Reklama

Jan Paweł II

Wadowickie Muzeum już otwarte

Mówi kolega i sąsiad Karola Wojtyły z Wadowic

W Wadowicach, po blisko czterech latach remontu, 9 kwietnia br. otwarto nowe Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. – Niech to muzeum przybliża postać świętego Papieża, ale niech przede wszystkim zbliża ludzi do Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła. Niech nas uczy, na wzór Jana Pawła II, jak kochać i służyć – apelował Metropolita Krakowski.

Nowe muzeum to multimedialna, interaktywna ekspozycja, w której oprócz wielu eksponatów związanych z Ojcem Świętym znajduje się także ponad 150 instalacji multimedialnych.

Reklama

Na uroczystości otwarcia muzeum w Wadowicach był obecny Eugeniusz Mróz, który mieszkał w tym samym budynku co Karol Wojtyła. Był kolegą i sąsiadem przyszłego Papieża. Po wizycie w muzeum powiedział „Niedzieli”: – Losy wojny rzuciły mnie znad Skawy do Opola, ale z sentymentem i wzruszeniem odwiedzam miasto mojej młodości. Byłem nie tylko kolegą Lolka z wadowickiego gimnazjum, ale również jego sąsiadem. W 1935 r. razem z rodzicami i siostrą przeprowadziliśmy się do Wadowic z Limanowej i zamieszkaliśmy w mieszkaniu sąsiadującym z mieszkaniem Lolka. Nasze mieszkanie graniczyło przez ścianę w kuchni z mieszkaniem Wojtyłów. Dziś w tych pomieszczeniach znajdują się sale muzeum, poświęcone drodze duchowej i kapłaństwu Karola Wojtyły.

Jestem pozytywnie zaskoczony tym, co zobaczyłem w muzeum, nie spodziewałem się takiego efektu. Co najważniejsze, wygląd i układ mieszkania Lolka został przywrócony. Ludziom, którzy wykonali tutaj solidną pracę, należą się wielkie słowa uznania. Jestem naprawdę wzruszony. Gdy przyjeżdżam do Wadowic, zawsze wspominam te nasze wspólnie z Lolkiem spędzone lata. Teraz w tym miejscu, w tej kamienicy, te wspomnienia powracają.

Uroczystości otwarcia przebudowanej placówki towarzyszyły także inne wydarzenia. Po przecięciu wstęgi na telebimie ustawionym na wadowickim rynku można było obejrzeć premierę filmu dokumentalnego pt. „Mój dom w Wadowicach” Juliana Rachwała, przygotowanego we współpracy z TVP Kraków i Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Całość uświetniło oratorium symfoniczne pt. „Szukam Was”.

Szczegółowe informacje na temat biletów oraz godzin otwarcia muzeum można znaleźć pod adresem: www.domjp2.pl.

2014-04-22 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II w 39. rocznicę inauguracji jego pontyfikatu

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej odprawiono dziś rano Mszę św. w 39. rocznicę inauguracji jego pontyfikatu. Koncelebrze przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich, a obecnie archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.

Obecni byli również papieski jałmużnik, arcybiskup Konrad Krajewski oraz ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

CZYTAJ DALEJ

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję