Reklama

W poszukiwaniu Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 24

[ TEMATY ]

instytut

B.M. Sztajner/Niedziela

Siedziba Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie

Siedziba Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie

Instytut Teologiczny w Częstochowie został zainicjowany w okresie posoborowym (1966 r.) przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę, celem recepcji nauczania Soboru Watykańskiego II w częstochowskim Kościele partykularnym, zwłaszcza przez wiernych – zarówno świeckich, jak i konsekrowanych. Wychodził on także naprzeciw potrzebie pogłębionej formacji doktrynalno-pastoralnej kapłanów, proponując im możliwość permanentnej formacji oraz uzyskania stopnia naukowego licencjata z teologii.

Wraz z kanonicznym erygowaniem Instytutu w dniu 3 maja 1981 r. przez bp. Stefana Barełę, a następnie afiliowaniem go przez Kongregację Edukacji Katolickiej do Wydziału Teologicznego w Krakowie rozpoczął się nowy etap rozwoju częstochowskiego Instytutu Teologicznego, trwający 27 lat i obejmujący posługę bp. Stefana Bareły oraz abp. Stanisława Nowaka. Rektorami Instytutu w tym czasie byli: ks. prof. dr hab. Stanisław Grzybek (1981-90), ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk (1990 – 2007) oraz ks. dr hab. Marian Duda (2007-12).

Promocja formacji

Reklama

Kolejnym krokiem milowym dla Instytutu było wejście w życie Instrukcji Kongregacji Edukacji Katolickiej z 28 czerwca 2008 r., dotyczącej reformy Wyższych Instytutów Nauk Religijnych. Ks. prał. dr hab. Marian Duda podjął się reformy Instytutu Teologicznego według wskazań watykańskiej Kongregacji. Dzięki podjętej reformie Instytut został kanonicznie erygowany Dekretem Kongregacji Edukacji Katolickiej z 3 maja 2012 r. jako Wyższy Instytut Teologiczny im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości. Instytut jest związany umową naukową o współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który jest odpowiedzialny za jego poziom akademicki. Pierwszym dyrektorem Wyższego Instytutu Teologicznego został ks. prał. dr hab. Marian Duda w 2012 r.

Wyższy Instytut Teologiczny podejmuje dzieło formacji wiernych – zarówno świeckich, jak i konsekrowanych – aby nie tylko ubogacali swoje życie chrześcijańskie, ale byli również zdolni uzasadnić swoją wiarę (por. 1 P 3, 15), a także, by podejmowali właściwe im apostolstwo, przede wszystkim zaś uczestniczyli w dziele ewangelizacji, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania w dziedziny nauki, kultury i pracy ludzkiej, a także aktywnego udziału w życiu Kościoła i w ożywianiu społeczeństwa duchem chrześcijańskim. Studenci mogą uzyskać uprawnienia pedagogiczne do nauczania lekcji religii na wszystkich poziomach szkół: w szkole podstawowej, gimnazjum oraz w szkołach ponadgimnazjalnych. Po zakończeniu studiów są również przygotowani do prowadzenia w parafii katechezy dla dorosłych, katechezy dla dzieci i młodzieży oraz wszelkich form duszpasterskich i administracyjnych możliwych do prowadzenia w parafii przez osoby świeckie.

Studenci Instytutu dzielą się na studentów zwyczajnych, nadzwyczajnych, zewnętrznych i wolnych słuchaczy. Zwyczajnymi studentami Instytutu są te osoby, które dążą do uzyskania stopnia magistra teologii, uczęszczają na wszystkie wykłady i ćwiczenia przewidywane programem studiów Instytutu i zdają pozytywnie wymagane egzaminy.

Reklama

Nadzwyczajnymi studentami Instytutu są te osoby, które nie posiadają świadectwa dojrzałości lub nie chcą zdobyć stopnia akademickiego w Instytucie, a pragną studiować jedynie po to, aby otrzymać zaświadczenie o swoim uczestnictwie w zajęciach w Instytucie. Zewnętrznymi studentami Instytutu są te osoby, które nie zamierzają zdobyć stopnia akademickiego w Instytucie, lecz pragną jedynie uczęszczać na niektóre zajęcia i zdać egzamin, aby był on ewentualnie uznany na innej uczelni. Studentami wolnymi słuchaczami są te osoby, które nie chcą otrzymać stopnia akademickiego przyznawanego przez Instytut, lecz pragną jedynie uczęszczać na wybrane wykłady i otrzymać potwierdzenie tego uczestnictwa.

Bogata oferta

Studia magisterskie w Wyższym Instytucie Teologicznym trwają 5 lat. Zajęcia odbywają się w każdy piątek po południu i w soboty od godz. 9.00 do 17.00. Wśród wykładanych przedmiotów przeważają przedmioty teologiczne: Nowy Testament, Stary Testament, teologia dogmatyczna, teologia moralna, teologia duchowości, teologia fundamentalna, teologia pastoralna, teologia biblijna, patrologia, prawo kanoniczne, liturgika, katechetyka, ekumenizm. Wykładane są również przedmioty filozoficzne, takie jak: historia filozofii, filozofia religii, etyka filozoficzna, metafizyka; a także historia Kościoła, pedagogika, psychologia i elementy bioetyki. Prowadzone są różnego rodzaju wstępy: wstęp do teologii, wstęp do Pisma Świętego i proseminarium. Ponadto prowadzone są ćwiczenia katechetyczne, zajęcia pastoralne, przybliżane jest archiwum kościelne. Prowadzone są lektoraty językowe: język łaciński dla wszystkich i fakultatywnie język angielski lub język niemiecki. Od roku trzeciego studenci uczestniczą w seminariach naukowych, przygotowując swoje prace magisterskie.

Absolwenci studiów teologicznych magisterskich mogą kontynuować studia w Sekcji licencjackiej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest to pierwszy dwuletni cykl studiów doktoranckich. Zgodnie z zaleceniami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wykłady i seminaria naukowe w Sekcji są prowadzone w każdą środę przez cztery semestry. Wykłady i seminaria naukowe prowadzą profesorowie Wyższego Instytutu Teologicznego.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Niedziela warszawska 5/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

instytut

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Nie noszą habitów, nie są zakonnicami, ale życie swoje oddają całkowicie Bogu. Składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Żyją w świecie, pracując jako lekarki, nauczycielki, a nawet wykładają na wyższych uczelniach

Kobiety te należą do świeckiej wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, który do 2005 r. nazywał się Instytutem Świeckim Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. Do dziś znana jest także ich pierwsza i bardzo popularna nazwa – Ósemka.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję