Reklama

Polska

Zderzenie ze skrajną formą ateizmu

Troska Kościoła o ubogich, wybór nowego sekretarza generalnego i członków Rady Stałej Episkopatu – to główne tematy 365. zebrania plenarnego KEP, które odbywało się w dniach 10-11 czerwca br. w Warszawie

Biskupi dokonali podsumowania obecnej sytuacji Kościoła w Polsce. Jak czytamy w komunikacie po obradach, „zauważyli, iż w obecnym kontekście kulturowym jest coraz mniej miejsca na obiektywne i uniwersalne wartości, a do głosu dochodzi dyktatura relatywizmu, polityczna poprawność i nowe oblicze ateizmu wrogiego wobec ludzi wierzących”. Podziękowali lekarzom, którzy podpisali Deklarację Wiary, za odważny gest broniący prawa do wolności sumienia.

Konferencja Episkopatu wybrała nowych członków Rady Stałej. W miejsce abp. Marka Jędraszewskiego, który jako członek prezydium KEP obecnie wchodzi do Rady Stałej z urzędu, wybrany został abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Natomiast za bp. Adama Lepę, który przeszedł na emeryturę, z grona biskupów pomocniczych został wybrany bp Wiesław Śmigiel z Pelplina.

Reklama

Jednym z ważniejszych punktów 365. zebrania plenarnego była dyskusja biskupów na temat troski Kościoła w Polsce o ubogich, którą poprowadził abp Józef Kupny, przewodniczący Rady ds. Społecznych KEP. Debata odbyła się na kanwie przesłania papieża Franciszka do polskich biskupów z wizyty „Ad limina Apostolorum” w lutym br. Abp Kupny przytoczył m.in. dane GUS, które – jak stwierdził – są „porażające”, zwłaszcza w kontekście sytuacji dzieci biednych i niedożywionych, których w Polsce jest ok. 1,4 mln. Biskupi podkreślali, że Kościół w Polsce nie jest w stanie udźwignąć całego ciężaru wsparcia osób ubogich, dlatego potrzebne jest pogłębienie współpracy z organami samorządowymi, które dysponują wydzielonymi we własnych budżetach środkami na pomoc dla biednych. Potrzeba nowych wspólnych inicjatyw i prac.

W referacie nt. obecności Kościoła w życiu publicznym abp Marek Jędraszewski podkreślał, że Kościołowi, który jest zatroskany o człowieka, nie wolno milczeć! – Wyzwaniem na dziś – podkreślił zastępca przewodniczącego KEP – jest „ponowoczesność” z towarzyszącą jej koncepcją „społeczeństwa otwartego”, w którym nie obowiązuje żadna hierarchia wartości. Wszystko jest względne, a każdy element tak samo jest ważny. Otwiera to olbrzymie pole dla inżynierii społecznej. – Tak skrajnej formy ateizmu jeszcze nie było, jak ten, który zrodził się teraz – ocenił abp Jędraszewski.

Episkopat przyjął też poprawioną wersję wytycznych i aneksów regulujących postępowanie Kościoła w Polsce wobec sprawców molestowania seksualnego osób niepełnoletnich oraz pomocy ofiarom. Dokumenty uwzględniające uwagi Stolicy Apostolskiej, przekazane polskim biskupom przed kilkoma miesiącami, zostaną teraz wysłane do Kongregacji Nauki Wiary, a po ich zaakceptowaniu będą obowiązywać na gruncie Kościoła w Polsce. Wówczas ich treść zostanie ujawniona opinii publicznej.

Biskupi wysłuchali także wystąpienia koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adama Żaka. Powiadomił on, że w ramach Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie będzie przygotowywana oferta studiów podyplomowych w zakresie prewencji.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: obraduje Rada Kardynałów (K-9)

[ TEMATY ]

kardynałowie

rada

Grzegorz Gałązka

W Watykanie obraduje od dzisiaj do środy 13 września na swojej XXI sesji Rada Kardynałów, (tzw. K-9), ustanowiona przez papieża 13 kwietnia 2013 roku. Zadaniem tego gremium jest pomoc Ojcu Świętemu w dziele reformy Kurii Rzymskiej i zarządzaniu Kościołem powszechnym.

W skład Rady Kardynałów wchodzą kard.: Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras) – koordynator Rady, Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Francisco Javier Errázuriz Ossa (Chile), Oswald Gracias (Indie), Reinhard Marx (Niemcy), Laurent Monsengwo Pasinya (Demokratyczna Republika Konga), Sean O’Malley (USA), kard. George Pell (Watykan/Australia) i Pietro Parolin (Watykan/Włochy). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marcello Semeraro (Włochy).

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Premier uruchamia swój autorski podcast

2021-09-17 14:47

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Krystian Maj/KPRM

Od dziś w każdy piątek będziecie mogli posłuchać mojego autorskiego podcastu - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku i przekazał, że co tydzień będą tam "informacje polityczne z pierwszej ręki", a także omówienie najważniejszych tematów.

O swojej nowej aktywności premier poinformował na Facebooku. "Czas na coś nowego!" - napisał. "Od dziś w każdy piątek będziecie mogli posłuchać mojego autorskiego podcastu, w którym mówię o tym, co ważne dla Polski i Polaków" - przekazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję