Reklama

Niedziela Lubelska

Mocni Bogiem

W drugą sobotę maja wspólnota parafii pw. Chrystusa Króla w Trawnikach pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło dziękowała Bogu za kanonizację dwóch papieży – Jana Pawła II i Jana XXIII. Podczas święta dziękczynienia młodzież przyjęła sakrament bierzmowania

Uroczystości rozpoczęły się papieską akademią, przygotowaną przez młodzież szkolną pod kierunkiem nauczycieli. Młodzi, przybliżając zgromadzonym sylwetki świętych papieży, wskazywali na wartości, jakie ukształtowały ich życie, prowadząc ziemskimi drogami do chwały nieba. Do nieustannego zmierzania ku pełni życia w Bogu nawiązał również proboszcz ks. Andrzej Sulowski. Na początku Eucharystii, snując refleksję nad życiem, które w ziemskim wymiarze zawsze jest niedokończonym projektem, zastanawiał się nad drogami, które prowadzą do pełni szczęścia. – W taki projekt życia wpisują się święci Jan Paweł II i Jan XXIII. Gdy w Niedzielę Miłosierdzia Bożego papież Franciszek wyniósł na ołtarze dwóch swoich poprzedników, ukazał ich jako mężów pełnych Ducha Świętego, którzy złożyli świadectwo umiłowania Boga i człowieka. Dziś wraz z młodzieżą, która przyjmie sakrament bierzmowania, pragniemy złożyć hołd wdzięczności za heroizm i wiarę nowych świętych; za to, że pokazali nam, jak bez względu na okoliczności życia można kochać Boga. Chcemy za ich wstawiennictwem prosić o błogosławieństwo dla naszej parafii i wszystkich ludzi dobrej woli – mówił Ksiądz Proboszcz. Wskazując na zgromadzoną młodzież, ks. Andrzej Sulowski zapewniał, że kandydaci do bierzmowania są gotowi na to, by swoim życiem godnie reprezentować Chrystusa i Jego Kościół oraz postępować zgodnie z duchem Ewangelii. Młodzi, otoczeni modlitwą rodziców i krewnych, nauczycieli i duszpasterzy, zapewniali o miłości wobec Boga i bliźniego, a także deklarowali gotowość wiernej służby Chrystusowi.

Bp Mieczysław Cisło, pozdrawiając wszystkich zgromadzonych, w szczególny sposób zwrócił się do bierzmowanych i ich rodzin. – Wy, młodzi, wraz ze swoimi bliskimi tworzycie Domowy Kościół. Waszym zadaniem jest wnosić do niego młodzieńczą wiarę, piękną i autentyczną – mówił. Dziękując rodzicom za świadectwo ich życia opartego na wierze przodków, Pasterz zachęcał do ciągłej troski o przestrzeganie przykazań, wśród których wskazał na przykazanie miłości jako najważniejsze i najbardziej wymagające. Odnosząc się do kolejnych filarów wychowania – szkoły i Kościoła, bp Cisło dziękował za trud podejmowany przez nauczycieli i duszpasterzy. Jak podkreślał, wspólna praca, modlitwa i świadectwo życia rodziców, nauczycieli i kapłanów pomogą ukształtować młodych na ludzi mocnych Bogiem. – Wspólnie musimy bronić młodzież przed alkoholizmem i innymi nałogami, a także przed bylejakością i frustracją – podkreślał. Zwracając się do młodych, Ksiądz Biskup apelował, by ci, którzy są nadzieją i wiosną Kościoła, odważyli się złożyć swój los w pełnych miłości dłoniach Chrystusa. – Kto z Jezusem idzie przez życie, nigdy nie przegra – zapewniał. Przywołując postaci świętych papieży, bp Cisło wzywał do naśladowania ich w miłości Boga i bliźniego: – Przyjmijcie Chrystusa do swoich serc, jak ziemia przyjmuje ziarno na wiosnę. Niech wiara i miłość kiełkują w nich, wzrastają i wydają owoce godne świętości.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To Watykan zdecyduje

Niedziela Ogólnopolska 37/2015, str. 18-20

[ TEMATY ]

kanonizacja

ks. Jerzy Popiełuszko

Patryk Breitenbach

Ks. Jerzy Popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko

Proces o uznanie cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki wkracza w drugą, decydującą fazę. Zakończenie etapu francuskiego oznacza bowiem, że sprawa trafi teraz do Watykanu i tam zostanie rozstrzygnięte, czy droga do kanonizacji kapłana będzie otwarta

Data zakończenia francuskiej fazy procesu o uznanie cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki tylko pozornie jest przypadkowa. Dlaczego? Bo 14 września do nowo zbudowanej katedry w Créteil są przenoszone prochy dawnych biskupów. W tym dniu zostanie odprawiona pierwsza Msza św. w tej nowej francuskiej świątyni, jeszcze niekonsekrowanej.Biskup Créteil Michel Santier zaproponował, by po tej uroczystej celebrze, w której swój udział zapowiedziało już wielu duchownych i świeckich, odbyła się oficjalna sesja na zakończenie diecezjalnego procesu w sprawie domniemanego uzdrowienia za wstawiennictwem bł. ks. Popiełuszki, które dokonało się w tej francuskiej diecezji. Obie uroczystości będą więc bardzo ważne zarówno dla tej podparyskiej diecezji, jak i dla całego kraju. Polski męczennik staje się tam bowiem coraz bardziej znany i popularny.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję