Reklama

Wystawa w Krakowie

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 17

W salach wystawowych Muzeum Archidiecezjalnego Karola Wojtyły w Krakowie można podziwiać wystawę portretów św. Jana Pawła II i wielkich Polaków XX wieku autorstwa Tytusa Byczkowskiego, artysty pochodzącego z Poznania, a na stałe związanego z Zakopanem. 13 maja, w dniu poświęconym Matce Bożej Fatimskiej, odbył się wernisaż i otwarcie wystawy, którego dokonał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i długoletni sekretarz osobisty św. Jana Pawła II. Obecnych było wielu gości z Krakowa, Zakopanego i Poznania oraz kapela góralska, której muzyka witała przybyłych.

W słowie wstępnym, które wygłosił ks. dr Andrzej Józef Nowobilski, została podkreślona trudna sztuka malowania portretów i wybitny talent Tytusa Byczkowskiego, który potrafi uchwycić charakterystyczne cechy malowanej postaci i utrwalić jej specyficzne zachowania, pozwalające na podstawie portretu odczytać jej wyjątkowość. Z kolei sam autor wystawy dziękował przybyłym i wyjaśniał logikę umiejscowienia poszczególnych obrazów w określonych salami grupach i pokrótce charakteryzował postaci wielkich Polaków, których portrety znalazły się na wystawie. Zwrócił m.in. uwagę na wartość obrony życia i godności człowieka, której świadkami pozostają Karolina Kózkówna, Wanda Błeńska, Stanisława Leszczyńska czy Janusz Korczak. Także ich portrety zawisły na wystawowych ścianach.

Reklama

Ksiądz Kardynał w słowie wygłoszonym na otwarciu wystawy powiedział, że artyści tworzą historię. Umieszczeni na portretach świadkowie pisali ją swoim życiem, a artysta malarz utrwala ich za pomocą przekazu artystycznego. Wchodząc do pomieszczeń wystawowych i spoglądając na portrety św. Jana Pawła II, mimo woli ulegamy „promieniowaniu świętości”, której przebłyski zatrzymane zostały na płótnach wybitnego portrecisty: znane nam gesty czułości wobec chorych, dzieci, znaku krzyża, pocałunek na stopach obmywanych w Wielki Czwartek, zatopienie w modlitwie itp. Wśród wielu wielkich Polaków na wystawie znalazło się miejsce dla świętych i błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II. Są także portrety innych wielkich świadków, którzy pięknie zapisali się w naszej najnowszej historii, jak rodzina Ulmów, rtm. Witold Pilecki, o. Marian Żelazek czy Jerzy Ciesielski.

Warto zauważyć, że z okazji wystawy w wydawnictwie Petrus została wydana książka zawierająca reprodukcje portretów. Stanowi ona znakomite dopełnienie i pozwala zachować w pamięci przeżycia związane ze spotkaniami ze świętym Papieżem.

Wystawa będzie czynna do 8 czerwca br. Wstęp bezpłatny.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję