Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 6

Spotkania anonimowych alkoholików

Bóg dał nam tę wspólnotę – żyjmy w trzeźwości!

W dniach 7-8 czerwca odbyły się 26. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików. Z prośbą o wytrwanie w trzeźwości przybyło ponad 30 tys. osób zrzeszonych w grupach AA w całej Polsce i za granicą.

Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą kobiet i mężczyzn, którzy dzielą się nawzajem swoimi doświadczeniami, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój problem i pomagać innym w wyjściu z nałogu. Podstawowym elementem spotkań ruchu AA są mityngi, które na Jasnej Górze trwały niemal przez całą noc, aż do godzin porannych: AA dla anonimowych alkoholików, Al-Anon dla członków rodzin, DDA dla dorosłych dzieci alkoholików, Al-Ateen dla młodszych dzieci alkoholików oraz dla Anonimowych Żarłoków. Mityngom towarzyszył bogaty program religijno-kulturalny.

Reklama

– Myślą naczelną tegorocznych Spotkań Anonimowych Alkoholików tu, na Jasnej Górze, są słowa: „Postępuję drogą miłości”. Prośmy Matkę Bożą, by pomagała nam uczyć się ciągle tej drogi – powiedział o. Ryszard Bortkiewicz, definitor generalny Zakonu Paulinów rozpoczynając tegoroczne spotkanie, którego był organizatorem, w Kaplicy Matki Bożej. W kaplicy św. Józefa natomiast odbyła się prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA. Pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich, prowadzonej przez o. Bortkiewicza.

Mszy św. o godz. 21.45 na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – W różnych uzależnieniach i w różnych bardzo trudnych sytuacjach i uwikłaniach musisz powracać, musisz się dźwigać z pomocą łaski Boga; nie dlatego, żeby Boga się bać, ale żeby nie ranić kogoś, kto cię kocha i daje ci szansę nowego życia – mówił abp Wacław Depo.

Ogrodnicy i sadownicy

Z modlitwą o dobre plony

Jubileuszowa, 30. Pielgrzymka Ogrodników przybyła na Jasną Górę 8 czerwca. Ogrodnicy, sadownicy, przedstawiciele organizacji ogrodniczych, instytucji i firm związanych z ogrodnictwem i sadownictwem wraz z rodzinami – w sumie ok. 4 tys. osób – modlili się o dobre tegoroczne zbiory. – Matce Bożej w darze przywozimy kwiaty – symbol, który jest najbardziej uwidoczniony, i oczywiście warzywa, które są produkowane w naszych szklarniach, sadach i na polu. Jej także będziemy dziękować za tegoroczne plony, które – jak ufamy – znajdą się na stołach Polaków – mówił Bogdan Biadała, prezes Polskiego Związku Ogrodniczego.

Reklama

Mszy św. dla ogrodników i sadowników przewodniczył w Bazylice Jasnogórskiej ks. Wojciech Kołakowski. Wystawiono kilkanaście pocztów sztandarowych związków ogrodniczych i sadowniczych. W kazaniu ks. Kołakowski podkreślił ważną rolę kobiet, które na co dzień zajmują się ogrodnictwem. – To one w gospodarstwach często wykonują bardzo ciężką pracę, są mocną podporą dla swoich mężów. Znane są też przykłady prowadzenia gospodarstw na wysokim poziomie przez same kobiety – zauważył.

Organizatorem tegorocznej Pielgrzymki było Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych w Lublinie, które powstało w 1989 r. i zrzesza ponad 350 krajowych sadowników i szkółkarzy sadowniczych. Zebranych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

Promocja książki

Promocja książki pt. „Tekstylia w zbiorach sakralnych. Inwentaryzacja – konserwacja – przechowywanie” odbyła się 4 czerwca br. w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze. Prof. Helena Hryszko, kierownik Katedry Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, wyjaśniła, że w książce zgromadzone są materiały z konferencji, która odbyła się na Jasnej Górze na zakończenie prac inwentaryzacyjnych. Prof. Hryszko przypomniała, że od 1997 r. przyjeżdżała na Jasną Górę wraz z podopiecznymi w ramach praktyk studenckich. W czasie tych prac uporządkowano i zinwentaryzowano tkaniny znajdujące się w Skarbcu Jasnogórskim. W sumie do roku 2008 zinwentaryzowanych zostało ponad 2700 obiektów. Pani Profesor podziękowała Klasztorowi Jasnogórskiemu za zaufanie podczas prowadzonych przez jej zespół prac konserwatorskich. Prelekcję pt. „Stan badań nad tekstyliami jasnogórskimi – teraźniejszość i przyszłość” przygotował Jerzy Żmudziński, historyk sztuki.

Krótko

7 czerwca na Jasną Górę przybyła 34. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej. Eucharystii przewodniczył abp Damian Zimoń, arcybiskup senior archidiecezji katowickiej.

7 czerwca dotarli uczestnicy 22. Biegu Trzeźwości od Matki Boskiej Piekarskiej do Matki Bożej Częstochowskiej.

8 czerwca do Maryi Jasnogórskiej przybyli lekarze weterynarii i służby weterynaryjne z całej Polski.

Zapowiedzi

23-24 czerwca – 21. Pielgrzymka Kombatantów ZWP Okresu Stalinowskiego

23-26 czerwca – 4. Narodowa Pielgrzymka Węgrów

28 czerwca – 3. Pielgrzymka Czytelników „Miłujcie się!” i Ruchu Czystych Serc

29 czerwca – 33. Pielgrzymka Rzemiosła

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję