Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wakacyjne propozycje

Za miesiąc rozpoczynamy wakacje. Trzeba odpocząć, zregenerować siły, coś zobaczyć i czegoś doświadczyć. A może naładować „duchowe akumulatory” poprzez udział w rekolekcjach? Czy tych w drodze, jak pielgrzymka, czy tych wspólnotowych, jak Oaza

Niedziela sandomierska 22/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Ks. Adam Stachowicz

Część z nasz ma już zaplanowane wakacje. Wyjazdy indywidualne, rodzinne, czasem grupowe. W kraju, czy za granicę. W góry, na pojezierze, czy nad morze. Zorganizowane samodzielnie, przez biuro podróży, czy przez parafię. A może szukamy jeszcze innych propozycji? Kościół przez swoje działania duszpasterskie wychodzi naprzeciw naszych oczekiwań. Prześledźmy niektóre z nich.

Ruch Światło-Życie

Jak informuje nas ks. Marek Kuliński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie: – W bieżącym roku na turnusy rekolekcyjne przyjmujemy uczestników w kilku grupach wiekowych. Po ukończeniu IV i V klasy szkoły podstawowej w Niemienicach k. Opatowa. Po ukończeniu klasy VI uczestnicy wyjeżdżają do Wisłoka w Bieszczadach. Pozostałe turnusy dla gimnazjalistów również odbywają się w górach. I tak na uczniów po I klasie czeka Olchowa, po II Czarna, a po III Bóbrka k/Soliny. Wszyscy, którzy ukończyli pierwszy stopień mogą jechać na drugi do Skorodnego, a ci po drugim na trzeci do Sandomierza. Natomiast warsztaty muzyczne, które w tym roku będą prowadzone przez Marcina i Lidię Pospieszalskich, odbędą się w Sandomierzu. Jeżeli chodzi o terminy poszczególnych turnusów to w diecezji: turnus I: 28 czerwiec–14 lipiec; turnus II: 15-31 lipiec, natomiast w Bieszczadach – turnus I: 28 czerwiec–14 lipiec; turnus II: 14-30 lipiec. Warsztaty Muzyczne: 21-30 sierpień. Turnus oazowy w Niemienicach kosztuje 590 zł, natomiast dla ośrodków w Bóbrce, Czarnej, Wisłoku, Sandomierzu, Skorodnem i Olchowej – 610 zł. (ze względu na wspólne dojazdy autokarem). Warsztaty Muzyczne – 290 zł.

Reklama

Zgłoszenia przyjmują: ks. Marek Kuliński (tel.604-520-667) i s. Iwona Oraniec (tel. 606-238-769).

Natomiast ks. Grzegorz Rożek, moderator Ruchu Domowego Kościoła dodaje: – Rodziny Domowego Kościoła zapraszają na rekolekcje w Uhercach Mineralnych k/Soliny pierwszego stopnia w terminach: 12-28 lipca i 1-17 sierpnia, na które mogą jechać małżeństwa nienależące do Ruchu. Dla swoich członków Ruch organizuje Oazę Rekolekcyjną Animatorów Rodzin (ORAR) w terminach: 5-11 lipca i 18-24 sierpnia oraz stopień trzeci w Sandomierzu wspólnie z młodzieżą. Zgłoszenia przyjmują: Halina i Marian Indykowie (tel. 607-826-972), e-mail marianindyk@interia.pl.

Zakończenie wakacyjnego wypoczynku połączonego z formacją duchową odbędzie się w Tarnobrzegu podczas Dnia Wspólnoty 30 sierpnia przy parafii św. Barbary. Na niego zaproszeni są wszyscy, którzy wzięli udział w rekolekcjach wakacyjnych, Oazowicze oraz ci, którzy kiedykolwiek byli członkami Ruchu Światło-Życie. Spotkanie, na które zaprasza również ks. Stanisław Bar, proboszcz parafii św. Barbary w Tarnobrzegu, będzie połączone z jubileuszem parafii. Warto przypomnieć, że przy niej mieści się centrum oazowe w naszej diecezji.

„Brama Bieszczad” w Olchowej

Reklama

Do Oazowego ośrodka w Bieszczadach zaprasza ks. Adam Lechwar: – Dom Oazowy w Olchowej podejmuje na wypoczynek dzieci i młodzież w lipcu, w ramach turnusów oazowych. Od 12-17 sierpnia zapraszamy rodziny naszej diecezji, które pragną połączyć wypoczynek z rekolekcjami. Podsumowanie turnusów oazowych odbędzie się w dniach 5-7 września. Natomiast świętując 15. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Sandomierzu, w dniach 8-14 września zapraszamy młodzież studencką i pracującą na rekolekcje w duchu programu Ruchu Czystych Serc i Społecznej Krucjaty Miłości. Naszą ofertę chcemy również ubogacić propozycją dla narzeczonych. Od 24 do 29 sierpnia zapraszamy na kurs przedmałżeński, połączony z wypoczynkiem w górach. Zapraszamy też inne grupy do skorzystania z wolnych terminów w naszym domu.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

We współpracy ze strukturami ogólnopolskimi został zorganizowany obóz formacyjno-integracyjny w ośrodku w Broku nad Bugiem w dniach 29 czerwca – 5 lipca. Koszt: 330 zł. Zgłoszenia przyjmuje Damian Warchoł (tel.22-219-832), e-mail: damianwarchol@o2.pl.

KSM-owicze są również zaproszeni na Miasteczko Modlitewne do Zabawy przy Sanktuarium bł. Karoliny. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa: „Miłość na śmierć nie umiera”, w związku z przypadającym w tym roku 100-leciem śmierci bł. Karoliny.

Miasteczko, to wspólnota, która przeżywać będzie rekolekcje z bł. Karoliną Kózkówną. To okazja do spotkania z Bogiem i z drugim człowiekiem. To modlitwa, śpiew, rozmowa, taniec i zabawa. Tegoroczne spotkanie będzie miało charakter 7-dniowych rekolekcji, których tematem przewodnim będzie woda – źródło życia. Zlot potrwa od 28 lipca do 3 sierpnia i adresowany jest do osób mających co najmniej 14 lat. Jego koszt to 150 zł. Trzeba mieć ze sobą: namiot, śpiwór, karimatę i notatnik, a zgłosić się i zapisać należy u Damiana Warchoła. Organizatorzy zapewniają wspólny autokar z miejscowości: Modliborzyce, Brzeziny, Zaklików, Lipa, Grębów, Tarnobrzeg i Tuszów Narodowy.

Legion Maryi

Legioniści okres wakacyjny rozpoczną od Marszu Ewangelizacyjnego ulicami Sandomierza, który wyruszy 28 czerwca o godz. 12 spod katedry. Z początkiem lipca w poszczególnych kuriach odbędą się zloty jagodowe i tzw. imprezy na wolnym powietrzu, połączone z letnim dniem skupienia. Członkowie Stowarzyszenia organizują również pielgrzymki: do Częstochowy (12-13 lipca i 26 lipca), do Lichenia i Niepokalanowa (21-23 lipca) i do Miejsca Piastowego (28 lipca). Organizowana jest pielgrzymka dziękczynna za kanonizację do Krakowa, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i wyjazd rekreacyjny do Zakopanego w sierpniu. Tradycyjnie 27 lipca odbędzie się rozdawanie Cudownych Medalików na ulicach i przy kościołach, czy siedmiodniowe Jerycho Różańcowe od 29 sierpnia. Przez cały czas wakacji (od 18 czerwca do 18 września) trwał będzie trzymiesięczny „Łańcuszek modlitwy i postu” w intencji Diecezjalnych Dni Młodzieży.

Kolonie Caritas

Jak co roku Caritas Diecezji Sandomierskiej jest organizatorem kolonii letnich dla dzieci i młodzieży pochodzącej z rodzin ubogich, których nie stać na zorganizowanie wypoczynku letniego dla swoich dzieci. Pomoc Caritas w zakresie wypoczynku jest udzielana również dzieciom i młodzieży polonijnej mieszkającej na Ukrainie. Tegoroczne kolonie będą zorganizowane w Mszanie Dolnej. W ramach wypoczynku będą organizowane wycieczki, m. in. do Zakopanego, Krakowa, Wadowic i na szlaki tatrzańskie oraz beskidzkie. Od 28 czerwca do 10 lipca wyjadą dzieci i młodzież z terenu diecezji stanowiącej część województwa podkarpackiego. Od 10 do 23 lipca, dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta i Gminy Tarnobrzeg, udział w nim wezmą uczestnicy z gminy Tarnobrzeg. Od 5 do 14 sierpnia będą wypoczywały dzieci i młodzieży z części województwa świętokrzyskiego. Dla uczestników polonijnych z Ukrainy przygotowano dwa turnusy: 23 lipiec – 5 sierpień i 14-27 sierpnia.

Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży

Dzieci i młodzież do wypoczynku zaprasza również ks. Marian Bolesta. Organizowane są zarówno turnusy wyjazdowe, jak i w diecezji. W dniach 20-26 lipca wyjazd i zakwaterowanie w Zamku Krzyżackim w Bierzgłowie. Koszt turnusu to 580 zł. W takiej samej cenie duszpasterstwo zaprasza do ośrodka w Bęsi w dniach 28 lipca – 3 sierpnia.

Natomiast w naszym diecezjalnym ośrodku w Radomyślu nad Sanem odbędą się następujące turnusy: 28 czerwca – 3 lipca z edukacją ekologiczną, 5-10 lipca z edukacją artystyczną i 21-26 lipca z edukacją sportową. Koszt to 280 zł, a zapisywać można się u ks. Mariana (tel. 513-080-701).

Pielgrzymki: piesza i rowerowa

Oczywiście wakacje to również czas pielgrzymowania pieszego na Jasną Górę. Tradycyjnie już z diecezji wyruszą cztery kolumny pątników. Z Janowa Lubelskiego 2 sierpnia oraz z Sandomierza, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego 4 sierpnia. Wszyscy spotkają się pod Częstochową, aby 12 sierpnia stanąć przed obliczem Pani Jasnogórskiej. Zapisy w poszczególnych kolumnach ruszają w połowie lipca.

Już po raz piąty, w dniach 19-26 lipca, z diecezji wyjedzie też pielgrzymka rowerowa. W tym roku trasa biegnie przez sanktuaria południowo-wschodniej Polski. Na rowerowe trasy pielgrzymkowe zaprasza ks. Jan Wilk.

Pielgrzymowanie dziękczynne

Dla Czytelników naszej „Niedzieli” zorganizowana została pielgrzymka dziękczynna za kanonizację św. Jana Pawła II. Odwiedzimy: Udine, Padwę, Loreto, Rimini, Asyż, Cascię, Pescarę, Manopello, Lanciano, San Giovanni Rotondo, Monte San Angelo, Monte Cassino, Rzym i Watykan. W planach jest też Ostia Antica, Wenecja, jak również Mariazell, Wiedeń, Łagiewniki i Kraków. Wyjazd potrwa 11 dni, w terminie 15-25 sierpnia. Cena przejazdu, wyżywienia i ubezpieczenia to 1800 zł. Istnieje też możliwość fakultatywnego zwiedzania, za biletami wstępu (40 euro): Kaplicy Sykstyńskiej, Ogrodów Watykańskich oraz Ostia Antica. Szczegółowe informacje po 10 czerwca u ks. Adama Stachowicza, (tel. 505-288-398).

Dni Młodych w Sandomierzu

Okres wypoczynkowo-formacyjny w tegoroczne wakacje zostanie zakończony w Sandomierzu podczas dorocznych Dni Młodych. Już w tamtym roku bp Krzysztof Nitkiewicz na zakończenie spotkania w Nisku zaprosił wszystkich do Sandomierza w dniach 19-21 września.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie wakacji

2020-09-16 11:29

Niedziela toruńska 38/2020, str. III

[ TEMATY ]

dzieci

wakacje

Archiwum Ogniska Wychowawczego

Jednym z punktów wycieczki było Gniezno

Jednym z punktów wycieczki było Gniezno

Dzieci z Ogniska Wychowawczego parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny wracają pamięcią do wakacji pełnych wrażeń.

Udaliśmy się do miejscowości Leszcze na pole lawendowe oraz do Kruszwicy, by odkrywać uroki Kujaw. Dzieci płynęły statkiem po Gople, podziwiały panoramę miasta z historycznej wieży oraz odpoczywały na plaży.

CZYTAJ DALEJ

Lublin: Zaprezentowano lek na COVID-19 wyprodukowany z osocza

2020-09-23 13:58

[ TEMATY ]

leki

koronawirus

krew

PAP

Jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID-19 – poinformował w środę senator Grzegorz Czelej. Lek wyprodukowała lubelska spółka biotechnologiczna z osocza ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo. Teraz lek trafi do badań klinicznych.

„Jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID-19, lek który działa, lek zawierający przeciwciała neutralizujące koronawirusa, czyli te, które zabijają koronawirusa” – powiedział senator Czelej w środę na konferencji prasowej w Lublinie, podczas której zaprezentował ampułkę z preparatem. Lek ma być podawany pacjentom domięśniowo.

Lek wytworzony został przez spółkę Biomed Lublin w wyniku frakcjonowania osocza ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo. Zawiera immunoglobuliny specyficzne anty SARS-CoV-2. Spółka poinformowała, że w środę zakończyła produkcję pierwszej serii leku przeznaczonego do niekomercyjnych badań klinicznych, na które Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu nr 1 w Lublinie grant przyznała Agencja Badań Medycznych.

Biomed poinformował, że wyprodukowanych zostało ponad trzy tysiące ampułek Immunoglobuliny anty SARS-CoV-2, które zostaną przekazane do badań klinicznych.

Laboratoryjne badania aktywności wyizolowanych przeciwciał w preparacie i ich skuteczności w zwalczaniu wirusa przeprowadzano w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Wyniki, które otrzymaliśmy, wskazują, że ta aktywność jest bardzo wysoka” - powiedział na konferencji prasowej prof. Krzysztof Pyrć z Centrum.

Badania kliniczne będą prowadzone w czterech ośrodkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie. Szef Kliniki Chorób Zakaźnych uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz powiedział, że lek podany zostanie pacjentom zakażonym koronawirusem. „Nie spodziewamy się większych problemów z bezpieczeństwem preparatu, bo my takie preparaty, immunoglobuliny, stosujemy do wielu lat. Jesteśmy optymistycznie do tego nastawieni” – powiedział.

Jak dodał, badania kliniczne obejmą grupę około 400 pacjentów. „Na chwile obecną mamy zaplanowane cztery ośrodki do prowadzenia tych badań. Jeśli rekrutacja pacjentów do badania przebiegałaby wolnej - ale myślę, że będzie to raczej szybciej niż wolnej – to zawsze możemy skorzystać jeszcze z innych ośrodków. Jestem po rozmowie z wieloma kolegami w Polsce, wyrażają naprawdę duże zainteresowanie tym projektem, tym lekiem” – dodał Tomasiewicz.

Lek zostanie podany pierwszym pacjentom jeszcze tym roku. Prof. Tomasiewicz podkreślił, że badanie kliniczne muszą być przeprowadzone bardzo precyzyjnie. „Jeżeli ta rekrutacja pacjentów będzie przebiegała szybko, a także późniejsza analiza wyniku (…) to pozwoli w ciągu paru miesięcy takie badania ukończyć z ostatecznymi wnioskami. Myślę, że przyszły rok, początek przyszłego roku to jest ten moment, kiedy chcielibyśmy mieć ten lek dostępny dla szerszego grona pacjentów” – powiedział prof. Tomasiewicz.

Czelej powiedział, że produkcja leku przebiegała prawidłowo, a dawek wyprodukowano nieco więcej niż się spodziewano. „Zawdzięczamy to przede wszystkim górnikom, którym chciałbym serdecznie podziękować. To głównie z ich osocza jest ten lek. Ze 150 litrów osocza, ponad 100 litrów otrzymaliśmy z akcji górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy oddali osocze” – powiedział senator.

Według senatora, nowy lek będzie „naszym dobrem narodowym, ponieważ jest produkowany z krwi naszych obywateli”. Jak dodał przy rejestracji leku będzie potrzebna dla niego nazwa i zaproponował, aby została ona wyłoniona w konkursie. „Nazwa zostanie ustalona, czy wybrana, spośród wszystkich ofert, jakie do nas napłyną” – zapowiedział senator.

Członek Zarządu Biomed Lublin Piotr Fic podkreślił, że nowy preparat produkowany jest z osocza, którego nie da się sztucznie wyprodukować. „Jedynym dawcą osocza jest człowiek, dlatego prosimy dawców o zgłaszanie się, bo to osocze jest potrzebne bądź do osoczoterapii, bądź do produkcji naszego leku” - podkreślił.

Jak tłumaczył, tylko regionalne centra krwiodawstwa mogą takie osocze pobierać, natomiast Biomed, aby wyprodukować lek, musi to osocze kupić za zgodą ministra zdrowia i Narodowego Centrum Krwi. „Nie mamy jeszcze jasnej deklaracji, czy i kiedy kolejne partie osocza do nas dotrą. Wstępne informacje, które posiadamy mówią, że osocze jest dostępne i mogłoby nam być przekazane” – zaznaczył Fic.

Po przeprowadzeniu badań klinicznych może rozpocząć się procedura dopuszczenia leku do szerszego użytku dla większej grupy pacjentów. Senator Czelej powiedział, że możliwe jest jej przyspieszenie i dopuszczenie leku „w trybie epidemiologicznym”. „Procedura dopuszczania trwa bardzo długo, apeluję do stosownych władz o maksymalne skrócenie tego terminu” – powiedział senator.

Projekt powstania leku na COVID-19 został zainicjowany w marcu przez senatora Czeleja oraz członka Rady Nadzorczej Biomed Lublin Waldemara Sierockiego. 21 maja 2020 r. Agencja Badań Medycznych podpisała umowę z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 w Lublinie o dofinansowaniu kwotą 5 mln zł projektu pn. „Badania nad wytworzeniem swoistej immunoglobuliny ludzkiej z osocza dawców po przebytej infekcji wirusowej SARS-CoV-2 i jej zastosowaniem terapeutycznym u pacjentów z COVID 19”.

W projekcie uczestniczy też Instytut Hematologii i Transfuzjologii, który w badaniach klinicznych, wykonuje specyfikację osocza oraz walidację i wdrożenie badań laboratoryjnych dotyczących procesu produkcji immunoglobulin oraz kontroli jakości.

Na zbiórkę osocza do produkcji leku Ministerstwo Zdrowia zezwoliło w czerwcu. Osocze w ilości 150 litrów zostało ostatecznie zebrane przez siedem Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (z Raciborza, Radomia, Bydgoszczy, Kalisza, Lublina, Szczecina i Wrocławia). 18 sierpnia 2020 r. Biomed Lublin S.A., rozpoczął etap produkcji leku do badań klinicznych.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ ktl/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął zrzeczenie się praw kardynała i urzędu przez prefekta kongregacji

2020-09-24 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację kardynała Giovanniego Angelo Becciu z urzędu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z praw związanych z godnością kardynała - podało watykańskie biuro prasowe. Powody tej decyzji nie są znane.

W krótkim komunikacie Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba". (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję