Reklama

Niedziela Sandomierska

EUTRAPELIA w drodze

Tarnobrzeg

Chrześcijański Festiwal „Eutrapelia” zagościł w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęto od uczestnictwa całej szkoły we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Michała Józefczyka w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie. Członkowie Kapituły Festiwalu, uczniowie i nauczyciele na czele z dyrektorem Piotrem Malikiem dziękowali Bogu za dar świętego orędownika naszych czasów – patrona szkoły. Następnie w sali parafialnej uczniowie liceum zaprezentowali spektakl teatralny pióra Karola Wojtyły pt. „Przed sklepem jubilera”, według scenariusza i w reżyserii Iwony Hetnar. Uczniowie programem wyrazili wdzięczność Bogu za osobę Jana Pawła II, uczcili swojego patrona i podkreślili, że wartości chrześcijańskie powinny przyświecać wszystkim ludziom podejmującym ważne decyzje w życiu. Gratulujemy młodzieży odpowiedzialnego zaangażowania w przygotowanie programu festiwalowego i wdrażanie postaw reprezentowanych przez Patrona w życie szkoły.

Tego samego dnia Kapituła odwiedziła Zespół Szkół im. ks. Staszica. W sali teatralnej dziewczęta i chłopcy, przygotowani przez Ewę Kawalec i ks. Tomasza Cubera, recytowali utwory poetyckie Karola Wojtyły o Ojczyźnie, podkreślające nierozerwalną więź kultury polskiej z kulturą chrześcijańską. Cytowano także fragmenty papieskich przemówień m.in. w UNESCO, w których Papież podkreśla znaczenia kultury dla bytu człowieka i odważnie głosi swoją przynależność do narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejowe i zachował swoją tożsamość. Prezentacja multimedialna, miniwystawa fotograficzna, bukiet polnych kwiatów i piękny śpiew stanowiły wyjątkowe tło spotkania z twórczością św. Jana Pawła II. Dziękujemy dyrekcji szkoły Teresie Żygule i Teresie Gołębiowskiej-Piś za osobiste świadectwa wierności Bogu oraz szerzenie kultury polskiej i chrześcijańskiej.

Ożarów

Reklama

Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. E. Szylki 15 maja na scenie Miejskiego Centrum Kultury zaprezentowali program artystyczny pt. „Jan Paweł II – święty w codzienności”.

W pierwszej części programu poznaliśmy życiorys Karola Wojtyły w prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez uczennicę Katarzynę Kopacz. W drugiej części przedstawiano kolejne etapy życia Papieża Polaka. Następnie usłyszeliśmy wspomnienie o Ojcu Świętym i Jego poczuciu humoru, które zjednywało ludzi i przełamywało bariery, a także o dzieleniu się radością życia z wiernymi. W kolejnej scence zobrazowano cudowne uzdrowienia za wstawiennictwem św. Jana Pawła II francuskiej zakonnicy Marii Simon – Pierre i chłopca o imieniu Karol.

Kapituła podziękowała twórcom i opiekunom młodzieży: Grażynie Granat, Justynie Jurys i ks. Sebastianowi Mroczkowskiemu za kreatywny program, który pozwolił na nowo przeżywać i pielgrzymować przez lata dzieciństwa, młodości i pontyfikat świętego Papieża. Gorące podziękowania kierujemy dla Mariana Susa – dyrektora MCK w Ożarowie za gościnne przyjęcie Festiwalu.

Stalowa Wola

29 kwietnia „Eutrapelia” została ciepło przyjęta w Zespole Szkół nr 1 im. gen. Sikorskiego. Dyrekcja, w osobach Mieczysława Maczkowska i Iwona Czopor, powitała kapitułę, której zaprezentowano program artystyczny. Został on przygotowany przez młodzież, według scenariusza Agnieszki Rusinek i przy współpracy z ks. Tadeuszem Jandą. Podopieczni pani Agnieszki zaprezentowali fragment biblijnej przypowieści o Hiobie, opartej na dramie autorstwa Karola Wojtyły. Następnie w prezentacji multimedialnej, młodzież ukazała splot wydarzeń w Ojczyźnie, poprzedzających wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz momenty z czasu pontyfikatu, w których Ojciec Święty poddawany był próbie. Przejście od Hioba do Piotra naszych czasów jest niezwykle wymowne, gdyż obie postaci zostały ukazane jako całkowicie oddane Bogu, pokładające w nim ufność i poddające się Jego woli. Przesłaniem całego programu były słowa św. Jana Pawła II, „Wartość człowieka mierzy się nie przez to, co posiada, ale kim jest”. Dziękujemy uczniom za podjęcie twórczości Karola Wojtyły w wymownym dla nas czasie.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Festiwal "Gorzkie Żale"

[ TEMATY ]

festiwal

"To festiwal, który uwiera" - mówią twórcy tegorocznej edycji. Już w sobotę rozpoczyna się w Warszawie festiwal "Gorzkie Żale". Na uczestników czeka wiele atrakcji: koncerty, spektakle, instalacje i debaty, a także... warsztaty kulinarne. O niepowtarzalne wydarzenia zadbał dyrektor artystyczny festiwalu Redbad Klijnstra. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "40 dni na pustyni".

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję