Reklama

Niedziela Podlaska

„Pomóżcie mi, ażebym mógł wam służyć”

W Godzinie Miłosierdzia w niedzielę 25 maja diecezja drohiczyńska przeżywała wyjątkową uroczystość ingresu do katedry nowego biskupa drohiczyńskiego bp. Tadeusza Pikusa

Na uroczystość przybyło wielu gości, wśród nich: abp Celestino Migliore, który – reprezentując Stolicę Apostolską – jako symbol władzy pasterskiej przekazał nowemu Biskupowi pastorał pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka; kard. Kazimierz Nycz, pasterz archidiecezji warszawskiej, w której dotychczas posługiwał bp Tadeusz; abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, do której prowincji należy diecezja drohiczyńska; a także wielu księży arcybiskupów i biskupów z Polski, jak również z zagranicy; prezbiterium drohiczyńskie oraz innych diecezji, osoby konsekrowane, kapłani Kościoła prawosławnego, alumni WSD; przedstawiciele władz samorządowych z wojewodami mazowieckim i podlaskim oraz ludzie nauki, kultury, członkowie ruchów katolickich oraz wierni świeccy.

Reklama

Przed rozpoczęciem Eucharystii bp Tadeusz Pikus razem z abp. Celestino Migliorem, kard. Kazimierzem Nyczem, abp. Edwardem Ozorowskim oraz bp. Antonim Dydyczem zeszli do podziemi katedry drohiczyńskiej, gdzie spoczywa pierwszy biskup diecezji drohiczyńskiej, aby pomodlić się przy jego doczesnych szczątkach. Następnie w drzwiach kościoła proboszcz parafii katedralnej ks. Zbigniew Średziński przywitał nowego pasterza bp. Tadeusza, a bp Antoni Dydycz uroczyście powitał go w imieniu całej diecezji. Później nastąpiło złożenie homagium przez przedstawicieli duchowieństwa, kapituł i życia konsekrowanego, alumnów WSD, przedstawicieli władz samorządowych, nauki, ludzi pracy, służb mundurowych, ruchów i stowarzyszeń oraz rodzin.

W swojej pierwszej homilii bp Tadeusz Pikus poruszył wiele wątków, skupił się m.in. na ukazaniu kapłaństwa zarówno gdy chodzi o tajemnicę powołania, jak również służbę drugiemu człowiekowi. Wspomniał ludzi, których spotkał na swojej życiowej drodze, szczególnie dziękując najbliższej rodzinie, a także współpracownikom z archidiecezji warszawskiej oraz osobom, które pomagały mu rozwijać dar kapłaństwa. Wyraził szczególną wdzięczność dotychczasowemu pasterzowi bp. Antoniemu Dydyczowi za serdeczne i ciepłe przyjęcie. Odwołując się do obrzędu święceń biskupich oraz św. Augustyna, ukazał misję powołania biskupiego, jednocześnie kierując do wszystkich diecezjan serdeczną prośbę: „Zwracam się z wielką prośbą do wszystkich diecezjan, kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich słowami św. Jana Pawła II, traktując te słowa jak swoje: «Módlcie się za mnie. Pomóżcie mi, ażebym mógł wam służyć» (Zakopane, 7 czerwca 1997 r.)”. Odwołując się do apostolskiej wizyty w Drohiczynie św. Jana Pawła II, przypomniał przemówienie abp. Sawy, prawosławnego metropolity, oraz Ojca Świętego. Wskazując górujący nad Drohiczynem rozdarty krzyż Chrystusa, mówił, że ten krzyż „stanowi dla nas znak i wyzwanie do prowadzenia ewangelicznego dialogu, dialogu, który ułatwia Duchowi Świętemu usuwanie z naszych serc murów podziału i budowanie pełnej i widzialnej jedności w Kościele Chrystusowym”. Na zakończenie bp Tadeusz podkreślił specyfikę diecezji drohiczyńskiej i wczytując się w „znaki czasu” tej ziemi, w duchu ewangelicznego rozeznania, zarysował wyzwania, jakie stoją przed Kościołem drohiczyńskim.

Na zakończenie Liturgii życzenia nowemu Pasterzowi złożyli: z ramienia Episkopatu Polski kard. Kazimierz Nycz oraz abp Edward Ozorowski; w imieniu prezbiterium drohiczyńskiego, wręczając pektorał i pierścień, ks. Łukasz Gołębiewski, ks. Jarosław Kuźmicki oraz ks. Zenon Czumaj; Kościoła prawosławnego dziekan siemiatycki ks. mitrat Andrzej Jakimiuk i wicedziekan ks. mitrat Bazyli Liwtiniuk; samorządowców burmistrz Wojciech Borzym z Drohiczyna i wicestarosta Marta Sosnowska z Sokołowa Podlaskiego; przedstawicieli rodzin państwo Celińscy z Sokołowa Podlaskiego oraz mieszkańcy z rodzinnej miejscowości bp. Tadeusza. Podziękowanie bp. Antoniemu Dydyczowi złożyli natomiast: ks. Krzysztof Mielnicki, ks. Robert Nowaszewski i ks. Tomasz Szmurło. Podczas uroczystej Eucharystii oprawę muzyczną zapewniła młodzież z Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej, a całość była transmitowana przez Telewizję Trwam oraz Katolickie Radio Podlasie.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piąta rocznica ingresu abp. Józefa Kupnego

[ TEMATY ]

ingres

Agnieszka Bugała

Tego dnia o godz. 11.00 metropolita wrocławski przewodniczyć będzie Eucharystii w katedrze św. Jana Chrzciciela, w ramach której z Ludem Bożym zgromadzonym przy ołtarzu Pańskim, będzie dziękował Bogu Wszechmogącemu za wszelkie dobro, jakie w czasie Jego dotychczasowej posługi pasterskiej stało się udziałem Kościoła Świętego w naszej Archidiecezji. Arcybiskup będzie także prosił o dalszą opiekę, by dobry Bóg wspierał swoją łaską Jego inicjatywy i przedsięwzięcia podejmowane w trosce o zbawienie powierzonych sobie wiernych.

Zapraszamy do licznego udziału Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję