Reklama

Z Watykanu

Proszą papieża o ratunek

Francuska rodzina atakowana ze wszystkich stron

Przewodnicząca francuskiego ruchu „Manif Pour Tous” Ludovine de La Rochère uczestniczyła 12 czerwca br. we Mszy św. sprawowanej przez papieża Franciszka w kaplicy Domu św. Marty. Po Liturgii została zaproszona na prywatną rozmowę z Ojcem Świętym, o którą zabiegała od stycznia br., gdy zapowiedziano wizytę prezydenta François Hollande’a w Watykanie.

Ludovine de La Rochère powiedziała Ojcu Świętemu, że rodzina jest we Francji atakowana ze wszystkich stron. W 2013 r. otwarto homoseksualistom możliwość zawierania małżeństw i adopcji dzieci, a obecnie przygotowuje się ustawy zezwalające na zapłodnienia in vitro dla homoseksualistów i niezamężnych kobiet oraz korzystanie z usług matek zastępczych. Mówiła także o niebezpieczeństwach związanych z ideologią gender. Papież odpowiedział, że zastanowi się nad najlepszym sposobem zwrócenia się z przesłaniem do francuskich katolików.

Reklama

Ruch „Manif Pour Tous” skupia ok. 35 różnych organizacji broniących naturalnego wzorca rodziny – związku mężczyzny i kobiety. Jego idea narodziła się w 2012 r., gdy prezydent Francji „zapalił zielone światło” dla ustawy o związkach osób tej samej płci i o możliwości adoptowania przez nie dzieci. W odpowiedzi na tę decyzję grupa niezadowolonych z tego obywateli postanowiła zorganizować uliczne manifestacje przeciw planom rządu. Ruch ma charakter akonfesyjny. Działają w nim stowarzyszenia i organizacje katolickie, ale też innych wyznań chrześcijańskich, żydowskie i muzułmańskie, są w nim obecni również ateiści i agnostycy.

Zielone Święta w Watykanie

Zesłanie Ducha Świętego

Zstąpienie Ducha Świętego na uczniów zgromadzonych w Wieczerniku, chociaż samo w sobie niezwykłe, nie było czymś jedynym i ograniczonym do owej chwili, ale jest wydarzeniem, które ciągle się odnawia. Mówił o tym papież Franciszek w kazaniu podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra 8 czerwca br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Podkreślił, że Trzecia Osoba Trójcy Świętej uczy nas, przypomina nam słowa Chrystusa i sprawia, że przekazujemy je innym.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Duch Święty jest wewnętrznym nauczycielem, prowadzi nas słuszną drogą przez różne sytuacje życiowe – uczy nas tej drogi. Przypomniał, że w pierwszych wiekach Kościoła chrześcijaństwo było nazywane „drogą” i że to sam Jezus jest Drogą. Duch Święty uczy nas naśladowania Go, kroczenia Jego drogami; bardziej niż nauczycielem doktryny jest nauczycielem życia. – A częścią życia są niewątpliwie także mądrość, wiedza, ale w szerszym i bardziej zgodnym horyzoncie istnienia chrześcijańskiego – podkreślił papież Franciszek.

Reklama

Ojciec Święty zauważył, że Duch Święty przypomina nam to wszystko, co powiedział Jezus, że jest żywą pamięcią Kościoła, pozwala nam też zrozumieć słowa Jezusa. Papież podkreślił, że chrześcijanin bez pamięci nie jest prawdziwym chrześcijaninem – jest więźniem chwili, który nie umie uczynić skarbu ze swej historii, nie umie jej odczytać i przeżywać jako dziejów zbawienia.

Audiencja generalna

Dar bojaźni Bożej

O darze bojaźni Bożej mówił 11 czerwca br. papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. – Kiedy ktoś żyje w stanie zła, kiedy bluźni przeciw Bogu, kiedy wykorzystuje innych, tyranizuje ich, gdy żyje jedynie dla pieniędzy, próżności, władzy, pychy – wówczas święta bojaźń Boża ostrzega nas: baczność! – podkreślił Ojciec Święty. Tym rozważaniem została zamknięta seria katechez o siedmiu darach Ducha Świętego.

Papież Franciszek podkreślił, że „gdy Duch Święty zamieszkuje w naszym sercu, wlewa w nas pocieszenie i pokój oraz sprawia, że czujemy się takimi, jakimi jesteśmy, to znaczy maluczkimi”. – Przyjmujemy postawę, którą Pan Jezus tak bardzo zaleca nam w Ewangelii – człowieka pokładającego wszystkie swoje troski i oczekiwania w Bogu, człowieka, który czuje, że otacza go i wspiera Jego serdeczność i opieka – tak właśnie, jak w relacji dziecka ze swoim tatusiem! – mówił Ojciec Święty, wskazując na różne formy bojaźni Bożej, takie jak: posłuszeństwo, wdzięczność i uwielbienie. Zaznaczył, że bojaźń Boża udoskonala naszą wrażliwość i pomaga nam rozpoznać, iż jesteśmy dziećmi kochanymi bez miary. – Jednocześnie umacnia nasze zaufanie i naszą wiarę, ponieważ pozwala dostrzec, że nasze życie jest w rękach Boga. Bez tego światła i tego wsparcia bylibyśmy nieuchronnie skłonni do popadania w lęk i przygnębienie – powiedział Papież.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że bojaźń Boża nie czyni nas chrześcijanami zalęknionymi i ustępliwymi, lecz rodzi odwagę i moc. – Jest to dar czyniący z nas chrześcijan przekonanych, entuzjastycznych, którzy nie są podporządkowani Panu ze strachu, lecz dlatego, że są poruszeni i zdobyci Jego miłością – mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek do Polaków

Witam serdecznie uczestniczących w audiencji Polaków. Bracia i siostry, dzisiaj w liturgii wspominamy św. Barnabę Apostoła. Wraz ze św. Pawłem szerzył on Ewangelię wśród pogan. Gorliwy, pełen wiary i Ducha Świętego, bez reszty oddał swe życie Chrystusowi. Poniósł śmierć męczeńską. Uczmy się od niego Bożej bojaźni i wytrwałości w wierze. Z odwagą głośmy światu orędzie Ewangelii. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 11 czerwca 2014 r.

* * *

Módlmy się za wszystkie ofiary przemocy seksualnej w sytuacjach konfliktu oraz za osoby zwalczające to przestępstwo.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję