Reklama

Czytajmy „Jasną Górę”!

Kończy się maj, poświęcony dziękczynieniu i uwielbieniu Maryi. W sanktuariach rozbrzmiewa Litania Loretańska, czyli modlitwa na cześć Matki Bożej. „Maj – chyba najpiękniejszy miesiąc w roku, pełny kolorów, zapachów, świeżości, odnowionej przyrody, która budzi się do życia, prześcigając się w wyrastaniu i upiększaniu całego widnokręgu. Jakby wtórowała wielkanocnym dzwonom głoszącym nowe życie – pisze o. Robert Jasiulewicz OSPPE, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Jasna Góra”, w majowo-czerwcowym numerze. – Na polskich polach i łąkach, pośród kobierców zielonej trawy i różnobarwnych kwiatów, najpiękniejsze są maryjne kapliczki i krzyże, przyozdobione w blask wiosennego słońca i najwspanialsze kolory natury. Ludzka dłoń, opleciona różańcem, przyniosła to, co najpiękniejsze, naszej najlepszej Matce i Pani. Tutaj też o wieczornej porze gromadzą się gorące i wdzięczne serca ludzkie, by w modlitwie śpiewać kolejne wezwania Litanii Loretańskiej: Matko... Ucieczko... Pocieszycielko...”.

Reklama

Nowy numer otwiera kazanie wygłoszone przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego we Wrocławiu, któremu nadano tytuł „Bóg wchodzi na ludzkie drogi”. Ewa Kowalewska opowiada o wizycie w kanadyjskim więzieniu u Mary Wagner w tekście pt. „Spotkanie z Mary Wagner. Odwiedziny w kanadyjskim więzieniu dla kobiet w Milton”. W numerze znajdziemy również artykuły o nowo wybranym generale Zakonu Paulinów o. Arnoldzie Chrapkowskim oraz nowym przeorze Jasnej Góry o. Łukaszu Buzunie, a także artykuły Zofii Chmielewskiej: „10-lecie Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego. V Zjazd Formacyny” oraz „Wanda Malczewska na jasnogórskim szlaku do chwały ołtarzy”. Zamieszczono również wspomnienie o o. Auguście Bojakowskim, paulinie z Jasnej Góry, który zmarł 15 marca br.

Dwumiesięcznik tradycyjnie zamykają kronikarskie zapisy wydarzeń w jasnogórskim sanktuarium ze stycznia i lutego 2014 r. w opracowaniu o. Stanisława Tomonia OSPPE.

Dwumiesięcznik „Jasna Góra” można nabyć na terenie sanktuarium jasnogórskiego. Redakcja prowadzi także sprzedaż wysyłkową. Adres: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, www.miesiecznik.jasnagora.pl; e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję