Reklama

Polska

Lednica 2014. Dlaczego o synostwie?

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 48

[ TEMATY ]

Lednica

Magdalena Niebudek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lednickie Spotkania Młodych nad brzegami jeziora Lednica stały się integralnym elementem krajobrazu polskiego duszpasterstwa młodych. Pobłogosławione i wykarmione słowem Jana Pawła II rozpoczęły swoje samodzielne życie pod życzliwym okiem Prymasa Polski. Każdy kolejny z okien swej siedziby w Gnieźnie doskonale widzi Bramę Rybę i Pola Lednickie.

Po jednorazowych okazjonalnych tematach nadszedł czas na planowanie. Zbliża się 1050-lecie chrztu Polski w roku 966. Starsi pamiętają Millenium w roku 1966. Ale słuszna jest decyzja, aby obchodzić 1050-lecie chrztu Polski, bo tak szybko biegnie czas. Roman Brandstaetter mawiał: Ojcze, trzeba uczyć się uprawiać pamięć. W ramach tej uprawy pamięci warto przypomnieć rzecz oczywistą – że zostaliśmy ochrzczeni: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlatego rozpoczęliśmy przed rokiem: „W imię Ojca”. Treścią nabożeństwa było ojcostwo Boże. To, że Bóg jest Ojcem, następnie to, że my mamy ojców, oraz że kiedyś sami będziemy ojcami. Tak przebiegał tor myślenia. W bieżącym roku nadszedł czas na temat synostwa Bożego. To znaczy dziecięctwa. Po to, aby w roku przyszłym podjąć temat Ducha Świętego i ostatecznie w roku 2016 wyśpiewać, wykrzyczeć dziękczynne AMEN.

Ale zanim to nastąpi, staramy się przygotować spotkanie na temat: „W imię Syna”.

Reklama

Spotkanie poprzedzi nabożeństwo pokutne i spowiedź wszystkich uczestników – jako synowie idziemy do Ojca Miłosierdzia. Poprowadzi je jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski. Po spowiedzi każdy będzie namaszczony olejem poświęconym przez papieża Franciszka i będzie mógł dotknąć Chrystusa, obecnego w monstrancji na polu spowiedzi. Pragniemy poprosić księży, aby przybyli z monstrancjami i uobecnili Chrystusa Zmartwychwstałego i Miłosiernego pośród tego zgromadzenia. Potem w trzech aktach zbliżymy się do tajemnicy synostwa Jezusa i, analogicznie, do tajemnicy naszego synostwa, aby odważnie spojrzeć na wynikające z tego powinności.

Pragniemy przypatrzyć się bliżej synostwu Jezusa, który został posłany na nasz świat, aby objawić Ojca. Chrystus jako listonosz z listem miłosnym od Ojca do nas. Pragniemy sobie uświadomić, że każdy z nas jest synem, córką. Pragniemy rozdawać pierścienie jako symbol godności i przynależności do Ojca i Jego miłości oraz banknoty wdzięczności, aby po powrocie do domu można je było wręczyć rodzicom jako podziękowanie za życie, wychowanie i wiarę.

Trzecia i czwarta część nabożeństwa dotyczyć będzie aplikacji prawdy o synostwie Jezusa do naszej konkretnej sytuacji. Jesteśmy synami własnych rodziców, Ojczyzny, Kościoła. Życie i wiarę trzeba przekazać. Dlatego istotnym punktem spotkania będzie przywiezienie z Ostrowa Lednickiego poświęconego ognia i zapalenie znicza wiary na Polach Lednickich.

Świadomość synostwa Jezusa i naszego w nim uczestnictwa należy przekuć na obowiązek, misję, zadanie. Mocny tą świadomością jestem posłany jak Chrystus. Muszę nauczyć się żyć dla drugich. Podjąć walkę z egoizmem i egocentryzmem. Użyczyć swoich oczu, uszu, rąk i nóg Chrystusowi.

Dla wszystkich części nabożeństwa będzie odpowiednia inscenizacja, aby poważne i głębokie treści wiary każdy mógł dobrze zapamiętać i zatrzymać w sobie jako skarb.

Nasze symbole poniosą i zachowają poważną treść i przesłanie nabożeństwa. Dowód lednicki będzie przypominał o przynależności do wspólnoty lednickiej, której istotą jest wybór Chrystusa. Pierścień o osobistej przynależności do Chrystusa, a lednicki banknot wdzięczności pomoże wyrazić i przekazać wdzięczność za życie, wychowanie i wiarę. Niech Chrystus umacnia nas w czynieniu dobra.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 60 tys. młodych na Mszy św. na Polach Lednickich

[ TEMATY ]

młodzi

Lednica

Wspólnota LEDNICA 2000

Ponad 60 tys. młodych z całej Polski i zagranicy wzięło udział w Mszy św. odprawionej wieczorem na Polach Lednickich pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. „Miłość Chrystusa stoi u początków i dyktuje wszystkie inne rodzaje miłości, i nad nimi czuwa” – mówił do młodych przewodniczący KEP.

Eucharystię wspólnie z metropolitą poznańskim celebrował towarzyszący młodym od początku spotkania Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz liczni kapłani przybyli z nimi na Pola Lednickie. Przed rozpoczęciem Eucharystii duchowni przeszli w procesji Drogą III Tysiąclecia ubrani w białe stuły, które w tym roku otrzymali od organizatorów lednickiego spotkania.
CZYTAJ DALEJ

Od 2015 r. z grzechu aborcji może rozgrzeszyć każdy kapłan

2025-04-27 07:23

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka od grudnia 2015 r. z grzechu aborcji rozgrzeszyć może każdy kapłan; z kar zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej mogą zaś zwalniać "misjonarze miłosierdzia" - powiedział PAP ks. Robert Wielądek. Czy praca misjonarzy zostanie przedłużona zdecyduje nowy papież.

W Kościele rzymskokatolickim za aborcję wierny zaciąga karę ekskomuniki latae sententiae, czyli przez sam fakt popełnienia przestępstwa. Zwolnienie z tej kary do 8 grudnia 2015 r. a więc ogłoszenia w Kościele "Roku Miłosierdzia" było prawem biskupa. Mógł on zgodnie z postanowieniami Konferencji Episkopatu Polski upoważnić do zwalniania z ekskomuniki w zakresie sakramentalnym konkretnych księży.
CZYTAJ DALEJ

Przęsła mostu miłosierdzia

2025-04-27 20:41

Biuro Prasowe AK

    Podczas Mszy św. bazylice Bożego Miłosierdzia o północy w Niedzielę Miłosierdzia bp Janusz Mastalski mówił o „czterech przęsłach mostu miłosierdzia”.

Krakowski biskup pomocniczy określał tym mianem bycie: rozmodlonym, słuchaczem Pana w sobie samym, posłusznym woli Bożej oraz głosem Pana.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję