Reklama

Ze świata

Działaczka pro-life opuszcza areszt

Mary Wagner na wolności

Działaczka ruchu pro-life w Kanadzie – Mary Wagner, która od 23 miesięcy przebywała w areszcie śledczym w Milton, została 12 czerwca br. zwolniona po tym, jak sędzia wydał wyrok w jej sprawie – orzekając dwuletni okres próbny (probation) oraz zakaz zbliżania się do klinik aborcyjnych na odległość mniejszą niż 100 m. Pobyt w areszcie został zaliczony na poczet zasądzonej kary 9 miesięcy więzienia. Mary Wagner była oskarżona o naruszanie „stref ochronnych” wokół klinik aborcyjnych w Toronto, gdzie dokonuje się aborcji na żądanie. Modliła się tam i rozdawała ciężarnym białe róże.

Obrończyni życia wyszła z sali sądowej uradowana, dziękując obecnym, w tym licznej grupie Polaków mieszkających w Kanadzie, za wsparcie i pomoc. Zofia Milczarczyk z London powiedziała „Gońcowi”, że gratulując i dziękując, dała Mary Wagner obrazek ze św. Janem Pawłem II.

Po zwolnieniu Mary Wagner chce odpocząć i pojechać do swej rodziny w Kolumbii Brytyjskiej.

Jerozolima

Demonstracja w Wieczerniku

Ponad 30 żydów protestowało 8 czerwca br. w Wieczerniku w Jerozolimie przeciwko obecności w tym miejscu pielgrzymów chrześcijańskich, przybyłych na obchody uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Był wśród nich poseł do Knesetu z rządzącej partii Likud – Mosze Feiglin. Pielgrzymi i turyści przebywający w Wieczerniku zostali odizolowani przez policję w jednej części pomieszczenia, podczas gdy żydzi modlili się i tańczyli – poinformowała rzeczniczka policji Luba Samri.

Wieczernik to sala na piętrze budynku, na parterze znajduje się grób Dawida. – Chrześcijanie odmawiają modlitwy na grobie króla Dawida, co jest dla nas bluźnierstwem – powiedział Szraga Brand, jeden z demonstrujących. Samą obecność chrześcijan w tym miejscu nazwał prowokacją.

Demonstranci przynieśli ze sobą plakaty oskarżające rząd Izraela, że kłamie, iż status Wieczernika pozostanie nienaruszony. Miejsce to znajduje się obecnie pod zarządem izraelskim, chrześcijanie zaś mogą tam odprawić Mszę św. dwa razy do roku: w Wielki Czwartek i w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Chcieliby jednak uzyskać prawo do swobodnego użytkowania tego miejsca.

Reklama

Wietnam

Wspomnienia tchórza

Piewca wietnamskiej rewolucji przyjął wiarę katolicką. „Pod koniec mego życia otrzymałem ogromną radość” – napisał 87-letni To Hai w dniu swego chrztu. W dzieciństwie uczęszczał do szkoły prowadzonej przez katolickie zakonnice. W wieku 18 lat zapisał się do partii komunistycznej. Był jednym z pierwszych rewolucjonistów. Zapatrzony w ideał Ho Chi Minha, stał się głównym kompozytorem i pisarzem komunistycznego reżimu. Władza nie szczędziła mu zaszczytów i sławy.

„Uwolniłem się dopiero w 1986 r., kiedy zostałem emerytem” – napisał w swej autobiografii o znamiennym tytule: „Wspomnienia tchórza”.

Ludzie

Abp José Rodríguez Carballo OFM

Sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp José Rodríguez Carballo OFM stwierdził, że nie wolno kwestionować wskazań Soboru Watykańskiego II. Są one obowiązkowym punktem wyjścia dla wszystkich osób konsekrowanych. Hierarcha zwrócił na to uwagę w związku z przygotowaniami do Roku Życia Konsekrowanego. Z woli Ojca Świętego rozpocznie się on w pierwszą niedzielę Adwentu 2014 r., a zakończy w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w 2015 r.

Zdaniem arcybiskupa, osoby konsekrowane powinny uczynić to, co zalecał całemu Kościołowi Jan Paweł II na zakończenie Wielkiego Jubileuszu: z wdzięcznością wspominać przeszłość, namiętnie przeżywać chwilę obecną oraz z ufnością otworzyć się na przyszłość. Watykański hierarcha uważa, że w sposób szczególny trzeba się przyjrzeć temu, jak Sobór wpłynął na życie konsekrowane, pamiętając, że był on dla niego wielkim darem.

Myśli wciąż aktualne

Wykonywanie władzy politycznej, czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo, powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych czy grupowych korzyści.
Jan Paweł II, z przemówienia w Parlamencie RP
Warszawa, 11 czerwca 1999 r.

Krótko

Papież Franciszek w wywiadzie dla katalońskiego dziennika „La Vanguardia” i hiszpańskiej telewizji Cuarto oświadczył, że rezygnacja Benedykta XVI nie była sprzeczna z tradycją i stworzyła instytucję „ewentualnych papieży emerytów”. – Zrobię to samo, co on: poproszę Pana, by mnie oświecił w odpowiedniej chwili i by mi powiedział, co powinienem zrobić. I jestem pewien, że mi to powie! – dodał Ojciec Święty.

Wydatki NATO na obronność w ciągu ostatnich 5 lat spadły o 20 proc., natomiast wydatki Rosji wzrosły o 50 proc.

Rosyjskie czołgi wjechały na terytorium Ukrainy. Ukraińskie MSZ poinformowało, że to dowód, iż Rosja nie jest zainteresowana zaprowadzeniem pokoju we wschodniej Ukrainie.

W strzelaninie w Phoenix w stanie Arizona zginęli dwaj księża. Jeden zginął na miejscu, a drugi zmarł od ran postrzałowych. Do otwarcia ognia doszło w kościele podczas włamania.

W Danii ewangelicko-luterański Kościół będzie musiał udzielać ślubów parom homoseksualnym. Zobowiązuje go do tego nowe prawo, przyjęte przez parlament zdecydowaną większością głosów.

Bułgaria i Serbia wycofały się z budowy gazociągu South Stream. Oficjalnym powodem są zastrzeżenia Komisji Europejskiej co do wyboru rosyjskiego inwestora, którym jest bliski przyjaciel Władimira Putina, znajdujący się na amerykańskiej czarnej liście.

Reuven Rivlin został nowym prezydentem Izraela. Przejmie on urząd po Szymonie Peresie 27 lipca br.

„Al-Akhbar” – libański dziennik poinformował, że porwani w kwietniu 2013 r. dwaj metropolici Aleppo w Syrii są przetrzymywani przez ugrupowanie Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) w regionie Tal Abyad przy granicy z Turcją.

W Iraku nie ma spokoju. Sunniccy radykałowie kontrolują coraz większe terytorium kraju. Z opanowanego przez nich Mosulu uciekło pół miliona cywilów. Rząd chce wprowadzić stan wyjątkowy.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję