Reklama

Niedziela Przemyska

Dziękczynna pielgrzymka do Krzyża na Kopystańce

Niedziela przemyska 22/2014, str. 5

[ TEMATY ]

krzyż

Archiwum ks. Kazimierza Bełcha

Pierwszy, dębowy Krzyż na Kopystańce został postawiony dla upamiętnienia pielgrzymki Jana Pawła II do archidiecezji przemyskiej i kanonizacji jej Patrona, bł. Jana z Dukli, której dokonał Papież w Krośnie, dnia 10 czerwca 1997 r. Później, jak wiadomo, Krzyż ten uległ częściowemu zniszczeniu, dlatego w jego miejsce wstawiono Krzyż metalowy. W międzyczasie Jan Paweł II wyniósł na ołtarze kolejnych naszych Patronów: kanonizował biskupa Pelczara i beatyfikował ks. Jana Balickiego. Nowy Krzyż upamiętnia także te fakty.

Wyrazem wdzięczności za przybycie Papieża do naszej archidiecezji i za wyniesienie do chwały ołtarzy naszych Patronów była corocznie organizowana pielgrzymka do Krzyża na Kopystańce. Zarówno na trasie pielgrzymki, jak i w czasie Eucharystii sprawowanej na szczycie, dziękowaliśmy Bogu za Papieża Polaka i prosili o Boże błogosławieństwo na dalsze lata jego pasterskiej posługi całemu Kościołowi, a także całej ludzkości. Zaś po odejściu Jana Pawła II do domu Ojca modliliśmy się przez 6 lat o jego beatyfikację, a następnie przez ostatnie 3 lata o jego kanonizację.

Reklama

Dziś, gdy te modlitwy zostały wysłuchane, chcemy dziękować Bogu za kanonizację naszego Papieża. Cieszymy się św. Janem Pawłem II. Mamy w nim, w jego osobie i w jego nauczaniu, wspaniały wzór do naśladowania. Mamy również nowego orędownika u Boga. Chcemy naszą radość wyśpiewać w czasie tegorocznej pielgrzymki na Kopystańkę. Aktualne okoliczności skłaniają nas również do oddania szczególnej czci Patronowi naszej archidiecezji, św. Janowi z Dukli. W tym roku bowiem mija 600 lat od jego narodzenia i 275 lat od ogłoszenia go Patronem Polski.

Zbiorowa pielgrzymka do Krzyża na Kopystańkę odbędzie się w niedzielę 8 czerwca br. Jej przebieg będzie podobny jak w latach ubiegłych. Rozpocznie się o godz. 14 w kościele parafialnym w Rybotyczach i równocześnie także w kościele filialnym w Brylińcach. Po krótkiej modlitwie z kościołów tych wyruszymy w kierunku Kopystańki. Na trasie nie będzie Drogi Krzyżowej, ale nabożeństwo Drogi Światła, w czasie którego będziemy rozważać radosne wydarzenia, jakie miały miejsce od zmartwychwstania Pana Jezusa do zesłania Ducha Świętego. Nabożeństwo Światła jest bardziej odpowiednie dla okresu wielkanocnego (nasza pielgrzymka odbędzie się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, a zatem jeszcze w czasie przeżywania wielkanocnej radości). Po dojściu na szczyt, ok. godz. 16.30, rozpocznie się pod Krzyżem uroczysta koncelebrowana Msza św. Zakończenie uroczystości przewiduje się ok. godz. 17.30.

Duszpasterstwo pielgrzymkowe i turystyczne zaprasza na pielgrzymkę wszystkich: dzieci, szczególnie pierwszokomunijne, młodzież i dorosłych.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Krzyż Wolności i Solidarności” dla ks. prał. Mariana Dudy

[ TEMATY ]

krzyż

Bożena Sztajner

W dniu 17 lutego br. ks. prałat dr hab. Marian Duda, Dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, odebrał Krzyż Wolności i Solidarności przyznany mu na wniosek Prezesa IPN dr.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: trud przyjęcia Miłosierdzia Boga

2021-09-22 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu rekolekcje ewangelizacyjne przybrały formę Drogi Krzyżowej ulicami miasta. W uroczystej procesji wzięły udział poszczególne grupy parafialne z całego dekanatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję