Reklama

Niedziela Lubelska

W rodzinie szkół papieskich

W Lublinie 21 maja odbyło się doroczne spotkanie przedstawicieli szkół noszących imię Jana Pawła II. Na terenie archidiecezji lubelskiej znajduje się kilkadziesiąt szkół, których patronem jest Ojciec Święty

Społeczność Gimnazjum nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie przygotowała VII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej, połączony z koncertem laureatów XI Lubelskich Spotkań z Poezją Jana Pawła II i Religijną Piosenką Poetycką. Spotkanie, współorganizowane przez Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej z ks. prał. Ryszardem Lisem, rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego. Dziękczynna Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego zgromadziła przedstawicieli szkół papieskich z całej archidiecezji. Kilkanaście placówek, noszących imię największego z Polaków, wystawiło poczty sztandarowe.

Reklama

– Czujemy się jedną wielką rodziną, która pragnie wpatrywać się we wzór św. Jana Pawła II – mówił bp Artur Miziński. Podkreślając, że tegoroczny zjazd ma szczególny wymiar przez niedawną kanonizację patrona i jest dziękczynieniem Bogu za dar świętego, Ksiądz Biskup apelował o konsekwencję w realizowaniu duchowego testamentu Ojca Świętego. – Patron jest po to, by być wzorem, wytyczać nowe szlaki i prowadzić do pięknego życia. Takim patronem jest Jan Paweł II i to nie tylko dla chrześcijan, ale też dla ludzi dobrej woli, którzy szukają w swoim życiu wartości trwałych i niezmiennych, na których warto budować przyszłość osobistą i wspólnotową. Patronat Jana Pawła II dla rodziny szkół jego imienia to prawdziwe wyzwanie; zachęca całą społeczność do życia na wzór świętego. Przypomina, że niebo nie jest daleko, a świętość jest dla każdego – przekonywał Ksiądz Biskup.

Przywołując słowa papieża Franciszka, który na Mszy św. kanonizacyjnej nazwał Jana Pawła II i Jana XXIII ludźmi niewstydzącymi się Chrystusa, bp Miziński apelował o naśladowanie cnót świętego Polaka. – Papież był człowiekiem odważnym; pełen ufności postawił wszystko na Chrystusa i Jego Matkę. Otwarty na działanie Ducha Świętego niósł światu Ewangelię i pokój. Wzywał do poszanowania ludzkiego życia, sprawiedliwości i miłosierdzia. Kochał każdego człowieka, stał na straży godności i ponadczasowych wartości – wyliczał Ksiądz Biskup. Zachęcając do naśladowania patrona, zapraszał szczególnie młodych do ufnego wędrowania papieskim szlakiem: przez życie zgodne z wolą Bożą aż do chwały nieba. – Spotkanie ze św. Janem Pawłem II zawsze zostawiało i nadal pozostawia trwały ślad w ludzkich sercach. Dla rodziny papieskich szkół powinno być nieustannym wezwaniem do codziennej przemiany życia na wzór patrona – apelował Pasterz. – Nie wystarczy od czasu do czasu pójść na Mszę św., zmówić pacierz, spełnić dobry uczynek, ale trzeba wciąż wzrastać w przyjaźni z Chrystusem, poznawać Go i coraz bardziej kochać – podkreślał.

Nim członkowie papieskiej rodziny i zaproszeni goście przeszli do gmachu gimnazjum, gdzie odbyła się druga część uroczystości, wszyscy wysłuchali zaproszenia ks. Marka Saprygi, proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, do udziału w Papieskim Rajdzie Rowerowym, jaki zaplanowany jest na sobotę 14 czerwca. Szczegóły na: www.kolbe.lublin.pl.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8)

To jedno z niezwykłych błogosławieństw Jezusa z Kazania na Górze, który uczy patrzeć na rzeczywistość pięknymi, czystymi oczyma. Takie oczy biorą się z czystego serca. Ewangelia Jezusa Chrystusa jest księgą miłości. Z jednej strony pokazuje miłość Boga do człowieka, a z drugiej – człowieka do Boga. Od Jezusa uczymy się patrzenia na Boga Ojca i na drugiego człowieka. W Jezusie wszystko jest piękne, bogate, pełne rozwijającego się życia. Na tym bazuje wychowanie chrześcijańskie. Czasami wygląda ono na dość surowe i wymagające większego wysiłku ze strony człowieka. Doskonale pamiętamy wypowiedź Ojca Świętego Jana Pawła II skierowaną do polskiej młodzieży w Częstochowie, na Jasnej Górze, w 1983 r., a przypomnianą na Westerplatte w 1987 r.: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Papież postawił trud pracy nad sobą jako jeden z warunków pięknego człowieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Granica

2021-09-28 09:40

[ TEMATY ]

komentarz

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Najłagodniej mówiąc, z zażenowaniem i niedowierzaniem obserwuję zachowanie części polityków partii opozycyjnych, którzy wobec zaistniałego kryzysu na granicy z Białorusią, włączyli się jawnie, w słowie i czynie w wymierzony przeciwko Polsce scenariusz drugiej strony.

Państwo, niezależnie od posiadanych prerogatyw, cech, przywilejów czy monopoli, jest konstruktem prawnym. Działa wewnątrz w zakresie swoich systemów, norm, ustaw oraz nadrzędnej nad nimi konstytucji. W środowisku zewnętrznym działa według prawa międzynarodowego, które nie tylko reguluje relacje z innymi państwami, ale - co pierwotne - sankcjonuje byt państwa, właśnie jako podmiotu w tym środowisku prawnym. Aby to było możliwe, państwo musi spełniać kilka podstawowych kryteriów wyznaczonych w międzynarodowych normach: mieć stałą ludność, suwerenną władzę, zdolność wchodzenia w stosunki międzynarodowe, co materializuje uznanie z drugiej strony oraz - co ważne szczególnie dla tego komentarza - określone terytorium, oddzielone od innych granicą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję