Reklama

Niedziela Świdnicka

Jan Paweł II w sztuce medalierskiej

Medale poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II i jego pontyfikatowi od początku trwania jego posługi na Stolicy Piotrowej do ostatnich dni życia złożyły się na wielką wystawę, która jest prezentowana w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej. Ekspozycję zatytułowano „Na spotkanie człowieka – Jan Paweł II w sztuce medalierskiej”.

Medale pochodzą z kolekcji Adama Piotra Tyszera, jednego z najbardziej uznanych kolekcjonerów w medali w naszym kraju, w którego zbiorach uprzywilejowane miejsce zajmują medale papieskie z całego świata z najważniejszych religijnych spotkań Papieża z rodu Polaków, pozyskiwane przez zbieracza od początku trwania pontyfikatu Jana Pawła II. W inauguracji wystawy, której uroczyście dokonano w święto Królowej Polski Maryi, uczestniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch, który obejrzał ją jako jeden pierwszych i pogratulował miastu jej przygotowania. Zaprezentowano na niej blisko ćwierć tysiąca medali z obszernych zbiorów wałbrzyskiego kolekcjonera. Są to przede wszystkim medale, które ukazały się w kraju i na świecie w krótkich seriach, niekiedy nawet kilku sztuk. Wszystkie prezentują bardzo wysoki artystyczny poziom. Adam Tyszer, który uczestniczył w otwarciu wystawy, chętnie opowiadał o swojej pasji.

Reklama

– Stolica Apostolska od dawna wydawała medale okolicznościowe – dokumentujące najważniejsze wydarzenia papieskiego pontyfikatu, a pierwsze z nich pochodzą jeszcze z 1417 r. – wyjaśniał. – Medale papieskie były projektowane według jednej wspólnej zasady „awers przedstawia Ojca Świętego, natomiast rewers ukazywał główną ideę spotkania, budowle sakralne, herby miast itp. Gdy papieżem został Jan Paweł II, który rozpoczął swoje pielgrzymowanie, wzrosło zapotrzebowanie na pamiątki z jego pobytu – mówił. – Bogactwo papieskich medali jest przeogromne. Wśród prezentowanych na wystawie eksponatów możemy oglądać prace najwybitniejszych polskich artystów sztuki medalierskiej, jak: prof. Józef Stasiński z Poznania, Zbigniew Łukowiak oraz Kazimierz Adamski, Bronisław Chromy, Stanisława Wątróbska, Edward Gorol.

Do medali nietypowych, które zobaczymy w tym zbiorze, należy medal z umieszczoną na awersie sentencją „Byłem więziony, a odwiedziłeś mnie” wykonany przez więźnia Zakładu Karnego z Płocka, którego Papież odwiedził w 1991 r., wybity w nakładzie zaledwie dwóch sztuk.

Adam Tyszer zachęcił też do zwrócenia uwagi na medal, który szczególnie sobie ceni i który go ogromnie wzruszył. To medal domykający pontyfikat Jana Pawła II, na którym artysta utrwalił scenę przy łożu ciężko już chorego papieża Jana Pawła II z przyjęcia przez niego sakramentu ostatniego namaszczenia. Oleje święte na czoło Ojca Świętego nakłada metropolita lwowski – kard. Marian Jaworski.

Reklama

Wystawa w Strzegomiu jest trzydziestą prezentacją medali poświęconych tematycznie Janowi Pawłowi II, którą zredagował w oparciu o swoje zbiory Adam Tyszer, a którą można było podziwiać, choć w mniejszym wydaniu, już w wielu miejscach w kraju. Na przygotowanie jednej z pierwszych wystaw zbieracz medali uzyskał specjalną zgodę z Watykanu, a na jego ręce nadszedł wówczas list z własnoręcznym podpisem Ojca Świętego.

– To jeden z eksponatów bardzo bliski mojemu sercu, który też umieściłem na wystawie – wyjaśnił kolekcjoner.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Refleksja nad wiarą

[ TEMATY ]

misterium

pasja

refleksje

Fryderyk Warta

Dla makowskich parafian Misterium Męki Pańskiej już od dziesięciu lat stanowi ważne uzupełnienie duchowego przeżywania Wielkiego Postu. Tegoroczny spektakl, zatytułowany „Wystarczy uwierzyć”, został wystawiony siedmiokrotnie na scenie parafialnej Stodoły, a obejrzało je ponad tysiąc mieszkańców Makowa Podhalańskiego i sąsiednich miejscowości!

Misterium powstało wg scenariusza przygotowanego pod kierunkiem ks. Dariusza Burdy i nawiązuje do fragmentów Ewangelii, które ukazują istotę zbawczej misji i posłannictwa Jezusa. Stąd tak istotne, płynące ze sceny, wezwania do miłości, przebaczania, trwania w wierze i czynienia dobra. Odtwórcy roli Jezusa - Michałowi Stasikowi udało się wiarygodnie ukazać uczucia, które towarzyszyły Bogu - Człowiekowi w Jego cierpieniu. Z kolei w historii Judasza, świetnie zagranego przez Jana Stasika, widzowie mogli odnaleźć wiele odwołań do współczesności. Na uznanie zasługuje również Agnieszka Stanaszek, odtwórczyni roli Maryi - Matki czułej i przeżywającej cierpienie ze swym Synem. Ponadto kilkudziesięciu aktorów, głównie młodzież szkolna, pięknie i z wielkim zaangażowaniem odtwarzało swe role.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Potęga miłości. Niedziela pamięci o ofiarach Majdanka

2021-09-22 15:28

Katarzyna Artymiak

Tradycyjnie w III niedzielę września w lubelskiej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe, męczennika z Auschwitz, odbyła się „Niedziela Pamięci o Ofiarach Majdanka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję