Reklama

Niedziela w Warszawie

Z Ełku do Warszawy

Rozpoczęła się peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji warszawskiej. Już na początku doszło do wyjątkowej uroczystości – miasto Piastów i jego mieszkańcy oddali się szczególnej opiece Matki Bożej

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 8

[ TEMATY ]

obraz

Warszawa

peregrynacja

Bożena Sztajner/Niedziela

Obraz Nawiedzenia

Obraz Nawiedzenia

W niedzielę 15 czerwca br. doszło do aktu oddania Piastowa Matce Bożej. W tej niezwykle podniosłej uroczystości, zorganizowanej w samo południe na miejskim stadionie „Piasta” udział wzięli przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, władze miasta oraz wierni. I to właśnie ci ostatni napisali wniosek do Rady Miasta o podjęcie inicjatywy mającej doprowadzić do zawierzenia „miasta Piastowa i jego mieszkańców Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski, Pani Jasnogórskiej”.

– 26 marca 2013 r. Rada Miasta Piastowa przyjęła ten wniosek przez aklamację. Potem rozpoczęły się rozmowy z miejscowymi proboszczami, a następnie z kard. Kazimierzem Nyczem, który powiedział, że to od Piastowa zacznie się peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – mówiła Maria Ziółek, przewodnicząca Rady Miejskiej i podkreśliła: – Jest to dla nas, władz miasta, i samych mieszkańców bardzo wielkie wyróżnienie i zaszczyt.

Reklama

Z kolei burmistrz miasta Marek Kubicki dodał: – W dzisiejszych czasach człowiek potrzebuje uduchowienia i większego spokoju ducha.

Maryja wzorem

Kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przybyła do Piastowa z archikatedry św. Jana Chrzciciela. Tam – w sobotę 14 czerwca – przed obrazem modlili się kapłani, którzy przybyli do bazyliki w ramach dorocznej pielgrzymki duchowieństwa archidiecezji warszawskiej. Przed Jasnogórską Panią czuwały też siostry zakonne. Wieczorem w archikatedrze odbyło się promowanie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Do ceremonii przystąpiło ponad 140 mężczyzn. – W sumie w naszej archidiecezji będzie ponad 450 szafarzy – powiedział ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej.

Z okazji rozpoczęcia peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w kościołach archidiecezji zostały zapalone świece nawiedzenia. Ponadto na wszystkich niedzielnych Mszach św. odczytywany był list kard. Kazimierza Nycza. Metropolita Warszawski napisał do wiernych, że Maryja powinna być dla katolików wzorem do naśladowania. „Chciałbym, aby peregrynacja Jej obrazu przypomniała nam, w czym możemy się do Niej upodobniać” – czytamy w liście.

Reklama

Omawiając cel peregrynacji, kard. Nycz napisał, że jest nim takie ożywienie wiary, które wzbudzi wewnętrzne pragnienie bycia blisko Jezusa, a to winno zaowocować wewnętrzną przemianą. „Każdy z nas powinien więc się zastanowić, co stanowi jego główną wadę i co postanawia zrobić, aby ją wykorzenić. Wiara nie może być jedynie deklarowana, ale powinna być również praktykowana. Owa praktyka powinna objąć zarówno życie osobiste, jak też rodzinne, zawodowe i społeczne. Chrześcijanie powinni być obecni w życiu społecznym, politycznym i na wzór zaczynu przemieniać je od wewnątrz. Niewątpliwie najważniejszą przestrzenią, do której trzeba wnosić wartości wynikające z wiary, jest rodzina. Katolicy winni uczestniczyć także w debacie publicznej, przekonując do koncepcji człowieka, której depozytariuszem od dwóch tysięcy lat jest Kościół” – napisał Metropolita Warszawski

Od Piastowa do Wilanowa

Rozpoczęta w dniu uroczystości Trójcy Przenajświętszej peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest już drugą w archidiecezji warszawskiej, a trzecią w samej Warszawie.

Sama idea sporządzenia kopii Ikony Jasnogórskiej i Jej pielgrzymowania po polskich parafiach powstała w czasie uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego. W 1957 r. nowo powstała Ikona Nawiedzenia została pobłogosławiona przez papieża Piusa XII, po czym nawiedziła archikatedrę warszawską. To tam rozpoczęła się pierwsza peregrynacja. Obecne nawiedzenie nawiązuje do historycznego m.in. poprzez swoje hasło, które brzmi: „Odnowić śluby nasze chcemy, Maryjo”.

Peregrynacja będzie trwała prawie cały rok. W tym czasie kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej nawiedzi ok. 300 kościołów parafialnych, rektorskich, kaplic oraz domów zakonnych. Nawiedzenie w każdej parafii będzie poprzedzone misjami świętymi lub rekolekcjami. Obraz będzie przebywał dobę na każdej stacji swojej wędrówki, jej kontynuacją zaś będzie możliwość przyjęcia kopii Cudownego Obrazu w domach prywatnych.

Zakończenie peregrynacji w archidiecezji warszawskiej nastąpi podczas VIII Święta Dziękczynienia przed powstającą Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas łaski

Niedziela lubelska 28/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

rekolekcje

krzyż

peregrynacja

Paweł Wysoki

Przy ołtarzu (od lewej): ks. Krzysztof Kwiatkowski, bp Józef Wróbel i ks. Jan Hałasa

Przy ołtarzu (od lewej): ks. Krzysztof Kwiatkowski, bp Józef Wróbel i ks. Jan Hałasa

Rekolekcje ewangelizacyjne „Źródło” i peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego w parafii pw. św. Teodora w Wojciechowie zakończyły się uroczystą Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla. Podczas Eucharystii, w obecności relikwii Drzewa Krzyża, młodzież z Wojciechowa i okolicznych wsi przyjęła sakrament bierzmowania. W historycznym wydarzeniu uczestniczył ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej, tamtejszy rodak.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję