Reklama

Łączy nas Polska

Raz w roku Ostróda staje się centrum edukacji polonijnej. Dzieje się tak za sprawą corocznych zjazdów środowisk oświatowych, organizowanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wraz z instytucjami krajowymi i zagranicznymi

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 45

W dniach 7-11 maja br. odbyła się w Ostródzie piąta Konferencja Metodyczna dla ponad 100 nauczycieli polonijnych przybyłych z 20 krajów. Hasło spotkania: „Wschód Zachód – łączy nas Polska” doskonale odzwierciedla cele, jakie realizują organizatorzy.

Reklama

Gospodarzem czterodniowego spotkania był powołany do życia jesienią 2013 r. i mający swoją siedzibę w „Domu Polonii” w Ostródzie Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „Wspólnoty Polskiej”. Partnerami zagranicznymi konferencji były: Związek Nauczycieli Języka Polskiego i Pedagogów w Niemczech oraz Wspólnota Polskich Organizacji w Austrii „Forum Polonii”. Na spotkaniu podjęto tematy mające systemowy wpływ na rozwój polskiej edukacji poza Macierzą.

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego, od 30 lat działający przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej, przedstawił podczas konferencji wyzwania nowej fali emigracyjnej, jej aspekt psychologiczny i duszpasterski oraz wspierającą rolę polskiej szkoły. Zadaniem Kościoła jest śpieszyć z pomocą religijną wiernym wszędzie tam, gdzie się znajdują. Parafia polonijna, nawet dojazdowy punkt duszpasterski obsługiwany przez polskiego księdza w innym kraju, pozostaje najważniejszą społecznotwórczą instytucją polską na emigracji. Stwarza bowiem nieosiągalne dla innych instytucji możliwości skupienia migrantów, wzajemnego poznania się ich i samopomocy oraz stanowi najważniejsze religijne, moralne i kulturowe ich oparcie. Dzięki niej zbiorowość emigracyjna staje się społecznością. Pozwala to emigrantom określić się w oczach otoczenia jako osobna grupa społeczna i narodowa, a przede wszystkim zachować tożsamość duchową. Brak duszpasterstwa w języku ojczystym miewa z reguły negatywne skutki. Specyficzny charakter duszpasterstwa emigracyjnego wynika stąd, że oprócz funkcji religijnej, Kościół i parafia dla emigrantów spełnia zawsze ważną rolę społeczną i humanitarną. Polskie placówki duszpasterskie w większości prowadzą sobotnio-niedzielne nauczanie języka i kultury polskiej.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: zmarł kardynał José Freire Falcão

2021-09-27 11:39

[ TEMATY ]

śmierć

vaticannews.va

Minionej nocy (26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego) zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul, z powodu powikłań spowodowanych chorobą covid-19.

Purpurat był hospitalizowany od 17 września, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę Covid-19. W październiku purpurat skończyłby 96 lat. 24 września archidiecezja Brasilia poinformowała, że jego stan zdrowia w zakresie układu oddechowego i nerek poważnie się pogorszył. Musiał przejść intubację oddechową i nerkową – zaznaczono.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei!

2021-09-28 09:41

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję