Reklama

Niedziela Podlaska

Diecezjalne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bielsk Podlaski

W przeddzień kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII z udziałem wiernych ze wszystkich bielskich parafii odbyła się bielska procesja papieska. Manifestację wiary, pamięci i wdzięczności zgromadzeni rozpoczęli wraz z kapłanami w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel. Proboszcz ks. Henryk Polak, zapowiadając program obchodów, podkreślił wielki dar świętości Jana Pawła II.

O zmierzchu pod pomnik Jana Pawła II usytuowany przy bazylice z bielskiego Karmelu wyruszyła procesja z relikwiami bł. Jana Pawła II. Pierwsza stacja usytuowana niedaleko kapliczki Matki Bożej poświęcona była 1. Pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. Po wprowadzeniu w klimat tej pielgrzymki przez Małgorzatę Bil-Jaruzelską aktor Mateusz Sacharzewski przypomniał słowa Papieża, które zmieniły oblicze ziemi: „Niech zstąpi Duch Twój…”. I stało się. Zmieniło się oblicze naszej ziemi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Foldery kolejnych siedmiu stacji nawiązywały do pielgrzymek Papieża Polaka do Ojczyzny. Niesione przez wiernych lampiony dodawały szczególnego uroku i rozpalały serca wiernych do modlitwy i dziękczynienia. Procesji towarzyszył śpiew w wykonaniu Chóru Polskiej Pieśni Narodowej.

Reklama

Procesję zakończono przy pomniku Jana Pawła, gdzie odśpiewano Apel Jasnogórski. Po apelu ks. Kazimierz Siekierko udzielił błogosławieństwa relikwiami i zaprosił na uroczysty koncert poświęcony Janowi Pawłowi II. Relikwie wniesione do świątyni zostały ustawione przy portrecie Jana Pawła II.

W wypełnionej bazylice niespełna dwugodzinny koncert Studia Piosenki Fart pt. „Któryś z nami był do końca” został dedykowany Ojcu Świętemu. Wzbogaciły go wypowiedzi Jana Pawła II przypomniane przez prowadzącą zespół Justynę Porzezińską i Sebastiana Misiuka oraz papieska prezentacja multimedialna.

Poza śpiewem zespołowym, w którym pięknie zabrzmiały utwory „Santo subito”, „Modlitwa za młodych”, „Na drugi brzeg”, wystąpiły też solistki: Justyna Kotowicz, Sylwia Tarasiuk i Magdalena Baranowska.

Ks. Siekierko podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się do przeżycia tego pięknego wieczoru, a przede wszystkim zespołowi, prowadzącym procesję i policji zapewniającej bezpieczne jej przejście. Zgromadzeni mieli możliwość ucałować relikwie Jana Pawła II. Wielu wiernych mimo późnej pory zatrzymywało się jeszcze przy pomniku, zapalało znicze.

Tadeusz Szereszewski

Hajnówka

27 kwietnia przeszedł do historii. Bł. Jan Paweł II dziewięć lat po śmierci w Watykanie, na Placu św. Piotra, został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego.

Przytoczona data na zawsze pozostanie w moich wspomnieniach nie tylko ze względu na jej doniosły charakter, ale również dzięki możliwości duchowego przygotowania do jej należytego przeżycia dzięki inicjatywie Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Hajnówce oraz ich księdza kapelana.

Reklama

Jestem przekonany, że moje skromne, osobiste podziękowanie będzie również głosem wielu hajnowian, zaangażowanych we wspólne, modlitewne skupienie.

Przez kolejnych dziewięć niedziel w kościele Sióstr Klarysek odbywały się nabożeństwa ku czci Jana Pawła II, które były swoistymi rekolekcjami przygotowującymi do uroczystości kanonizacji, zaś dziękczynna, wspólna dla obu hajnowskich parafii Msza św. stała się ich niesamowitym ukoronowaniem.

Po Eucharystii, odprawionej przed kościołem Sióstr Klarysek, wyruszyła pielgrzymka ulicami naszego miasta. Przy ośmiu stacjach upamiętniających wszystkie pielgrzymki naszego Ojca Świętego do ojczyzny mogliśmy podziękować za jego słowa, modlitwę, naukę, wsparcie i nakładane na nas obowiązki.

Atmosfera pielgrzymki udzieliła się wszystkim zgromadzonym. Zaduma i radość, uśmiech i smutek, wspomnienia i teraźniejszość, modlitwa i śpiew – tak wiele uczuć w tak krótkim czasie! Spektakl dusz wzniesionych ku Bogu w podziękowaniu za jednego z największych w dziejach Polaków, naszego wielkiego, świętego Rodaka!

Przy pomniku Jana Pawła II przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zakończyło się nasze modlitewne spotkanie. Niesamowite kazanie, niespodzianka – fajerwerki oraz błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II zakończyło ten wzniosły wieczór.

Mam ogromną nadzieję, że moje odczucia podzielają mieszkańcy naszej małej, podlaskiej ojczyzny.

Reklama

Jeszcze raz serdeczne Bóg zapłać wszystkim kapłanom i siostrom zakonnym za zaangażowanie w przygotowanie tej wspaniałej uroczystości, dzięki której, z dala od Włoch, na hajnowskiej ziemi, mogliśmy tak głęboko przeżyć kanonizację naszego wielkiego Rodaka.

Na zakończenie powiem zwyczajnie: Dobra robota!

Jan Bagiński

Sokołów Podlaski

„Sokołów Ojcu Świętemu” – to koncert, który mimo niesprzyjającej aury odbył się na ołtarzu papieskim za sokołowską konkatedrą. Ulewa nie wystraszyła mieszkańców miasta, którzy przyszli dziękować Bogu za dar, jakim jest kanonizacja Jana Pawła II. Spotkanie, poprzedzone Mszą św., zorganizowano w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia.

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń dla katolików z całego świata. Papież Franciszek ogłosił swoich poprzedników – Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi. Jednocześnie oznacza to, że jedyny w historii Papież Polak został wyniesiony na ołtarze. Dzieci i młodzież z sokołowskich szkół oraz parafii, a także dorośli wystąpili w wyjątkowym koncercie, który odbył się w równie wyjątkowym miejscu, bo na ołtarzu papieskim. Do Sokołowa Podlaskiego ołtarz przeniesiono z błoni drohiczyńskich tuż po wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II.

Artyści odśpiewali wiele pieśni, bliskich sercu Jana Pawła II, ale także doskonale znanych wielu Polakom. Zwieńczeniem pochmurnego, ale pełnego wzruszeń wieczoru była pieśń „Zostań z nami” w wykonaniu Zbigniewa Orzełowskiego z parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, Janusza Wilgodzkiego z parafii pw. św. Jana Bosko, Mirosława Grochowskiego z parafii pw. Miłosierdzia Bożego przy akompaniamencie Kazimierza Soszki.

Karolina Skibniewska

Drohiczyn

Reklama

W niedzielę 27 kwietnia przed Mszą św. o godz. 18 w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie uczniowie z Zespołu Szkół pod kierownictwem dyrektor Grażyny Borzym oraz Marii Dzierzanowskiej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o tematyce papieskiej. Zgłębianie papieskiego nauczania w klimacie modlitwy i pogłębionej refleksji prowadzi do umocnienia wiary, szczególnie przez uświadomienie sobie znaczenia pontyfikatu Papieża Polaka. Św. Jan Paweł II jest przykładem człowieka, który na oczach świata osiągnął świętość życia. Montaż artystyczny, bogaty w piękne treści, dekorację okazjonalną oraz oprawę muzyczną, wzruszył licznie zgromadzonych parafian, którzy w wydarzeniu uczestniczyli. Na zakończenie przemówił proboszcz ks. Zbigniew Średziński, wyrażając słowa wdzięczności za przygotowane przedstawienie i zapraszając do wspólnej modlitwy w czasie Mszy św. wieczornej. Po uroczystym błogosławieństwie wszyscy ucałowali relikwie św. Jana Pawła II.

Ks. Michał Kisiel

Sokołów Podlaski – szkoła salezjańska

Wydawać by się mogło, że z Dniem Papieskim związany jest ściśle październik. I słusznie, bo w październiku (16 o godz. 16.16) właśnie wybrano Karola Wojtyłę na papieża. Ale w tym roku z racji na wielkie wydarzenie, jakim była kanonizacja Jana Pawła II, przesunęliśmy w naszej szkole Dzień Papieski na dzień po kanonizacji, czyli na 28 kwietnia.

Reklama

Każda klasa miała się odpowiednio do tego dnia przygotować. Pomysł był taki, aby obejrzeć, jak wyglądało życie Karola Wojtyły, zanim doszedł do świętości. Klasy miały przygotować jakiś fragment z jego życia. Uczeń z klasy II c Mateusz Sawicki był Karolem Wojtyłą. Szedł wyznaczoną ścieżką życia i spotykał na swojej drodze różnych ludzi – uczniów poszczególnych klas wraz z nauczycielami. Jedni byli rodziną, inni kolegami z klasy, z boiska. Byli i ci, którzy współpracowali z nim w teatrze, pracowali w kamieniołomach. Pięknie powitali i przypomnieli się Karolowi jego koledzy ze studiów. Potem koledzy z seminarium, aż wreszcie kapłani i ludność z Rzymu, kiedy wybrano go na papieża. Papież odwiedzał kraje misyjne (Meksyk jako pierwszy, potem m.in. Polskę, Hiszpanię, kraje afrykańskie), przyjmował korpus dyplomatyczny: królową angielską, ambasadorów, prezydentów państw. Piękne i wzruszające było spotkanie papieża z Matką Teresą z Kalkuty. Dzieci ubrane w ciekawe stroje, charakterystyczne dla danego stanu czy kraju, wiwatowały na cześć Papieża, machały flagami i wznosiły okrzyki: „Lolek to jest bramkarz, nikt go nie pokona, a od wczoraj masz go za patrona!”.

Na zakończenie pomodliliśmy się wspólnie, dziękując Bogu za wielką łaskę kanonizacji naszego Rodaka, a proboszcz ks. Stanisław Stachal, który był gościem na naszej uroczystości, udzielił błogosławieństwa.

Droga do świętości Jana Pawła II skończyła się dla niego, ale nie dla nas. My – zachęceni tak wspaniałym przykładem – chcemy podążać ku świętości. Uczyć się od Jana Pawła II jak mówić, uczyć się i pracować, by zajść tak daleko jak on.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę piękną uroczystość.

Iwona Mergo-Golatowska

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Jutro dziękczynienie za kanonizację brata de Foucauld i wprowadzenie jego relikwii

[ TEMATY ]

Jasna Góra

relikwie

kanonizacja

Karol Porwich/Niedziela

Msza św. dziękczynna za kanonizację brata Karola de Foucauld, francuskiego zakonnika i pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmanów na Saharze, sprawowana będzie na Jasnej Górze już jutro o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Zostaną także wprowadzone relikwie nowego świętego. Kanonizacja brata Karola odbyła się 15 maja br. w Rzymie.

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, współautor (wraz z Aleksandrą Mieczyńską) wydanej niedawno książki „Zamieszkana Samotność św. Karola de Foucauld”.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz też jest zagrożony uzależnieniem od sieci

2025-02-22 14:07

[ TEMATY ]

internet

uzależnienie

Formacja Stała Księży

Adobe Stock

Kapłani także mogą uzależnić się od internetu

Kapłani także mogą uzależnić się od internetu

Także duchowni mogą być uzależnieni od internetu. Dyskutowali o tym uczestnicy Formacji Stałej Księży, które odbyło się w dniach 21-22 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Wykład do księży skierowała dr hab. Monika Przybysz, medioznawczyni z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Wydziału Teologicznego UKSW.

- Ksiądz, jak każdy z nas, jest narażony na różne mechanizmy manipulacyjne obecne w sieci. Każdy z duchownych musi sam wypracować w pewne nawyki, które będą przypominały o tym, że jest już późno, że przed zaśnięciem nie warto korzystać z urządzeń elektronicznych, że lepiej jest korzystać z tradycyjnego papierowego brewiarza niż odmawiać modlitwy za pomocą smartfona - przekonywała Monika Przybysz.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zachęca diakonów stałych do pełnienia swej posługi z miłością

2025-02-23 10:13

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

diakon stały

Włodzimierz Rędzioch

„Wasza misja jest jednym z najpiękniejszych przejawów Kościoła synodalnego i «wychodzącego»” -stwierdził Ojciec Święty w odczytanej przez abp Rino Fisichellę homilii podczas uroczystości jubileuszowych diakonów stałych. Proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji w zastępstwie papieża przewodniczył w bazylice watykańskiej Mszy św. oraz święceniom nowych diakonów stałych. Odczytał także przygotowany tekst papieskiej homilii.

Przesłanie wysłuchanych przez nas czytań można podsumować jednym słowem: bezinteresowność. Jest to termin, z pewnością drogi wam, diakonom, zgromadzonym tutaj na obchodach Jubileuszu. Zastanówmy się zatem nad tym fundamentalnym wymiarem życia chrześcijańskiego i waszej posługi, zwłaszcza w trzech aspektach: przebaczenia, bezinteresownej służby i komunii.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję