Reklama

Niedziela Legnicka

Diakon – sługa Słowa, ołtarza i miłosierdzia

Niedziela legnicka 22/2014, str. 5

[ TEMATY ]

diakonat

Ks. Waldemar Wesołowski

Przez święcenia diakonatu stajecie się sługami Słowa, ołtarza i miłosierdzia. Wypełniajcie waszą posługę w duchu miłości do Boga i do ludzi – powiedział bp Stefan Cichy, administrator apostolski diecezji legnickiej podczas Mszy św., w czasie której udzielił święceń diakonatu. 17 maja 6 alumnów V roku legnickiego seminarium duchownego w legnickiej katedrze przyjęło święcenia diakonatu.

Święcenia diakonatu to pierwszy stopień sakramentu święceń. Kolejne to święcenia prezbiteratu i święcenia biskupie. Od tego dnia diakoni będą nosili dalmatyki przypominające nieco ornat, z szerokimi i krótkimi rękawami, albę lub komżę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię. Do tego wydarzenia klerycy przygotowywali się przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych, odbyli też praktyki duszpasterskie w parafiach.

Reklama

Bezpośrednio do tego dnia przygotowywali się przez rekolekcje, którym przewodniczył franciszkanin o. Józef Szańca. Święcenia diakonatu to ważna decyzja, związana m.in. ze ślubowaniem celibatu i posłuszeństwa swojemu biskupowi. Przez nałożenie rąk przez Biskupa diakoni otrzymali ważne zadania do wypełnienia wobec Kościoła i wiernych. Będą asystowali kapłanom podczas sprawowania Liturgii, udzielali chrztu św., rozdawali Komunię św., czytali Ewangelię, przewodniczyli nabożeństwom, sprawowali sakramentalia, prowadzili pogrzeby.

O tych ważnych funkcjach mówił bp Stefan Cichy podczas homilii. Przypomniał też, że posługa ta wymaga od diakona przede wszystkim świadectwa wiary, nadziei i miłości. Życzył nowym diakonom wierności w wypełnianiu posługi, wierności do końca. Prosił też wszystkich zgromadzonych o modlitwę w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.

Na uroczystość święceń diakonatu do katedry przybyli przełożeni i wykładowcy legnickiego seminarium duchownego, księża z parafii, z których pochodzą nowi diakoni oraz rodziny, bliscy i przyjaciele. Po zakończeniu uroczystości był czas na życzenia i rozmowy.

Nowi diakoni:

Reklama

Marcin Bryłkowski – Kruszyn, parafia pw. św. Jana Chrzciciela

Dawid Kostecki – Lubin, parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego

Maciej Mickiewicz – Jeżów Sudecki, parafia pw. św. Michała Archanioła

Tomasz Pązik – Legnica, parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej

Jan Rajczakowski – Legnica, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Dawid Stasiak – Jawor, parafia pw. św. Brata Alberta

Relacja ze święceń diakonatu oraz obszerna galeria zdjęć dostępne są na stronie Radia Plus Legnica: www.legnica.fm.

2014-05-29 10:06

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powołani do miłosierdzia

[ TEMATY ]

diakonat

Ks. Waldemar Wesołowski

W uroczystość św. Wojciecha, w trwającym tygodniu modlitw o powołania, w legnickiej katedrze czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy przyjęło święcenia diakonatu. Do grona duchowieństwa włączył ich biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję