem swoich sąsiadów, darowując im jakby nowe życie – jak podkreślił kaznodzieja. Teraz, u kresu swoich dni, tenże chłopiec już jako stary człowiek stanął przed Panem Bogiem i sam oczekuje na swoje nowe życie – życie wieczne.

Kościół był pełny, ludzie świątecznie ubrani, pomimo dnia powszedniego, całe rodziny, i niemal wszyscy obecni przystąpili do stołu Pańskiego. Po pogrzebie był wspólny obiad dla kilkuset osób, oczywiście bezalkoholowy. Na koniec zaś odśpiewano jeszcze „Anioł Pański”.

Patrząc na takich ludzi i na ich życie, łatwiej jest uwierzyć w słowa: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...”.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję