Reklama

Ze świata

Działaczka pro-life opuszcza areszt

Mary Wagner na wolności

Działaczka ruchu pro-life w Kanadzie – Mary Wagner, która od 23 miesięcy przebywała w areszcie śledczym w Milton, została 12 czerwca br. zwolniona po tym, jak sędzia wydał wyrok w jej sprawie – orzekając dwuletni okres próbny (probation) oraz zakaz zbliżania się do klinik aborcyjnych na odległość mniejszą niż 100 m. Pobyt w areszcie został zaliczony na poczet zasądzonej kary 9 miesięcy więzienia. Mary Wagner była oskarżona o naruszanie „stref ochronnych” wokół klinik aborcyjnych w Toronto, gdzie dokonuje się aborcji na żądanie. Modliła się tam i rozdawała ciężarnym białe róże.

Obrończyni życia wyszła z sali sądowej uradowana, dziękując obecnym, w tym licznej grupie Polaków mieszkających w Kanadzie, za wsparcie i pomoc. Zofia Milczarczyk z London powiedziała „Gońcowi”, że gratulując i dziękując, dała Mary Wagner obrazek ze św. Janem Pawłem II.

Po zwolnieniu Mary Wagner chce odpocząć i pojechać do swej rodziny w Kolumbii Brytyjskiej.

Jerozolima

Demonstracja w Wieczerniku

Ponad 30 żydów protestowało 8 czerwca br. w Wieczerniku w Jerozolimie przeciwko obecności w tym miejscu pielgrzymów chrześcijańskich, przybyłych na obchody uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Był wśród nich poseł do Knesetu z rządzącej partii Likud – Mosze Feiglin. Pielgrzymi i turyści przebywający w Wieczerniku zostali odizolowani przez policję w jednej części pomieszczenia, podczas gdy żydzi modlili się i tańczyli – poinformowała rzeczniczka policji Luba Samri.

Wieczernik to sala na piętrze budynku, na parterze znajduje się grób Dawida. – Chrześcijanie odmawiają modlitwy na grobie króla Dawida, co jest dla nas bluźnierstwem – powiedział Szraga Brand, jeden z demonstrujących. Samą obecność chrześcijan w tym miejscu nazwał prowokacją.

Demonstranci przynieśli ze sobą plakaty oskarżające rząd Izraela, że kłamie, iż status Wieczernika pozostanie nienaruszony. Miejsce to znajduje się obecnie pod zarządem izraelskim, chrześcijanie zaś mogą tam odprawić Mszę św. dwa razy do roku: w Wielki Czwartek i w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Chcieliby jednak uzyskać prawo do swobodnego użytkowania tego miejsca.

Reklama

Wietnam

Wspomnienia tchórza

Piewca wietnamskiej rewolucji przyjął wiarę katolicką. „Pod koniec mego życia otrzymałem ogromną radość” – napisał 87-letni To Hai w dniu swego chrztu. W dzieciństwie uczęszczał do szkoły prowadzonej przez katolickie zakonnice. W wieku 18 lat zapisał się do partii komunistycznej. Był jednym z pierwszych rewolucjonistów. Zapatrzony w ideał Ho Chi Minha, stał się głównym kompozytorem i pisarzem komunistycznego reżimu. Władza nie szczędziła mu zaszczytów i sławy.

„Uwolniłem się dopiero w 1986 r., kiedy zostałem emerytem” – napisał w swej autobiografii o znamiennym tytule: „Wspomnienia tchórza”.

Ludzie

Abp José Rodríguez Carballo OFM

Sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp José Rodríguez Carballo OFM stwierdził, że nie wolno kwestionować wskazań Soboru Watykańskiego II. Są one obowiązkowym punktem wyjścia dla wszystkich osób konsekrowanych. Hierarcha zwrócił na to uwagę w związku z przygotowaniami do Roku Życia Konsekrowanego. Z woli Ojca Świętego rozpocznie się on w pierwszą niedzielę Adwentu 2014 r., a zakończy w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w 2015 r.

Zdaniem arcybiskupa, osoby konsekrowane powinny uczynić to, co zalecał całemu Kościołowi Jan Paweł II na zakończenie Wielkiego Jubileuszu: z wdzięcznością wspominać przeszłość, namiętnie przeżywać chwilę obecną oraz z ufnością otworzyć się na przyszłość. Watykański hierarcha uważa, że w sposób szczególny trzeba się przyjrzeć temu, jak Sobór wpłynął na życie konsekrowane, pamiętając, że był on dla niego wielkim darem.

Myśli wciąż aktualne

Wykonywanie władzy politycznej, czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo, powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych czy grupowych korzyści.
Jan Paweł II, z przemówienia w Parlamencie RP
Warszawa, 11 czerwca 1999 r.

Krótko

Papież Franciszek w wywiadzie dla katalońskiego dziennika „La Vanguardia” i hiszpańskiej telewizji Cuarto oświadczył, że rezygnacja Benedykta XVI nie była sprzeczna z tradycją i stworzyła instytucję „ewentualnych papieży emerytów”. – Zrobię to samo, co on: poproszę Pana, by mnie oświecił w odpowiedniej chwili i by mi powiedział, co powinienem zrobić. I jestem pewien, że mi to powie! – dodał Ojciec Święty.

Wydatki NATO na obronność w ciągu ostatnich 5 lat spadły o 20 proc., natomiast wydatki Rosji wzrosły o 50 proc.

Rosyjskie czołgi wjechały na terytorium Ukrainy. Ukraińskie MSZ poinformowało, że to dowód, iż Rosja nie jest zainteresowana zaprowadzeniem pokoju we wschodniej Ukrainie.

W strzelaninie w Phoenix w stanie Arizona zginęli dwaj księża. Jeden zginął na miejscu, a drugi zmarł od ran postrzałowych. Do otwarcia ognia doszło w kościele podczas włamania.

W Danii ewangelicko-luterański Kościół będzie musiał udzielać ślubów parom homoseksualnym. Zobowiązuje go do tego nowe prawo, przyjęte przez parlament zdecydowaną większością głosów.

Bułgaria i Serbia wycofały się z budowy gazociągu South Stream. Oficjalnym powodem są zastrzeżenia Komisji Europejskiej co do wyboru rosyjskiego inwestora, którym jest bliski przyjaciel Władimira Putina, znajdujący się na amerykańskiej czarnej liście.

Reuven Rivlin został nowym prezydentem Izraela. Przejmie on urząd po Szymonie Peresie 27 lipca br.

„Al-Akhbar” – libański dziennik poinformował, że porwani w kwietniu 2013 r. dwaj metropolici Aleppo w Syrii są przetrzymywani przez ugrupowanie Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) w regionie Tal Abyad przy granicy z Turcją.

W Iraku nie ma spokoju. Sunniccy radykałowie kontrolują coraz większe terytorium kraju. Z opanowanego przez nich Mosulu uciekło pół miliona cywilów. Rząd chce wprowadzić stan wyjątkowy.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję