Reklama

Stawać się i być kapłanem Chrystusa

Kolejnym cennym dziełem poświęconym kapłaństwu obdarzył nas ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak. Trzeba zaznaczyć, że autor jest osobą wielce kompetentną w omawianej dziedzinie. Nie tylko posiada studia specjalistyczne uwieńczone doktoratem na Papieskim Instytucie Patrystycznym „Augustianum” w Rzymie i habilitację z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, lecz także od wielu lat (od 1991 r.) pracuje w Stolicy Apostolskiej w urzędach kierujących przygotowaniem do kapłaństwa.

Książkę „Stawać się i być kapłanem Chrystusa” można podzielić na dwie części. Pierwszą stanowią cztery pierwsze rozdziały dotyczące formacji kandydatów do kapłaństwa w wyższych seminariach duchownych – „stawać się kapłanem”; drugą zaś – następne cztery, dotyczące posługi kapłańskiej – „być kapłanem”. W pierwszym rozdziale: „Wyższe seminaria duchowne, tożsamość kapłana i selekcja kandydatów do kapłaństwa” autor zajmuje się wyższymi seminariami duchownymi, które są niezbędnymi miejscami i instytucjami przygotowania kandydatów do przyjęcia święceń. Tradycyjny model pobytu kleryka w seminarium, we wspólnocie kleryckiej nie da się niczym zastąpić, także współcześnie.

Reklama

Kolejny rozdział: „Okres propedeutyczny” jest omówieniem potrzeby wprowadzenia takiego okresu wstępnego, ze względu na różnorodne braki w wykształceniu i wychowaniu występujące u kandydatów do seminariów.

Rozdział „Formacja przyszłych kapłanów” jest poświęcony wielorakiej formacji kleryków, która obejmuje wymiary: ludzki, duchowy, intelektualny i duszpasterski, wzajemnie ze sobą połączone. Te wielkie zadania formacyjne są wspólną pracą kleryków, wychowawców i profesorów, z pomocą łaski Bożej. Słusznie autor zalicza profesorów wykładowców do wychowawców kleryków.

W rozdziale pt.: „Kapłan sługą Eucharystii” autor przechodzi do posługi kapłańskiej. Słusznie na pierwszym miejscu stawia sprawowanie Eucharystii, które zgodnie z nauczaniem Kościoła jest źródłem, a zarazem szczytem życia chrześcijańskiego, tym bardziej kapłańskiego. Kolejna niezwykle ważna posługa kapłańska to sprawowanie sakramentu pokuty, o którym czytamy w rozdziale: „Kapłan penitentem i szafarzem sakramentu pokuty i pojednania”.

Reklama

Zapleczem spełniania posługi kapłana i całej jego działalności duszpasterskiej jest modlitwa. O tym mówi autor w rozdziale siódmym: „Kapłan mężem modlitwy”. Kapłan jest także pasterzem wiernych powierzonych jego pieczy. Tej sprawie jest poświęcony rozdział ósmy: „Ojcostwo duchowe kapłana”.

Książka ks. Selejdaka będzie użyteczna i pomocna dla kleryków, ich wychowawców, dla kapłanów oraz dla wszystkich, którzy interesują się codziennym życiem i posługą kapłanów. W obecnej sytuacji nasilonych ataków na Kościół, co wyraża się także atakami na kapłanów, często fałszywymi ich oskarżeniami, bardzo cenna jest obiektywna, spokojna i rzeczowa publikacja o życiu kapłanów i ich działalności. Jej najgłębszy sens leży w tym, że swoją treścią woła, iż warto być kapłanem Jezusa Chrystusa, również współcześnie.

Ks. Ryszard Selejdak, „Stawać się i być kapłanem Chrystusa”, Biblioteka „Niedzieli”, Częstochowa 2013.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

2021-09-28 11:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje Ojciec Święty w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję