Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 8

Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

W deszczu łask odnawiamy ducha swego!

Mimo deszczu kilkadziesiąt tysięcy osób już od rana 17 maja uczestniczyło w 19. Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. Hasłem przewodnim były słowa: „Przeznaczyłem was, abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16). – Jesteśmy zaskoczeni. To jest kilkadziesiąt tysięcy ludzi, my nie potrafimy policzyć, ilu ich jest pod tymi parasolami, ale plac jest zajęty. I trwają, trwają. To jest niesamowite – powiedział ks. Mariusz Mik, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. – Ta wierność ludzi, to, że poświęcają swój czas, zdrowie i siły, i to, że są tak zasłuchani, że się modlą. Deszcz w jakiś sposób przeszkadza, ale nie na tyle, żebyśmy mieli zrezygnować ze spotkania, zrezygnować z modlitwy. Nie, trwamy. Bóg dopuszcza to doświadczenie, a przez nie chce nas też umacniać w wierze i czegoś szczególnego dokonywać.

Reklama

Pielgrzymi w płaszczach przeciwdeszczowych, z parasolami, brodząc w błocie na placu jasnogórskim z wielkim entuzjazmem i mocą wznosili pieśni do Ducha Świętego. Spod parasoli wyglądały twarze pogodne i radosne, wyśpiewujące modlitwy uwielbienia. W spotkaniu, jak co roku, uczestniczył bp Bronisław Dembowski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Ze względu na ulewny deszcz podjęto decyzję o skróceniu tegorocznego spotkania, wieńcząc je Mszą św. o godz. 14.30. Eucharystii przewodniczył bp Bronisław Dembowski, a homilię wygłosił ks. Michał Olszewski, sercanin.

Srebrny jubileusz ojców paulinów

Oddali siebie sprawie Chrystusowej

Jubileusz 25 lat służby kapłańskiej 20 maja obchodziło na Jasnej Górze 7 ojców paulinów: o. Piotr Polek, o. Roman Majewski, o. Stanisław Tomoń, o. Jerzy Maj, o. Hieronim Leśniewski, o. Zbigniew Ptak i o. Wojciech Wiszniewski. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył jeden z jubilatów – o. Piotr Polek. Eucharystię koncelebrowali m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, i o. Łukasz Buzun, przeor Jasnej Góry. – Chcemy dziękować Bogu za to, że udzielił nam łaski kapłaństwa przed 25 laty – mówił o. Piotr Polek. – Kochani ojcowie, każdy jubileusz ma w sobie aspekt dziękczynienia, ale ma też aspekt powrotu do przeszłości, pewnego podsumowania etapu swojego życia kapłańskiego, refleksji, wyciągnięcia wniosków na przyszłość. To wszystko zawiera się w jubileuszu – mówił w homilii o. przeor Łukasz Buzun. – Chcę dzisiaj dziękować za ojców, za ich posługę. (...) Dziękujemy dziś Bogu, że dał ojcom odwagę do tego wypłynięcia na Jego słowo, do oddania siebie sprawie Chrystusowej. Niech Bóg, który was wezwał do dania tego świadectwa, odpłaca wam stokrotnie – dodał. – Dziś razem z wami pragniemy Bogu wyrazić wdzięczność za to, że dał każdemu z was tę ogromną łaskę trwania w wierności w Chrystusowym kapłaństwie. Wasza posługa to pauliński zakon, kapłaństwo pełnione w tym zakonie. Jako wspólnota dziękujemy za wasz wzór życia, za wasze przepowiadanie Chrystusa i słowem, i – przede wszystkim – przykładem własnego życia – powiedział do srebrnych jubilatów o. generał Arnold Chrapkowski.

Krótko

17 maja modliła się na Jasnej Górze 25. Pielgrzymka Pracowników Telekomunikacji z udziałem ok. 2 tys. osób. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy. Obecni byli m.in.: Bruno Duthoit, prezes Orange Polska, i Jacek Kowalski, członek zarządu Orange Polska.

17 maja przybyła Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Dziuba, biskup diecezji łowickiej, główny kapelan Związku.

W dniach 16-18 maja odbyła się 19. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego z udziałem kilkuset harcerzy. Obecni byli m.in.: ks. Grzegorz Paszka, kapelan pielgrzymki, oraz harcmistrzyni Maria Kotkiewicz, komendantka Hufca ZHP Częstochowa.

18 maja miała miejsce 26. Pielgrzymka Kupiectwa. Przybyli przedstawiciele zrzeszeń kupieckich wraz z pocztami sztandarowymi. Obecni byli m.in.: Tadeusz Zagórski, prezes zarządu Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, wraz z zastępcami Tadeuszem Pankowskim i Stanisławem Sukiennikiem.

18 maja modliła się 17. Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy. Mszy św. przewodniczył ks. dr Henryk Olszar, duszpasterz bibliotekarzy z Katowic.

Zapowiedzi

6 czerwca – 22. Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy

7 czerwca – 26. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików

7 czerwca – 34. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

7 czerwca – 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

7 czerwca – 359. Piesza Pielgrzymka Łowicka

8 czerwca – 30. Pielgrzymka Ogrodników

8 czerwca – 22. Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

[ TEMATY ]

ŚDM

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję