Reklama

Aspekty

Dogadajmy się

Wiadomo, że lepiej szukać porozumienia, zamiast mnożyć konflikty. Ale jak się do tego zabrać? Caritas naszej diecezji w te wakacje rusza z projektem „Dogadajmy się. Od konfliktu do porozumienia – warsztaty”

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2014, str. 6

[ TEMATY ]

warsztaty

Bożena Sztajner/Niedziela

Widzimy dużą potrzebę takich warsztatów – podkreśla koordynatorka projektu Barbara Szuszkiewicz. – Żyjemy w świecie, w którym z jednej strony łatwo zdobywamy informacje, ale z drugiej – nie radzimy sobie z komunikacją, asertywnością i ten problem dotyczy w największym stopniu młodzieży, ale dorosłych też. Dlatego takie cenne jest, kiedy możemy nauczyć się konfrontować z sytuacją trudną, problemową, konfliktem, kiedy umiemy się zachować, wyrazić swoje emocje, kiedy nie oceniamy innych, kiedy potrafimy odmówić, jeżeli ktoś proponuje nam rzeczy, których nie chcemy robić. To wcale nie jest łatwe, a szkoła niestety nie gwarantuje zdobycia takich umiejętności. Dlatego właśnie jako Caritas chcemy wyjść naprzeciw tym potrzebom i umożliwić ludziom zdobycie tych kompetencji.

Dla kogo?

Oferta skierowana jest do mieszkańców Gorzowa Wlkp. (jest współfinansowana przez tamtejszy urząd miasta). Projekt składa się z trzech odsłon. Przygotowano dwa moduły w terminach 23-28 czerwca (dla młodzieży) oraz 7-12 lipca (dla nauczycieli, pedagogów, opiekunów, rodziców). Poruszana tematyka: komunikacja interpersonalna, bariery w komunikacji, umiejętność słuchania, asertywność – uległość – agresja, konstruktywna krytyka, gwara młodzieżowa, konflikt interpersonalny, przyczyny konfliktów, techniki rozwiązywania konfliktów, przeciwdziałanie przemocy i agresji, mediacja sposobem rozwiązywania konfliktów.

Reklama

– Trzecią odsłoną tego projektu jest konkurs fotograficzny, skierowany do wszystkich mieszkańców Gorzowa. Tytułu konkursu to „Emocje zapisane w twarzy”. Oficjalnie zostanie ogłoszony w okolicach sierpnia i nabór prac będzie trwał ok. miesiąca. Potem zbierze się komisja, która rozstrzygnie konkurs, i w listopadzie zostanie otwarta wystawa, na której będzie można obejrzeć nadesłane fotografie – nie tylko te nagrodzone – mówi Barbara Szuszkiewicz.

Indywidualne podejście

Projekt zakończy się w grudniu. – Chociaż moduły i konkurs trwać będą w okresie letnim, to tak naprawdę realizacja projektu rozpocznie się już w maju. To zawsze w ten sposób wygląda, bo trzeba doliczyć czas na rekrutację i promocję projektu, jego ewaluację (czyli sprawdzanie, czy i w jakim stopniu projekt jest realizowany) oraz etap końcowy – wyjaśnia koordynatorka.

Do prowadzenia warsztatów została wybrana kadra złożona z wykwalifikowanych specjalistów. Zajęcia będą prowadzone w małych grupach, co pozwoli na indywidualne podejście do uczestników i zapewnia czas potrzebny na przećwiczenie nowych umiejętności. Warsztaty patronatem objęły: „Aspekty”, „Gość Zielonogórsko-Gorzowski” i Radio Gorzów.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bibliodrama - warsztaty psychologiczne

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję