Reklama

Głos z Torunia

Kambodża – kraj daleki, kraj bliski

Niedziela toruńska 22/2014, str. 6

[ TEMATY ]

spotkanie

Helena Maniakowska

W Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu 7 maja odbyło się spotkanie Klubu Inteligencji Katolickiej, podczas którego Katarzyna Polak, Solida Lim i jego żona Anna Lim w licznych slajdach zaprezentowali Kambodżę. Wyjazd tych osób z Wydziału Sztuk Pięknych UMK miał na celu nawiązanie kontaktów naukowych oraz rozpoznanie stanu zachowania ogromnego obrazu przedstawiającego martyrologię mieszkańców Kambodży, znajdującego się w Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng w Phnom Penh (miejsce wpisane na listę dziedzictwa UNESCO). Autorem obrazu powstałego w 1988 r. był Vann Nath – artysta, który przeżył to więzienie. W Kambodży obraz traktowany jest jako pamiątka narodowa. Stan zachowania dzieła (ok. 6x3 m) był tragiczny. Zostało ono zaatakowane przez termity i zniszczone w stopniu niespotykanym.

Reklama

Zaprezentowano slajdy przedstawiające Phnom Penh, egzotyczne krajobrazy, a także wioski z charakterystycznymi domami na palach i plantacjami. Tylko w tym kraju rośnie palma cukrowa, z której kwiatostanów pozyskuje się sok do produkcji cukru palmowego. Palma cukrowa jest źródłem włókien, wykorzystuje się też jej owoce, liście i drewno. Z kolei niedojrzałe owoce palmy kokosowej – orzechy kokosowe – są źródłem popularnego napoju. Ciekawostką było to, że w kuchni kambodżańskiej nie stosuje się nabiału (poza jajkami). Słuchacze zostali poczęstowani deserem przygotowanym na bazie cukru palmowego, mleka kokosowego, bananów i tapioki. Można było też obejrzeć ręcznie tkany jedwab, pojemniczki i łyżkę z drewna palmowego.

W Kambodży społeczeństwo uważa studia i znajomość języków obcych za niezbędne do osiągnięcia wyższej pozycji społecznej. Solida Lim pochodzący z Kambodży, uzyskując stypendium zagraniczne na studia, marzył o kraju, w którym ludzie kochają pokój i Pana Boga. Los padł na Polskę. Pochodząc z Kościoła podziemnego, do Polski przyjechał jako człowiek wierzący w Chrystusa. Przyjął wszystkie sakramenty w Toruniu. Na Wydziale Sztuk Pięknych studiował konserwację zabytków, potem podjął pracę nad doktoratem. Poślubił Annę, także studentkę konserwacji, i pozostał w Polsce.

Na zakończenie Solida Lim przedstawił zwyczaje związane z tradycyjnym ślubem i weselem khmerskim. Podkreślił, że przed ślubem konieczna jest zgoda rodziców obu stron. Ceremonia wymaga ogromnych przygotowań, trwa przynajmniej 2 dni i odbywa się w domu panny młodej, a wesele w specjalnych domach weselnych. Goście w prezencie wręczają nowożeńcom koperty z pieniędzmi. Nowożeńcy i ich rodzice obdarowują mnichów buddyjskich prowadzących modlitwy w czasie ceremonii. Wręczają im szaty, pieniądze, naczynia, a także herbatę, cukier itp. Ilustrujące wykład slajdy pokazywały stoły z dekoracjami z kwiatów lotosu i owoców, nowożeńców i gości weselnych ubranych w piękne w kroju i kolorystyce ubrania, usłyszeć można było również fragmenty weselnych kompozycji muzycznych. Solida Lim podkreślił też ogromne znaczenie rodziny w Kambodży. Krewni wzajemnie otaczają się pomocą. Warto dodać, że Khmerowie z ogromnym szacunkiem traktują ludzi starszych.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapraszamy na spotkanie z organizatorami Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!

Zapraszamy na spotkanie z organizatorami Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! - Agnieszką Batorek i Adamem Florczykiem.

Kilka słów wprowadzenia od gości:
Słowa żyją. W swoim ogromie układają się w rzędy, układają się w sensy. Ludzie rozbijają te konfiguracje, a one powstają wciąż i wciąż na nowo. I gdzieś tam na styku tych zapasów powstaje sztuka, literatura, kino, teatr… Czytaj! Bo inaczej to co najistotniejsze przemknie ci obok nosa.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Dzień Sybiraka w Przemyślu

2021-09-22 09:41

s. Paulina M. Januchta SFMI

Modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

Modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

W Przemyślu obchodzono 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę i zarazem Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Przemyślu odbyły się uroczystości miejskie, które rozpoczęły Eucharystia w kościele św. Józefa (oo. Karmelici).

„Biada narodowi, który o zachowanie pamiątek się nie stara. Wyrok zguby wówczas dla siebie pisze” – zacytował św. Rafała Kalinowskiego o. Krzysztof Górski – proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję