Reklama

Aspekty

Konkurs Biblijny dla Ministrantów i Lektorów

W dniach 23-24 maja w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu odbył się ogólnopolski finał 21. Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów. W finale uczestniczyło ponad 50 chłopców i... jedna dziewczyna – lektor. W tym roku ministranci i lektorzy musieli wykazać się znajomością czterech Ewangelii

Na finał do Paradyża przyjechały reprezentacje dziewięciu diecezji i archidiecezji: rzeszowskiej, przemyskiej, warszawsko-praskiej, opolskiej, świdnickiej, szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, gdańskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

Grupowo pierwsze miejsce zdobyła diecezja rzeszowska. Drugie miejsce archidiecezja gdańska, a miejsce trzecie wywalczyli gospodarze, czyli diecezja zielonogórsko-gorzowska. Bardzo emocjonująco wyglądał finał eliminacji indywidualnych. W tym roku po raz trzeci pierwsze miejsce indywidualnie wywalczył Dominik Szura z diecezji rzeszowskiej. O poziomie konkursu może świadczyć fakt, że Dominik zdobył w sto punktów na sto możliwych. – Niektórym wydaje się, że Ewangelie to taki temat lekki i przyjemny. To nie jest tak do końca. Temat może jest osłuchany, jednak poznanie szczegółów wymagało znacznego wkładu pracy. Tekst trzeba było zgłębić intelektualnie. Moim sposobem na przygotowanie się do konkursu jest zawsze systematyczne czytanie. Nie robię notatek, tylko z tekstu staram się zapamiętywać najważniejsze rzeczy – wyjaśnił Dominik.

Reklama

Drugie miejsce zajęła Katarzyna Tessmer z archidiecezji gdańskiej, a miejsce trzecie Konrad Piórkowski z Gorzowa.

Paradyski finał konkursu biblijnego to nie tylko zmagania intelektualne. To także czas na modlitwę, wzajemne poznanie się czy też poznanie piękna Ziemi Lubuskiej. – Reprezentacja rzeszowska przyjechała do Paradyża już w wcześniej. Dla nich był to czas z jednej strony odpoczynku, ale i ostatnich przygotowań konkursowych. Czas wolny przeznaczyli na zwiedzanie bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, byli przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie, odwiedzili sanktuarium maryjne w Rokitnie oraz wybrali się na spływ kajakowy – zaznaczył ks. Robert Patro, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej z Zielonej Góry.

Nie byłoby konkursu biblijnego w Paradyżu, gdyby nie sponsorzy. Od początku dzieło to wspierają Roman i Piotr Gwizdowie, którzy – sami służąc kiedyś przy ołtarzu – chcą zachęcić ministrantów i lektorów do systematycznego czytania Pisma Świętego. Nad całością czuwał ks. dr Andrzej Oczachowski, wykładowca przedmiotów biblijnych, wraz z klerykami II roku Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi filmowcy

Młodzież ze Stalowej Woli została w tym roku laureatami konkursu filmowego Archiwum Wspomnień Jana Pawła II. Laureatki to: Aleksandra Żołopa, Anna Zadworna, Katarzyna Podgórska i Oliwia Pyrak

Tegoroczną IX edycję ogólnopolskiego konkursu filmowego organizowanego przez Instytut Jana Pawła II w Warszawie zwyciężyła grupa ze Stalowej Woli. – Tematem przewodnim nadsyłanych reportaży były historie osób uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży. Zwycięskie nagranie przygotowały Aleksandra Żołopa i Anna Zadworna, licealistki związane z Duszpasterstwem Niesłyszących Diecezji Sandomierskiej, oraz Katarzyna Podgórska i Oliwia Pyrak, uczennice z LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Film pt. „EFFATHA, to znaczy OTWÓRZ SIĘ” opowiada o głuchym kapłanie z Brazylii, który uczestniczył w ŚDM Kraków 2016. Ks. Wilson Czaia podczas ŚDM w Rio de Janeiro (2013), gdy papież ogłosił, że kolejne spotkanie młodych będzie w Polsce, podjął decyzję, aby odwiedzić ten kraj. Jego dziadkowie byli Polakami, ale sam w Polsce nigdy nie był. Do tego jego wyobrażenie o Polakach wcale nie było najlepsze. Pomimo swojej niepełnosprawności i obaw związanych z podróżą za ocean nawiązał kontakt z duszpasterstwem niesłyszących w Polsce i przyjechał na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Tutaj poznał, jak bardzo wielu kapłanów potrafi „migać” i zmienił swoje wyobrażenie o Polakach. Duszpasterze i głusi natomiast mieli pierwsze doświadczenie spotkania kapłana, który wywodzi się ze „świata ciszy”, a językiem migowym posługuje się od dziecka – zaznacza ks. Stanisław Gurba.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję