Reklama

Służył Gaździnie Podhala

Był pięknym człowiekiem, pięknym góralem, pięknym Polakiem i pięknym kapłanem. 17 maja 2014 r. w godzinach porannych w szpitalu w Krakowie odszedł do Pana w 42. roku kapłaństwa i posługi duszpasterskiej, w wieku 65 lat, ks. prał. Tadeusz Juchas – kustosz sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 20

ARCHIWUM SANKTUARIUM W LUDŹMIERZU

Pochodził ze Starego Bystrego. Był człowiekiem tryskającym energią. Wypoczywał czynnie, jeżdżąc na nartach, rowerze, grając w tenisa, uprawiając turystykę. Pasjonował się fotografią. – Ale w momencie, gdy decydowałem się, by zostać księdzem, chciałem tylko służyć Bogu – mówił przed kilkoma laty.

Siewca Słowa

– Pielęgnujcie nasze piękne katolickie podhalańskie tradycje – wołał Ksiądz Prałat jeszcze niedawno podczas dziękczynnej Mszy św. kanonizacyjnej. Podkreślił wówczas, że dziś każdy powinien zrobić rachunek sumienia, poznać naukę Jana Pawła II: – Jan Paweł II jest nie tylko do podziwiania, ale także do poznania – mówił. – Nie bądź niedowiarkiem – apelował w kazaniu, przypominając, że te słowa Pana Jezusa (por. J 20, 27) są aktualne i dziś. Podkreślał, że wiara jest ważna, że ważne jest dążenie do świętości i doskonałości każdego z nas. – Nie bójmy się być świętymi. Uwierz, że i ty możesz być uczciwym, szlachetnym, pięknym, świętym człowiekiem – przekonywał. Mówił o miłosierdziu i przebaczeniu. Zapewniał, że warto do Boga wracać przez konfesjonał i przemianę serca, mimo grzechu i ludzkich słabości. – Warto zawierzyć Bogu, Jezusowi, tak jak zaufał Jan Paweł II – mówił tuż przed pójściem po raz kolejny do szpitala.

Reklama

Zaledwie przed miesiącem natomiast do parlamentarzystów, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, mówił: – Wielcy Polacy wiedzieli, że Naród ma prawo do chrześcijańskich korzeni. A na zakończenie Mszy św. dodał: – Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1997 r. zauważył: „Parafia ludźmierska rozszerza się na cały świat, bo gdzie górale polscy wyjeżdżają, tam zabierają ze sobą Matkę Boską Ludźmierską”.

Przede wszystkim duszpasterz

Ks. Tadeusz Juchas urodził się w styczniu 1949 r. Z ludźmierskim sanktuarium związany był przez ostatnie prawie 30 lat życia, od 20 grudnia 1985 r. Miał siedmioro rodzeństwa, jego starszy brat Franciszek też jest kapłanem. Wychowywał się bez matki, która zmarła tragicznie, gdy miał zaledwie 3 lata. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnym Starem Bystrem, liceum ogólnokształcące – w Jabłonce, a Wyższe Seminarium Duchowne – w Krakowie. – Ale ja wszystko, co robię, robię na chwałę Bożą i dla kontynuacji naszych podhalańskich tradycji – mawiał.

Przed 42 laty – 21 maja 1972 r. w katedrze wawelskiej został wyświęcony na kapłana przez świętego już dzisiaj kard. Karola Wojtyłę. 20 grudnia 1985 r. objął urząd proboszcza w starej, bo założonej w 1234 r., parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ludźmierzu. Był nim i zarazem kustoszem sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala do ostatnich dni. Gospodarując w parafii, jak sam mówił, zajmował się przede wszystkim duszpasterstwem. Prowadził Akcję Katolicką, był kapelanem Rycerzy Kolumba, strażaków, Związku Podhalan. Dzięki niemu sanktuarium rozrosło się i wypiękniało. Ks. Tadeusz zorganizował i przygotował wizytę św. Jana Pawła II w Ludźmierzu 7 czerwca 1997 r. Owocem tej wizyty są pierwszosobotnie czuwania modlitewne Podhalan. Przy ołtarzu polowym powstał także Maryjny Ogród Różańcowy. Za swoją pracę na rzecz Podhala i Ojczyzny w listopadzie 2009 r. z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wierny syn Maryi

Reklama

W 2013 r. ks. Tadeusz Juchas przygotował jubileusz 50-lecia koronacji cudownej figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, a w ostatnich dniach, z racji kanonizacji największego Pielgrzyma Ludźmierskiego, relikwie Jana Pawła II ofiarowane z okazji jubileuszu przez kard. Stanisława Dziwisza zostały umieszczone w berle Gaździny Podhala.

Ksiądz Proboszcz wiernie służył Matce Boskiej Ludźmierskiej, szerząc Jej kult po całym świecie. Dzięki jego staraniom figura Matki Boskiej odbiera cześć w Jej wiernych kopiach w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Betlejem na terenie Ziemi Świętej, na Dominikanie. Staraniem Księdza Proboszcza przy cmentarzu została zbudowana kaplica pogrzebowa. Przed 13 laty kościół w Ludźmierzu otrzymał miano bazyliki mniejszej.

Módlmy się i powierzajmy duszę tego pięknego Kapłana Miłosiernej Pani – Gaździnie Podhala.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję