Reklama

Niedziela Podlaska

Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów i jubileusze w Drohiczynie

24 maja w diecezji drohiczyńskiej odbył się Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów. Do wzięcia udziału w uroczystościach zostali zaproszeni księża z diecezji. Ci, którzy przybyli w tym dniu do Drohiczyna, mogli wysłuchać wykładu ks. dr. hab. Dariusza Oko dotyczącego ideologii gender

Niedziela podlaska 23/2014, str. 5

[ TEMATY ]

modlitwa

Dorota Kalinowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoim wykładzie ks. Dariusz Oko naświetlił, czym jest ideologia gender, jakie zagrożenia ze sobą niesie i w jaki sposób Kościół może się przeciwstawić temu zjawisku.

Gender – agresywna propaganda

Ks. Oko przedstawił 5 elementów gender, które decydują o tym, że jest to zagrożenie dla całej cywilizacji chrześcijańskiej. Po pierwsze gender to program polityczny, który dąży do zmiany zachowań seksualnych ludzi, po drugie jest oparty na brutalnej seksdeprawacji dzieci, wiąże się z fanatyczną propagandą homoseksualizmu, a propagujący gender ludzie wykazują ateistyczną pogardę dla człowieka. Gender dąży do władzy absolutnej i rewolucji cywilizacyjnej. Ks. Dariusz Oko zwrócił także uwagę na dwa pozytywne elementy gender, są nimi walka o równouprawnienie kobiet i studia nad rozumieniem płci. W przypadku zwolenników gender ociera się to jednak o absurd. Kościół katolicki jest dla genderystów największym wrogiem, ponieważ stoi na straży wartości, które są przeszkodą dla krzewicieli tej ideologii. „Kościół ma śmiertelnych wrogów, którzy chcą nas unicestwić. Kiedyś nas unicestwiali na drodze mordowania, a teraz robi się to poprzez zmianę świadomości ludzi. Dokonuje się to poprzez media, które mają tak zmienić świadomość ludzi, żeby wybrali ich jako polityków, a kiedy będą mieć władzę polityczną, to będą mieć jeszcze większe możliwości. Ich cel to władza absolutna” – mówił ks. Oko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Dariusz Oko zajmuje się tematyką gender od 10 lat. Jego wykład był wypadkową zdobytej w tym czasie wiedzy. Przekazana treść jest ostrzeżeniem przed szeroko zakrojoną, agresywną propagandą. Jest też zachętą do wzmożonej czujności rodziców nad tym, czym są „karmione” ich dzieci. Ważne jest również to, aby nie milczeć wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego. Doświadczenia pokazują, że w konkretnych przypadkach protesty zaniepokojonych o swoje dzieci rodziców są skuteczne.

Z myślą o kapłanach

Następnie odbyła się Eucharystia koncelebrowana w katedrze drohiczyńskiej, której przewodniczył bp Antoni Dydycz, a homilię wygłosił ks. Dariusz Oko. „My codziennie mamy do czynienia z rzeczami najświętszymi. Codziennie odprawiamy Eucharystię, czyli największe misterium na ziemi. To jest logiczne, żebyśmy ile się da, sami z tej świętości realizowali, no bo inaczej powstaje straszny dysonans. Wiemy, że udzielanie sakramentów nawet przez najbardziej grzesznego kapłana jest ważne, ale jest smutne, jest mniej skuteczne. Kapłan, który żyje w sposób grzeszny, jest wewnętrzną sprzecznością” – mówił ks. Oko.

Po Mszy św. bp Antoni Dydycz wręczył księżom obchodzącym jubileusze 50-lecia i 25-lecia kapłaństwa błogosławieństwa od Ojca Świętego Franciszka. Jubilaci otrzymali także kwiaty i życzenia. 50 lat kapłaństwa w diecezji drohiczyńskiej świętowali: ks. Stanisław Bogusz, ks. Bogdan Mutianko, ks. Franciszek Szulak oraz ks. Stanisław Żeleźnik. 25 lat kapłaństwa obchodzili: ks. Leszek Gardziński, ks. Zbigniew Niemyjski, ks. Artur Płachno, ks. Henryk Sączek, ks. Marek Sidoruk i ks. Andrzej Ulaczyk.

Na zakończenie ks. Andrzej Ulaczyk w imieniu prezbiterium diecezji drohiczyńskiej podziękował bp. Antoniemu Dydyczowi za jego 20-letnie posługiwanie biskupie.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żeby życie stało się modlitwą

[ TEMATY ]

modlitwa

szkoła modlitwy

Pustynia w Mieście

Wspólnota Błogosławieństw

Maciej Krawcewicz

Chodzi o to, żeby nasze życie stało się modlitwą – mówi s. Faustyna

Chodzi o to, żeby nasze życie stało się modlitwą – mówi s. Faustyna

Jak to jest z tą modlitwą? Z jednej strony mówi się, że jest oddechem, bez którego życie duchowe umiera, z drugiej – tylu ludzi powtarza, że jest czymś bardzo trudnym. Marta Robin powiedziała, że jej życie warte jest tyle, ile jej modlitwa. Czy zatem modlitwy można się nauczyć? Wspólnota Pustynia w Mieście jest zdania, że jak najbardziej i dlatego właśnie zorganizowała w Zielonej Górze Szkołę Modlitwy. Pierwsza lekcja odbyła się 16 lutego w Kawiarni pod Aniołami w parafii św. Józefa, a poprowadziła ją s. Faustyna ze Wspólnoty Błogosławieństw.

- Myślę, że modlitwy każdy z nas będzie się uczyć do końca życia. Ja sama modlę się ponad 50 lat, a wciąż jeszcze wiele przede mną. Przez całe życie musimy się modlić i szukać Boga. On pragnie przychodzić, mówić do nas, ale my nie potrafimy Go spotkać – tłumaczy s. Faustyna. - Modlitwa to spotkanie z Kimś, kogo nie widzimy, a więc zakłada pewien akt wiary. Chodzi o to, żeby nasze życie stało się modlitwą, żebyśmy nie modlili się tylko wtedy, kiedy jesteśmy w kościele. Modlitwa jest spotkaniem z Kimś, kogo bardzo kocham, a przecież ukochane osoby chcemy spotykać jak najczęściej.
CZYTAJ DALEJ

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11

[ TEMATY ]

Castel Gandolfo

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

W centrum Castel Gandolfo znajduje się papieska parafia pod wezwaniem św. Tomasza z Villanueva, której patronem jest hiszpański augustianin. W czasie, gdy w miasteczku przebywa podczas letniego wypoczynku Papież Leon XIV, miejsc to staje się platformą spotkania, wiary i służby.
CZYTAJ DALEJ

Liczba ludności Unii Europejskiej przekroczyła rekordowe 450 mln. Powód? Migranci

2025-07-12 11:17

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Unia Europejska

hobbitfoot/fotolia.com

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Od 2012 r. w Unii umiera co roku więcej osób, niż się rodzi, wobec czego „wzrost liczby ludności można w znacznej mierze przypisać nasilonym ruchom migracyjnym po pandemii Covid-19” – ocenił Eurostat, które dane zacytował w piątek portal Euronews.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję