Reklama

Świat

Młodzi robią raban

Na co dzień pracują w korporacjach, w mediach, w szkołach albo studiują prawo, medycynę, historię sztuki. Młodzi ludzie, liczeni w tysiącach. Co ich łączy? Zaangażowanie w wydarzenie, które trzeba nazwać historycznym w dziejach Polski i Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 13/2014, str. 14-15

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

ŚDM w Krakowie

Monika Rybczyńska

Aby zrozumieć zapał młodych ludzi, wróćmy do Światowych Dni Młodzieży, np. tych w Częstochowie w 1991 r., w Rzymie w jubileuszowym roku 2000 czy ubiegłorocznych w Rio de Janeiro. Ktokolwiek brał w nich udział, złapał bakcyla – bo nie da się wrócić obojętnym ze spotkania, podczas którego kilka milionów młodych ludzi jednym głosem wypowiada słowa Credo, klęczy razem w ciszy przed Najświętszym Sakramentem czy dzieli się radością, często nie znając ani słowa w obcym języku. Oderwani od codziennych obowiązków i wygody, wraz z pielgrzymami z całego świata Polacy wołają z entuzjazmem: „Esta es la juventud del papa!” – To jest młodzież papieża! A gdy Franciszek zapowiada spotkanie w Polsce, wiwatują i wysyłają setki e-maili, oferując pomoc przy organizacji.

Chwila euforii? Niekoniecznie, bo po kilku miesiącach okazuje się, że wielu z nich już działa. Przygotowują program Dni w diecezjach – planują wydarzenia poprzedzające spotkanie w Krakowie, nagrywają filmy, modlą się razem w intencji ŚDM. Tam, gdzie mogą, robią raban, o który prosił Papież. Ale Światowe Dni Młodzieży w Polsce rozpoczną się dopiero w lipcu 2016 r. Więc może jeszcze zbyt wcześnie na przygotowania? – Nigdy nie jest za wcześnie na robienie czegoś dobrego – mówi Paulina, wolontariuszka z Lublina. – Tak jak nigdy nie jest za wcześnie na modlitwę.

Bo modlitwa to podstawa działania. Już na początku Adwentu 2013 r. ruszył program przygotowań duchowych do ŚDM: „Cz@t ze Słowem!”. To rozważania niedzielnych Ewangelii w formie multimedialnych komentarzy przygotowywanych przez młodzież z całej Polski oraz konspekty duszpasterskie na cały rok. Do przygotowań można dołączyć w każdej chwili, pobierając materiały formacyjne ze strony: www.kdm.org.pl. Nie sposób policzyć, ile osób już czatuje, a tym bardziej, ile skorzysta z owoców tej inicjatywy w ciągu kolejnych dwóch lat. – Co z tego, że w mojej parafii prawie nie ma młodych ludzi – mówi z zapałem s. Ania, katechetka z niewielkiej miejscowości. – Zaczynam przygotowania z tymi kilkoma osobami, które są. Przecież w ciągu dwóch lat zdążą zachęcić swoich znajomych. Oni po prostu są pierwsi.

Reklama

Początek przygotowań zbiega się w czasie z kanonizacją twórcy i Wielkiego Przyjaciela ŚDM – jak nazywa Jana Pawła II papież Franciszek. Dzięki temu Polakom spotkania młodych są jeszcze bliższe. – Jest to w pewnym sensie taki polski produkt – mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas pierwszej konferencji prasowej po swoim wyborze, którą częściowo poświęcił przygotowaniom do ŚDM.

A dla młodych słowa hierarchów są ważne. Gdy, jeszcze w Rio, polscy kardynałowie mówili o potrzebie troski o pielgrzymów ze Wschodu, wolontariusze raz-dwa wymyślili „Bilet dla Brata” – projekt, którego celem jest zebranie funduszy na dofinansowanie udziału w ŚDM 2016 młodych ludzi z 13 krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia. Twórcy projektu, który w ramach działań Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM rozprzestrzenił się na całą Polskę, mówią, że jest on trójwymiarowy. Bo, oprócz materialnego, ma jeszcze dwa równie ważne wymiary: duchowy i wspólnotowy. – Chcemy przypomnieć, że przygotowania do ŚDM rozpoczynają się już dziś, a spotkanie z Papieżem to kulminacja – mówią. – Do włączenia się w to wydarzenie zapraszamy każdego, niezależnie od wieku, zamożności czy miejsca zamieszkania.

Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie, na które zaproszeni są wszyscy Polacy. W końcu pielgrzymi nie przyjadą do akademików, ale do rodzin, parafii, miejscowości. I nie tylko po to, by modlić się i bawić razem z rówieśnikami, ale też po to, by poznać nasz kraj, jego historię i tradycje, z których wyrastają wiara i entuzjazm młodzieży.

Reklama

Ważnym wydarzeniem na etapie przygotowań będzie Niedziela Palmowa – 13 kwietnia 2014 r. Tego dnia w Watykanie młodzież z Polski przejmie oficjalne symbole Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikonę Matki Bożej. To wyjątkowa data, bo historia krzyża ŚDM rozpoczęła się dokładnie 30 lat temu – wiosną 1984 r. Wówczas to, na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Odkupienia, Jan Paweł II powierzył młodzieży ten symbol, prosząc: „Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Młodzi podjęli to wyzwanie, a krzyż rozpoczął wędrówkę, odwiedzając nie tylko kościoły i wspólnoty religijne, ale wszystkie miejsca, w których są młodzi ludzie: szkoły, dworce, szpitale, miasteczka studenckie. Z tej peregrynacji wyrosła idea Światowych Dni Młodzieży – święta, którego istotą jest spotkanie. Spotkanie z Bogiem, który jest żywy, bliski, obecny wszędzie tam, gdzie na co dzień przebywają młodzi.

W ciągu 30 lat krzyż ŚDM nawiedził wszystkie kontynenty i ponad 100 państw. Jest obecny w każdym kraju, przygotowującym spotkanie młodych i nieustannie przypomina, że zapraszanie Boga do codziennego życia to najważniejsze przesłanie ŚDM. Tak jak w Ewangelii, obok krzyża obecna jest Matka Boża. Jej Ikonę Jan Paweł II podarował młodzieży, aby zawsze, także w sposób widzialny, było oczywiste, że Maryja jest przemożną Matką, która nas prowadzi do Chrystusa. I kiedy obserwuje się miliony młodych ludzi na świecie, podążających śladami tego krzyża i Maryi, przychodzi na myśl refleksja, że Światowe Dni Młodzieży to jedno z wydarzeń w Kościele, które są kontynuacją znanej z Ewangelii wędrówki uczniów za Jezusem. Przed nami kolejny etap tej wspólnej podróży. Wiedzie on przez tereny całej Polski, a każdy z nas jest zaproszony do włączenia się w modlitwę i przygotowanie tych wydarzeń.

www.sdm.org.pl; www.krakow2016.com; facebook.com/biletdlabrata

2014-03-25 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: zmiana dat Światowych Dni Młodzieży i Światowego Spotkania Rodzin

Ojciec Święty zadecydował o zmianie daty Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Odbędą się one nie w 2022 r., ale w sierpniu 2023 r. Przełożone zostało także Światowe Spotkanie Rodzin - z czerwca 2021 r. na czerwiec 2022 r.

Jak informuje w komunikacie dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni, Ojciec Święty wspólnie z Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia, odpowiedzialną za przygotowanie obu spotkań, zadecydował o ich przełożeniu ze względu na aktualną sytuację sanitarną na świecie oraz jej konsekwencje dla przemieszczania się i gromadzenia osób.

37. ŚDM w Lizbonie odbędą się w sierpniu 2023 r., natomiast 10 Światowe Spotkanie Rodzin - w czerwcu 2022 r. w Rzymie.

Światowe Spotkanie Rodzin odbywa się od 1994 roku, z reguły co trzy lata. Kolejne będzie dziesiątym- Światowe Dni Młodzieży obchodzone są od 1985 roku, co roku na szczeblu diecezjalnym, a co trzy lub cztery lata, w zależności od potrzeb, na szczeblu międzynarodowym. Ostatnie ŚDM odbyły się w Panamie w 2019 roku.

CZYTAJ DALEJ

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej (komunikat Kurii)

W Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej doszło do profanacji.

Komunikat Kurii Diecezjalnej

Szczęść Boże!

Z wielkim smutkiem pragnę poinformować Księży, że w dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu dopuściła się aktu zbezczeszczenia w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Zniszczeniu uległa min. mensa ołtarzowa oraz krzyż. Nie miała miejsce profanacja Najświętszego Sakramentu. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie Ksiądz Biskup Grzegorz prosi o modlitwę za proboszcza parafii, duszpasterzy jak i całą wspólnotę parafialną. Prośmy w naszych prywatnych modlitwach Matkę Bożą Anielską, czczoną w dąbrowskim sanktuarium jako Panią i Matkę Zagłębia, o wstawiennictwo za nami u swojego Syna jak i o opamiętanie i miłosierdzie dla tych, którzy nie mają szacunku dla tego co dla nas święte. Przepraszajmy za wszystkie zniewagi, których wobec Boga dopuszcza się dziś człowiek.

Zachęcamy do odmówienia Aktu zawierzenia NMP Anielskiej:
Bogurodzico Dziewico Niepokalana Maryjo, Królowo Polski, Patronko Dąbrowy Górniczej i Matko Zagłębia, Wielka Boga-Człowieka Matko! Przed pięćdziesięciu laty Prymas Polski Sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński na mocy szczególnej władzy udzielonej przez Stolicę Apostolską, „(…) ku większej chwale Pana Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego oraz na cześć Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanej Maryi, celem zbliżenia ludu polskiego do stóp Królowej Polski” ogłosił Ciebie Maryjo Patronką Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia.Oto my żyjący na Zagłębiowskiej Ziemi jako spadkobiercy tamtych pokoleń zwracamy się do Ciebie Anielska Królowo, aby ponowić nasze dziecięce oddanie i polecić się Twojej opiece. Zawierzając sprawy i losy całego Kościoła w naszej Ojczyźnie i Diecezji Sosnowieckiej z najgłębszą pokorą upadamy przed Tobą o Pani Naszych Losów i prosimy: Naucz nas jak mamy czcić i kochać Twojego Syna utajonego w Najświętszym Sakramencie, który zamieszkał między nami, aby nas obdarować i uszczęśliwić chlebem Aniołów. Dodawaj nam siły i wspomagaj nas nieustannie w wypełnianiu przykazań Bożych i kościelnych.
Wypraszaj łaski u Swojego Syna dla ludu tej spracowanej zagłębiowskiej ziemi, wystawianych na próbę obecnego czasu.
Zwyciężaj codziennie w naszych sercach i spraw, by było to zwycięstwo wiary, nadziei i miłości oraz dobra, uczciwości, sumienności i trzeźwości.
Małżonkom daj siłę do wytrwania w wierności, rodzicom daj miłość i moc w pokonywaniu wszelkich trudności.
Dzieciom daj doświadczyć rodzicielskiej miłości.
Młodemu pokoleniu wskaż drogę szczęśliwej przyszłości i ustrzeż przed zgorszeniem. Ludziom poszukującym pracy, nękanym przez różne trudności i kłopoty daj nadzieję zmiany. Chorym uzdrowienie, starcom pozbawionym opieki i wszystkim, którzy zatracili nadzieję wypraszaj siłę duszy i ciała oraz wspomagaj w codziennych potrzebach i troskach. Zagubionym na drogach swojego życia wskaż właściwą drogę prowadzącą do Twojego Syna i wypraszaj im światło Ducha Świętego.
Niechaj wszyscy doznają Twojego wsparcia, którzy uciekają się pod Twoją macierzyńską opiekę. O Matko! Pani Zagłębia! Ucieczko nasza! Niechaj ukochamy całym sercem Twojego Syna Jezusa Chrystusa i Ciebie tu na ziemi, abyśmy po skończonym pielgrzymowaniu mogli się cieszyć z Wami w niebie na wieki wieków. Amen.

ks. Mariusz Karaś
Kanclerz

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: od dziś kaplica relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki ponownie otwarta

2020-06-06 09:08

[ TEMATY ]

rocznica

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Archiwum

Z okazji 10. rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zostanie dziś zainstalowana gablota z przedmiotami, które miał ze sobą ks. Jerzy w dniu swojej męczeńskiej śmierci. Wydarzenie odbędzie się o godz. 11.00 w kaplicy relikwii, która tego dnia zostanie ponownie otwarta dla wiernych.

W pancernej gablocie zobaczyć będzie można m.in. złoty medalik, który miał na sobie ksiądz Jerzy, honorową legitymację odznaki Akcji „Burza”, wezwanie na przesłuchanie do prokuratury, metalowy obrazek Matki Bożej z Dzieciątkiem pochylającą się nad żołnierzem AK, zapalniczkę z napisem “Solidarność”, czy orzełka.

W pierwszej, wcześniej udostępnionej gablocie, eksponowana jest sutanna, w której zginął ksiądz Popiełuszko, uprowadzony i zabity przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 roku. Legendarny kaznodzieja Mszy w intencji Ojczyzny, które sprawował w latach 80. ub. wieku w kościele św. Stanisława Kostki, przy tej świątyni został też pochowany.

W salach dolnego kościoła, mieści się Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. Założył je ówczesny proboszcz, ksiądz prałat Teofil Bogucki niedługo po męczeńskiej śmierci kapłana. W 2004 roku, staraniem kolejnego proboszcza, księdza Zygmunta Malackiego, Muzeum otrzymało nowoczesną, multimedialną formę.

W dziewięciu salach muzealnych znajduje się kilka tysięcy eksponatów, w tym przedmioty osobiste księdza Jerzego, przedmioty związane z jego męczeńską śmiercią, zdjęcia, prezentacje filmowe i dźwiękowe.

Autorzy ekspozycji przedstawiają Błogosławionego jako kapłana, który odpowiedział na otrzymane znaki Boga i przez lata dojrzewał do męczeństwa. Pragnął być księdzem w określonych warunkach historycznych, dla ludzi, których Pan Bóg postawił na Jego drodze. Był świadkiem Chrystusa w trudnych czasach i wielu doprowadził do Boga swoim przykładem.

Dwie gabloty umieszczone w kaplicy relikwii ks. Jerzego Popiełuszki przechowują cenne przedmioty związane z Jego męczeńską śmiercią są odporne na wszelkie naruszenia fizyczne, ognioodporne, z regulowaną wilgotnością i temperaturą, podświetlane.Takie zabezpieczenie śladów pozwoli im przetrwać, by dalej świadczyć o męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i umożliwi ich ekspozycję.

Przedmioty, które są świadkami męczeństwa i śmierci duchownego noszą ślady dramatycznych wydarzeń sprzed blisko 36 lat. Są poszarpane, pobrudzone, pełne błota. Dzięki wsparciu MKiDN, żoliborskiemu muzeum udało się przeprowadzić ich podstawową konserwację, tak, żeby ochronić tkaniny i zachować wszelkie ślady dramatu.

Od 1984 roku do grobu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, znajdującego się przy kościele św. Stanisława Kostki obok muzeum, przybyły 23 miliony pielgrzymów. Spośród pielgrzymów i turystów z zagranicy najliczniejszą nację stanowią Amerykanie, następnie Francuzi i Hiszpanie – poinformował KAI Paweł Kęska z Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki.

Kapłan-męczennik wciąż cieszy się niezmiennym kultem. W Polsce jego relikwie są przechowywane w około 990 miejscach, m.in., w kaplicy sejmowej i prezydenckiej oraz w różnych kaplicach więziennych.

Kult kapelana “Solidarności” rozprzestrzenia się także za granicą. Jego relikwie obecne są w 448 kościołach i kaplicach w 61 krajach, m.in. w Wietnamie, Korei Południowej czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Od 1984 roku czyli daty śmierci ks. Popiełuszki, do żoliborskiego ośrodka dokumentacji zgłoszono 570 świadectw, także ze świata, dotyczących łask otrzymanych za wstawiennictwem ks. Jerzego. 20 z nich posiada dokumentację medyczną.

W Polsce są już 52 szkoły którym patronuje kapłan z Żoliborza. Jego imię nosi już 219 ulic, placów, z czego 5 za granicą, m.in. w Nowym Jorku i Budapeszcie.

Paweł Kęska zwraca uwagę, że polski męczennik pozostaje dla ludzi z całego świata postacią wciąż ważną i uniwersalną, a nie kimś z dawno minionej historii Polski. “Przed rokiem oprowadzałem pielgrzymów z Palestyny, którzy przejęci biografią ks. Jerzego powiedzieli: tak, to będzie nasz patron, patron prześladowanych chrześcijan, bardzo takiego potrzebujemy” – wspomina Paweł Kęska.

Zdaniem popularyzatora, osoba ks. Popiełuszki i jego znaczenie jest wciąż do odkrycia, m.in. dlatego, że wiele materiałów nie zostało do tej pory opracowanych, nie przeprowadzono również kwerend w archiwach, które mogą zawierać cenne materiały dotyczące działalności kapłana oraz tego, jak była ona na bieżąco oceniana.

Kęska wskazuje, że można dokonać kwerend w archiwach Solidarności, Radia Wolna Europa, w niektórych archiwach kościelnych czy choćby w regionalnych archiwach IPN. Zadaniem do zrealizowania jest z pewnością kompleksowe, wieloaspektowe opracowanie zagadnienia roli jaką spełniał kapłan w życiu publicznym. Wyraził przy tym nadzieję na rychłe rozpoczęcie prac z wykorzystaniem nieopracowanych i nieznanych dotąd źródeł.

***

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z “Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z przytaczaną przez siebie ewangeliczną zasadą “zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję